Queensland Kennel Council (QLD)

Date of Show : 5-Jun-2016 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Bill Walkey (Canada)

Best in Show & Open in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Swanky The Enforcer (AI) (Mr S Avery / Mr J F/ Mrs V & Miss T Ross)
Runner Up in Show & Junior in Show: Pharaoh Hound
Aust Ch Sleykh Suit N Tie (AI) (Dr A Oksa Walker & K Lever)
Baby in Show: Jack Russell Terrier
Classicyds Gold Digger (J/ N & M Attridge)
Minor in Show: Afghan Hound
Aust Ch Bayan Norse Maiden (AI) (D C & C A McGreevy)
Puppy in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch MIrribandi Rebellion HT (K Winton & H Cremona)
Intermediate in Show: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms Donna Puttock)
Aust Bred in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Mystreebox Joseph Harlin (Robyn Scott)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Catherine Scotton (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Runner Up in Group: Pug
Aust Ch Anyang The Scribblers (Anyang Pugs)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Kabob Perfect Spring (M K White)
Intermediate in Group: Lowchen
Aust Gr Ch Paceaway Bon Choix (Fran Darling)
Open in Group: Italian Greyhound
Aust Sup Ch Oakway Gold Escort (Jill Marks)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allannette Devil in Disguise (AI) (Annette Colins & Kristina Pastiu)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust/Lux/Cro/ & Cro J Ch Aussie Dream Dress to Impress (Imp CRO) (Annette Collins & Kristina Pastiu)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Daisymont Time In Motion (Bronwen Gordon/ Patricia Fernleigh)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Jehannah Practical Magic (D & V Wyness)
Baby of Breed: Kabob Perfect Spring (M K White)
Minor of Breed: Oronsay Consider Yourself (D & V Wyness)
Intermediate of Breed: Davra Day Dream Believer (Michelle White)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wachowa Armed N Fabulous (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Thomas James (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Queen Of The Desert (Mrs Jennifer Watt)
Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Angelica Pickles (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Kimi Finster (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC: Aust Gr Ch Wachowa Jp Geisha Girl (Mrs Jennifer Watt)
Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tzani Zena Moonstruk (Diana Norman, Tim Mills & Kerry Bell)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tzani Mr Magoo (Tim Mills & Diana Norman)
Baby of Breed: Tzani Aunty Jack (Diana Norman/Tim Mills/ Kerry Bell)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Oakway Gold Escort (Jill Marks)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Oakway Gold Reign (Jill Marks)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Devpix Black Ice (Mrs W & Miss J Gurd)

Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Paceaway Bon Choix (Fran Darling)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lowenhart Runs RingsRound (L & C Horne)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Paceaway Spellbound (Fran Darling)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Roseswain Quinntus the Guard (Miss H Tilley & Mrs J Moy)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mychrysalis Here Comes Lucy (C J Scott)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Cr Simply Sexy (Imp USA) (Mrs Kim Haddon)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Anyang The Scribblers (Anyang Pugs)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Calbar A Little Black Witch (B J & N J Houldsworth)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Gailyn Black Caviar (B J & N J Houldsworth)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Shadowvale Moon Halo (AI) (P / C & R Stringfellow)

Yorkshire Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karojenbe Shaken Not Stirred (M R & L C Shaw)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Bill Walkey (Canada)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Swanky The Enforcer (AI) (Mr S Avery / Mr J F/ Mrs V & Miss T Ross)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Mystreebox Joseph Harlin (Robyn Scott)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Classicyds Gold Digger (J/ N & M Attridge)
Minor in Group: Scottish Terrier
Upyrkilt Its Just Money Honey (Stacy Kellie)
Junior in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
Open Neuter in Group: Australian Terrier
Aust Gr & Neut Ch Xanthorrhoea Charlottes Web (A Davies & C Thompson)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Xanthorrhoea Finishd in Style (Ann Davies)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Wanora La Wish Upon a Star (Wanora Kennels)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Wanora Outback Wrangler (Wanora Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Xanthorrhoea Charlottes Web (A Davies & C Thompson)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chismene Dance Inya Pants (Mrs C Van Beek)
Baby of Breed: Chismene Bings Jingles (Mrs C Van Beek)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Credem Dark Knight (AI) (Joe D'Angelo)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Towsytyke Raisin A Ruckus (M Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mystreebox Joseph Harlin (Robyn Scott)
Bitch CC & Puppy of Breed: Mystreebox La Carlotta (Lester Flood)

Jack Russell Terrier
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Classicyds Keepn Up wth The Ks (Jason/ Nadia & Mel Attridge)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Classicyds If I Aint Got U (J/ N & M Attridge)
Baby of Breed: Classicyds Gold Digger (J/ N & M Attridge)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Traffordpark Blackadder (Imp NZ) (S Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sharwil Champers to Celebrate (S Williams)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Upyrkilt Its Just Money Honey (Stacy Kellie)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Swanky The Enforcer (AI) (Mr S Avery / Mr J F/ Mrs V & Miss T Ross)
Baby of Breed: Satori Coal Miners Daughter (G Stephenson)
Junior of Breed: Swanky Let Her Rip (Mr J/ Mrs V & Miss T Ross)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Charbon Dove By Design (C E & J F Chambers)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Charbon Dream Traveller (C E & J F Chambers)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Charbon Chase The Ace (C E & J F Chambers)
Baby of Breed: Wandji Star Diamond (C E & J F Chambers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Dayna Johnston (NSW)

Best in Group & Open in Group: Irish Setter
Aust/NZ/Can & Am Ch Northwinds Clash of the Titans (Imp USA/NZ) (A Reid / A Eales / L Gordon)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Bifield The Edge (Geoff Kill)
Baby in Group: Weimaraner (Long-haired)
Ghostwriter Heavens Devil (Mr V G Russell)
Minor in Group: Labrador Retriever
Wynstream Washington (Ms D & Miss J Creagh)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Pinewaite Right To Freedom (Geoff Kill)
Aust Bred in Group: Labrador Retriever
(T) Ch Catraz Sweet Temptation (Carmel Vierow)
Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Gr Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bifield The Edge (Geoff Kill)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Pinewaite Right To Freedom (Geoff Kill)
Res Dog CC: Sheldarich Wish Upon a Star (Holly Rey)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mythril Over The Garden Wall (AI) (Miss W Fox/Miss J Birt)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cardhu Because The Night (Miss W Fox/Miss J Birt)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE RM (Miss C Ryan)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Fantango Game Set Match (J Chaplin/P Middleton & J Salvestrin)
Res Dog CC: Aust Ch Ikentrieve La Vida Loca (AI) (Mrs B Kent & Miss M Kent)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ikentrieve El Amor Sophia (AI) (Mrs B Kent & Miss M Kent)
Baby of Breed: Fantango PS I Love You (AI) (Ms J Chaplin/Mr P Middleton/Mrs J Salvestrin)

Hungarian Vizsla
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Agasvari Gold Beauty (Kathleen Eory)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust/NZ/Can & Am Ch Northwinds Clash of the Titans (Imp USA/NZ) (A Reid / A Eales / L Gordon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Cueunaich Missouri (C & A Pearen)
Baby of Breed: Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Driftway The Time Keeper (Guy Spagnolo/ S Luchterhand)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: (T) Ch Catraz Sweet Temptation (Carmel Vierow)
Res Dog CC: Sarshai Fraser ofLallybroch (C Vierow & J Briese-Marshall)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Terracarol Southern Girl (Ms D & Miss J Creagh)
Baby of Breed: Copperkee Uptown Girl (Ms D & Miss J Creagh)
Minor of Breed: Wynstream Washington (Ms D & Miss J Creagh)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bromhund U Can Buy Me Diamonds (Lynelle Smith)

Weimaraner (Long-haired)
Baby of Breed: Ghostwriter Heavens Devil (Mr V G Russell)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Wayne Burton (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Sleykh Suit N Tie (AI) (Dr A Oksa Walker & K Lever)
Minor in Group: Afghan Hound
Aust Ch Bayan Norse Maiden (AI) (D C & C A McGreevy)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Grandslam (Mark & Jo Yardley)
Open in Group: Beagle
UK & Aust Sup Ch Orobay Graceful Triumph (Jane Millar & Rhonda Telfer)

Afghan Hound
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lijolba Dark Knight Rising (AI) (Heidi McKay)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lijolba Raise Your Glass (AI) (Heidi McKay)
Minor of Breed: Aust Ch Bayan Norse Maiden (AI) (D C & C A McGreevy)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Tianze Grace Of Valar (Mrs K Dorr)

Azawakh
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Grantulla Tende (S Adsett and C Parratt)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: UK & Aust Sup Ch Orobay Graceful Triumph (Jane Millar & Rhonda Telfer)
Minor of Breed: Johgra Tarantella (Mr Joshua & Mrs Mellissa Grant)
Puppy of Breed: Johgra Scintilla (Mr Joshua & Mrs Mellissa Grant)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Russkimir Phantom Shadows (Margaret Davis)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Legend (V Bowden)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Valgarden Parisienne (V Bowden)
Baby of Breed: Valgarden Victorious (Val Bowden)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Solana Miss Zoe (Mark & Jo Yardley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Almarjo Elsa von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Dakley Franz Joseph (D Cross)
Baby of Breed: Synjaz Dream of the Sioux (R Gallaway & L McMaster)
Baby (Dog) of Breed: Dakley Herr Wilhelm (D Cross)
Puppy of Breed: Aust Ch Almarjo Grandslam (Mark & Jo Yardley)
Aust Bred of Breed: Almarjo Centrecourt (Mark & Jo Yardley)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Dakley Lazarus Thone (D Cross)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Fayrewyre Tea Rose (M A Davidson & L M Dunn & C Speed)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Fayrewyre Strzelecki (M Davidson & L Dunn)
Baby of Breed: Fayrewyre Celtic Warrior (M Davidson & L Dunn)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adbesare Phirst Class (Miss S Wheatley)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dachdotcom Wired Not Wifi (AI) (L Woods / J & T McDonald)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shasdin Wiry All Shook Up (J & T McDonald)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sleykh Suit N Tie (AI) (Dr A Oksa Walker & K Lever)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sleykh In Central Park (AI) (Dr A L Oksa Walker & Mrs K Lever)
Baby of Breed: Kinghunta Dirty Little Secret (Karen Lever & Kyall Krause)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Seablueridge Bear (D Mitchell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shelridge Magical Power (Denise Mitchell)

Saluki
Res Bitch CC & Junior of Breed: Tazillah Alexandria (Imp FIN) (Rana Spencer)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shawthing Thatza Sparkla (Vicki Shaw)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Bill Walkey (Canada)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms Donna Puttock)
Baby in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Fairenvy Fudge Im Black (Angela Findlay)
Puppy in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch MIrribandi Rebellion HT (K Winton & H Cremona)
Junior in Group: Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Aust Ch Nordenstamm Dess RN (Mrs Nikki Bultitude)
Open Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust & Neut Ch Coomerith Ruby Rose RN (Daphne Daniel)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blucalypt Esoteric Blue (G & S Pinsent)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blucalypt Wild Child (G & S Pinsent)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Coomerith Ruby Rose RN (Daphne Daniel)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Oatland Ruby Rose (Mrs D Kent)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Oatland Logo (Mrs D Kent)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms Donna Puttock)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch MIrribandi Rebellion HT (K Winton & H Cremona)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nordenstamm Dess RN (Mrs Nikki Bultitude)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Mirribandi Tarantella HT (Kathryn Winton)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Mirribandi Viceroy Odin PT (R & S Hansen)

Border Collie
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Trucharm Its Not Rocket Science (S & K Leslie)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lochburn Secret N Silva (Imp NZ) (Angela Findlay)
Baby of Breed: Aust Ch Fairenvy Fudge Im Black (Angela Findlay)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Nanmahar Ulla HT ET (K Long)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Castastar Evita HIT (Mandy Doyle)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Rollingview Brave Victory (Imp CAN) (Ann Cassidy)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Perfu Sun Dancer (Tracey & Wayne Weight)
Puppy of Breed: Ottaba No Sneak Peek Fur Ewe (Mrs Ann Cassidy)
Junior of Breed: Aust Ch Perfu Inca Traveller (Tracey & Wayne Weight / Mrs Sue Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Gavend Whispers Ov Gold (Traci Addison)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rayora Stylish Oak (Helen Gordon)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Maliddie Tri A Tiara (Helen Gordon)
Junior of Breed: Maliddie Wizard Of Merlot (Helen Gordan)

Welsh Corgi (Cardigan)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Trehilyn Front and Finish (David & Tania Brady)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Cuuchin Sophia Loren (Joyce Wheeler)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Wayne Burton (NSW)

Best in Group & Open in Group: Shiba Inu
Aust Ch Wolfworx Wakajishi (A Craze & J M Wheeler)
Runner Up in Group: Boxer
Aust Ch Chizack Mad Max (AI) (Imp NZ) (L J Cassidy/ A Hobday)
Minor in Group: Samoyed
Lunasea Money Up In Flames (Helen Chen & Nicole Tindale)
Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Martyn Was Expecting a Witch at Ebondobe (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Khingsahl Frankly Speaking (John King & Ray Scells)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Southrnwolf Ice Age Winds (S Presland)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chizack Mad Max (AI) (Imp NZ) (L J Cassidy/ A Hobday)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Lambda Keep Sake (Michelle Thomas)

Dobermann
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Martyn Was Expecting a Witch at Ebondobe (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Khingsahl Frankly Speaking (John King & Ray Scells)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Khingsahl I Heard A Rumour (John King & Ray Scells)

Samoyed
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aspenbeauty Ethereal Firelight (Mr M Clifford & Miss Y McDonald)
Minor of Breed: Lunasea Money Up In Flames (Helen Chen & Nicole Tindale)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wolfworx Wakajishi (A Craze & J M Wheeler)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wolfworx Aiko Akemi (A R Craze & J M Wheeler)
Baby of Breed: Wolfworx Mimi Sachiko (A R Craze & J M Wheeler)

Siberian Husky
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bluemooska The Mighty Atom (A & D Payne)
Minor of Breed: Aust Ch Bluemooska Sometin Special (M Schelbach)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Casperscove Franklin (Sandi Paull)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Casperscove Harpers Bazaar (AI) (Jamie & Tracy Clapham)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Cathy Camac (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Danrith Say My Name (Mr James Bennett)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Wazzat Chamuco (AI) (Kim Haddon & Jacqi Dinis)
Baby in Group: Poodle (Toy)
Ziada Strike a Pose (Mrs J Craig)
Junior in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Evoluer This Is It (K Flouskos & M Mason)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Open in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Calivale True Spirit (D I & D J Wall / K Santas / L Cassidy)
Open Neuter in Group: Great Dane
Aust Ch / Neut Ch Mulgadane Lyka Tora (A & S Bruce)

Boston Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sharlamaze Tell It Like It Is (P L G & S L Mole)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Paceaway Winter in Vegas (Fran Darling)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Starz in the Sky (Fran Darling)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shaunuff Banjo Player (Jacqui Shaw)

Great Dane
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Mulgadane Lyka Tora (A & S Bruce)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Calivale True Spirit (D I & D J Wall / K Santas / L Cassidy)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hunkeedori Get Thparty Started (L Cassidy / B Thompson)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Soolim The Holy Terror (Sonya Rae Erhart)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Danrith Say My Name (Mr James Bennett)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Evoluer This Is It (K Flouskos & M Mason)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Picardy Poetry In Motion (Shenara Moon & Lorraine Boyd)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Garwey Paddington Bear (H E J Bright)
Baby of Breed: Ziada Strike a Pose (Mrs J Craig)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beadale Auzie Lady (Mrs L Niemann)
Baby of Breed: Aust Ch Exmoor Raven Magic (Imp NZ) (Mrs Tania McAlister)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Tanzapaw Lucky First (Tania McAlister)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Gablehaus A HT Shen Mi Te (AI) (T & J Crisp)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Shilan Follow Your Destiny To Tzutique (Imp NZ) (Robyn Hawke)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Oeshih So What If I'm Black N White (M Moore/D Dallinger)
Baby of Breed: Tzutique Work of Art (Robyn Hawke)

Tibetan Terrier
Neuter BOB: Aust & Neut Ch Tsanggold Anyanka (Carol Bunkum)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wazzat Chamuco (AI) (Kim Haddon & Jacqi Dinis)