Northern Classic Kennel Club (Show 1) (QLD)

Date of Show : 4-Aug-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Dennis McGreevy (QLD)   (Total Entry : 439)

Best in Show & Aust Bred in Show: Borzoi
Aust Ch Russkimir Grand Designs JC (M L Davis)
Runner Up in Show & Open in Show: Pomeranian
Aust Ch Hollywoof Eat My Shorts (Mr B & Mrs S Abraham)
Baby in Show: Boston Terrier
Drumsara Matter Of Trust (Michelle Stewart)
Minor in Show: Papillon
Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen & Kaye Mcghie)
Puppy in Show: French Bulldog
Aust Ch Meralla Chanell Gabriella (Bill & Denise Smith)
Junior in Show: Border Collie
Aust Ch Nahrof Single Shot (R & J McKiernan)
Bred by Exhibitor in Show: Brittany
Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)
Runner Up Neuter in Show: Japanese Spitz
Aust Neut Ch Daesdaemar Wildest Dreams (Tracy Gaff)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Bernard James (QLD)  (Group Entry : 80)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Ch Hollywoof Eat My Shorts (Mr B & Mrs S Abraham)
Runner Up in Group & Minor in Group: Papillon
Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen & Kaye Mcghie)
Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Junior in Group: Havanese
Elmparle Paris Whenit Sizzles (Lorree Cox & Meghan Boole)
Bred by Exhibitor in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Magical Story (Mr B & Mrs S Abraham)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)
Runner Up Neuter in Group: Lowchen
Aust Sup & Neut Ch Lowenhart Kickup TheHeini (L & C Horne)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Heartsilk Love Actually (AI) (Mrs L Hansen)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Quinvale Champagne Cocktail (Debbie Jacques/ B Burrows)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Matmor La Stupenda (AI) (Morse & Henderson/Wilshier)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hollinglen Whisper No Secrets (C Ross & J Morgan)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Moldavia Winning My Way To You (H E J Bright)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wachowa Thomas James (Mrs Jennifer Watt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Wachowa Chelsea Brown (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Misty Meadow's Eye On The Prize (Imp ITY) (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Jaja Regina Ramirez (J M Mannell)
Baby of Breed: Poochiekoo Giorgio Armani (Amanda Thompson)
Minor of Breed: Jaja Valencia (Janelle Mannell)
Puppy of Breed: Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Adrahil Ohso Proud (H E J Bright)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yurrugar Shine Like Itdoes (Rachel Whiteman)

Havanese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Elmparle Paris Whenit Sizzles (Lorree Cox & Meghan Boole)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Oakway Sheer Elegance (Jill Marks)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Merikaez Feel the Karma (Alicia Keast)
Bred by Exhibitor of Breed: Funhund Solar Ecclips (T Elliot-Dixon)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Pondaroza Ichiban Iku (Mrs D Jacques & Mr B Burrows)
R/UP BOB, Res Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D A Jacques)

Lowchen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wyntervale Hiphopopotamus (L & C Horne)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lowenhart Tempest Ina Teacup (L & C Horne)
Junior of Breed: Lowenhart Wolf At The Door (L & C Horne)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Lowenhart Kickup TheHeini (L & C Horne)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Faibel The Showman (Mrs K Jennings)

Papillon
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen & Kaye Mcghie)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hollywoof Eat My Shorts (Mr B & Mrs S Abraham)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Pomquest Magical Story (Mr B & Mrs S Abraham)

Pug
Intermediate of Breed: Octaviae Surfin Safari (Catherine Cole)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Melaine Attridge (QLD)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Tamsam Pa Ote Huka (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Minor in Group: Tenterfield Terrier
Dzahhli Love and Addiction (M & N Bourke)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Zaliamstaff The Grappler (AI) (Imp NZ) (Ms D Connolly/ Mr A Major/ Ms Zeta Jordan/ Ms Jordan Klenner)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Foxcrag Traveln Thru Tyme (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Bred by Exhibitor in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Westland Edina Monsoon (Mr G & Mrs C Bowers)
Runner Up Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Burfield Big Bang (Miss A Dopking)
Baby of Breed: Driesdale A Touch Of Paradise (A Dopking)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zaliamstaff The Grappler (AI) (Imp NZ) (Ms D Connolly/ Mr A Major/ Ms Zeta Jordan/ Ms Jordan Klenner)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Staffwild Uptown Funk (K Gordon)
Baby of Breed: Amdea Royal Obsession (Fiona Skews)

Australian Terrier
R/UP BOB and Dog CC: Redgundi Jack O Hearts (Lauren Lobegeiger)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kiatasee Time Zone (M F Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Dark Desire (Ms M Lee)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tamsam Pa Ote Huka (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Foxcrag Traveln Thru Tyme (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tamsam Te Toa (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Aust Bred of Breed: Foxcrag Blazn Thru Tyme (Mr P G & Mrs S H Hewinson)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cavadhar I Am Maksim (AI) (B & P Oliphant / P Cavanough)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Grawen This Iswhat Youcame For (Sharyn Phillips)

Staffordshire Bull Terrier
Intermediate of Breed: Zeracious Sudden Impact (Mrs M Coetzer & Ms L Reid)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dzahhli Love and Addiction (M & N Bourke)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nudimah Viscount In Vogue (David & Mary Holt)
Baby of Breed: Tappakai Hot Dreams (Mr J & Mrs C Bourke)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Westland I Am Lacroix Sweetie (Mr G & Mrs C Bowers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Westland Cohens Hallelujah (Mr G & Mrs C Bowers)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Westland Patsy Stone (Mr G & Mrs C R Bowers)
Res Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Westland Edina Monsoon (Mr G & Mrs C Bowers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Karen Vowell (QLD)  (Group Entry : 66)

Best in Group & Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Rhythm of the Rain (Guy Spagnolo & Sandra Luchterhand)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Edelhof Y So Serious (J D Norman)
Puppy in Group: Pointer
Aspyre Tongues R Waggin (C Dewson & B S Barrs)
Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Ikentrieve El Amor Sophia (AI) (Mrs B Kent & Miss M Kent)
Bred by Exhibitor in Group: Brittany
Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Arnkay Alfonso (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Arnkay Teodora (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)

Brittany
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Gunnin' for You At Sierra (Imp USA) (Ward)
Baby of Breed: Wameika UpUpN Away (Mrs M & Mr B Wesener)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sharbae Rose of Tenarda (Imp UK) (Margaret Wedgwood)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bamgyps Maxkii (Sharon L Bamford)
Res Dog CC & Minor of Breed: Chessiehaven El Dorado (J Stafford)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch KeltonHill Bear Essentials (AI) (B & M Lennon / M Durrington)

Cocker Spaniel
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Bifield Pull The Strings (Geoff Kill)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bifield Meant To Be (Geoff Kill)

English Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sappersett Special Force (Lesley Shirley & Ruth Best)

German Shorthaired Pointer
Minor of Breed: Edelhof Y So Serious (J D Norman)
Junior of Breed: Aust Ch Treufreund Colour By Numbers (Imp NZ) (J D Norman)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ikentrieve El Amor Sophia (AI) (Mrs B Kent & Miss M Kent)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Ikentrieve La Vida Loca (AI) (Mrs B Kent & Miss M Kent)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Driftway Rhythm of the Rain (Guy Spagnolo & Sandra Luchterhand)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Dewick Spice N Spirit RN CCD (Miss Barbara Dixon)
R/UP Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Neut Ch Dewick Pips Lady (Miss Jan Manson)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wispan Ilgiorgio Vago at Faondein (David Barnes)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rivafire Pandoras box (Julie Robinson)

Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aspyre Tongues R Waggin (C Dewson & B S Barrs)
Baby of Breed: Panoply Regal Aristacrat (C Dewson & B S Barrs)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aramii Aint Seen Nothin Yet (AI) (Lynelle Smith)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Greywei Time for Bubbles (Kathleen Rogers)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silberweis Walkn Th Big League (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Ricochez Heulyn Carwyn (Dr B & Mrs B Cornish)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Dennis McGreevy (QLD) (Group Entry : 53)

Best in Group & Aust Bred in Group: Borzoi
Aust Ch Russkimir Grand Designs JC (M L Davis)
Runner Up in Group & Open in Group: Norwegian Elkhound
Aust Sup Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)
Baby in Group: Beagle
Lunars Hello T R O U B L E (Le & Helen Gibson / Ruth & Jeremy Cook)
Minor in Group: Afghan Hound
Enarki What The Fox (Tiffany Heares)
Junior in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)
Bred by Exhibitor in Group: Dachshund (Wire Haired)
Aust Ch Shasdin Wiry The Boss (J & T McDonald)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust & Neut Ch Agwyr Accentuate The Positive (D G Hoyle)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Khandhu Lyka Prayer (M J Tonks & K Bathgate)
Res Dog CC & Junior of Breed: Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Minor of Breed: Enarki What The Fox (Tiffany Heares)

Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)

Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Harlika Man on the Moon (Janine Whittaker)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Harlika Once in a Blue Moon (Janine Whittaker)
Baby of Breed: Lunars Hello T R O U B L E (Le & Helen Gibson / Ruth & Jeremy Cook)

Bloodhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Trackscent Knocks on QLD Wood (AI) (Lucy Olszowy & Katrina Cutting)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Russkimir Grand Designs JC (M L Davis)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Oh Whatdidiget (J & T McDonald)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almarjo Oliver Twist (Mark Yardley)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Agwyr Accentuate The Positive (D G Hoyle)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bekkri Secret Love (Ms L Johnstone)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Adbesare Firecracker (Sarah Wheatley)
Dog CC & Open of Breed: Am / Am Gr/ Aust Ch Joy-Dens Rockin Robin (Imp USA) (R Gersbach/ J Neal/ S Wheatley)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Adbesare Phirst Class (Miss S Wheatley)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Shasdin Wiry The Boss (J & T McDonald)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dachdotcom Wiry Rumour Has It (AI) (J & T McDonald)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Seablueridge Madonna (Trish Gonzalez)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adbesare Coco's Curtain Call (AI) (Miss S Wheatley)
Intermediate of Breed: Adbesare National Rendezvous (Sarah Wheatley)

Whippet
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Junabeez Nightingale (Jo-Anne Miller)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Chakrata Polly Wheresya Dolly (Mrs A E E Curran & Ms J Hall)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Bronwen Dickson (QLD)  (Group Entry : 69)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Maisilva rising empire (D Puttock & G Braithwaite)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Keamaree Painted Cowboy (Ms M L Clarke)
Minor in Group: Swedish Vallhund
Ubiqque Dont Change My Luck (Alexandra Proudfoot)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Highclere The Black Prince (Cecilie Kemp)
Junior in Group: Border Collie
Aust Ch Nahrof Single Shot (R & J McKiernan)
Intermediate in Group: Bearded Collie
Aust Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Queblue Command Performance (Christine Macdonald)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Blucalypt Gold As Ice (AI) (Greg & Sharon Pinsent)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Blucalypt Quintessence (Greg & Sharon Pinsent)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maisilva rising empire (D Puttock & G Braithwaite)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Mirribandi Harlequin (Kathryn Winton)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nahrof Single Shot (R & J McKiernan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Khayoz Lock Up Ya Sons (D Duckworth / K & J Valk)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Keamaree Painted Cowboy (Ms M L Clarke)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Highclere The Black Prince (Cecilie Kemp)
Bitch CC & Junior of Breed: Mazarelli Loved by a Cowboy (Ms M L Clarke)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Fairenvy Boss N Hug Connection (Angela Sime)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Debbar Isabella (Mrs D Okeefe)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Debbar Justice (D O'Keefe)

Old English Sheepdog
Baby of Breed: Tootone Out Of The Ordinary (R W & K L Nelligan)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ubiqque Dont Change My Luck (Alexandra Proudfoot)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Barahwolfe Snowdrift Wombat at Icanhaz (Imp NZ) (A Crouch)

Welsh Corgi (Cardigan)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Trehilyn Front and Finish (David & Tania Brady)

Welsh Corgi (Pembroke)
Baby of Breed: Cuuchin A Splasha Fable (AI) (Joyce Wheeler)
Puppy of Breed: Aust Ch Cuuchin Midnight Serenade (Joyce Wheeler)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD)  (Group Entry : 61)

Best in Group & Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Rottweiler
Aust Ch Revell Standing Ovation At Khingsahl (AI) (Imp NZ) (John King & Ray Scells)
Baby in Group: Boxer
Hogwartz Lady Of Winterfell (Mr S Bryant)
Bred by Exhibitor in Group: Samoyed
Aust Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: St Bernard
Aust Ch Draycan The Force Unleashed (Stacy Guilfoyle)
Runner Up Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Katmai Reflection of You (Tracy Goodwin)

Alaskan Malamute
R/UP BOB & Res Bitch CC: Iceriva Time and Tide (Jessica Weldon & Sue White)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Koolrunnings Cheers To U [AI] (Mrs S Wilson & Ms C Loft)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Iglignaq King of the Swing (C Fowler-Lock)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Katmai Reflection of You (Tracy Goodwin)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Poldara Storm Boy (AI) (Ms R Howsam)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rhythm 'N Blues Del Molinasco (Imp) (A Rogers)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hogwartz Spirit Of Ecstasy (S Bryant)
Baby of Breed: Hogwartz Lady Of Winterfell (Mr S Bryant)

Bullmastiff
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Stennaroo Baines All Rounder (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Copperdobe Wickdly Delicious (Imp NZ) (S Yiannou)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bordogue Jordan (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Bordogue Brayden (Keith & Kylie Reid)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Bordogue Coco Lyon (P & R Gibson)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Abwaj Uni Hula Inagrass Skirt (AI) (Audrey & John Best)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Revell Standing Ovation At Khingsahl (AI) (Imp NZ) (John King & Ray Scells)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Doenitz Storm Chaser (Mrs J Dale & Mr A Dale)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sharluka Calipso Star (Mrs J & Mr A Dale)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blackline Hikiki (B Frewen-Lord/ P Talvinen/ S Richie)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Munchener Silverschatz v Mondo (Yvonne Hopf)

Schnauzer (Miniature)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)

Shiba Inu
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Wolfworx Utsukushi Kuma (A R Craze & J M Wheeler)
Baby of Breed: Wolfworx Geisha Girl (A R Craze & J M Wheeler)

Siberian Husky
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Mydnytblue Coopers Hazzards (AI) (Brandon Dodd & Michelle Hutchings)
Baby of Breed: Romeka stand back (Brandon Dodd & Michelle Hutchings)

St Bernard
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Draycan Olena Pure Vengence (Draycan Kennels)
Baby of Breed: Draycan Miss America (Draycan Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Draycan The Force Unleashed (Stacy Guilfoyle)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Nathan McGreevy (QLD)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Gaston De Infinitum Taurus (Imp PORTUGAL) (Bill & Denise Smith)
Runner Up in Group: Japanese Spitz
Aust Sup Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
Baby in Group: Boston Terrier
Drumsara Matter Of Trust (Michelle Stewart)
Puppy in Group: French Bulldog
Aust Ch Meralla Chanell Gabriella (Bill & Denise Smith)
Junior in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)
Aust Bred in Group: Chow Chow
Aust Ch Malaboo Oriental Treasure (J & T Cumner)
Bred by Exhibitor in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Adithe Cilla Black (Miss J A McRobie)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Neut Ch Daesdaemar Wildest Dreams (Tracy Gaff)
Runner Up Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)

Boston Terrier
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Drumsara High Rider (Michelle Stewart)
Baby of Breed: Drumsara Matter Of Trust (Michelle Stewart)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Nanikoki Trick or Treat (Kerri Sullivan)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Mattbridge Painted Patch (Imp NZ) (A Rutherford & T Cumner)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Malaboo Oriental Treasure (J & T Cumner)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gaston De Infinitum Taurus (Imp PORTUGAL) (Bill & Denise Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Joerana Reach For The Stars (Ms Gaylene King)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Meralla Chanell Gabriella (Bill & Denise Smith)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eleganser Does Dallas (Alexandra Proudfoot)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Harllablu Iron Hide JC (Nicole Brandon)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Belzbentley Midnight Express (Tracy Gaff)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Daesdaemar Wildest Dreams (Tracy Gaff)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Life on Mars at Chamarre (Imp NZ) (J K McDonald)
Baby of Breed: Bienaime Ohmy Duchess (S & L Darling)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Adithe Cilla Black (Miss J A McRobie)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Pandec Magic Fire Bear (Mr P & Mrs D Comrie)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)