Junior Kennel Club of Qld (QLD)

Date of Show : 18-Apr-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sylvia Gartner (NSW)   (Total Entry : 605)

Best in Show & Open in Show: Papillon
Aust Ch Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen & Kaye Mcghie)
Runner Up in Show & Junior in Show: West Highland White Terrier
Aust Ch Juscot Follow That Dream To Whitebriar (Imp NZ) (Mrs C Bowers)
Intermediate in Show: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Cavadhar I Am Maksim (AI) (B & P Oliphant / P Cavanough)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Italian Greyhound
Aust Sup & Neut Ch Delco Waterlily (Eileen Colbert)
Runner Up Neuter in Show: Australian Kelpie
Aust Neut Ch Callicoma Midnight Special JDX JDO AD SPDX GDX SD (Graeme & Mechalle Anderson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW)  (Group Entry : 120)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Aust Ch Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen & Kaye Mcghie)
Runner Up in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Baby in Group: Pug
Kabova Courage Unda Fire (Ms Jenny Whitney)
Minor in Group: Lowchen
Jonjas Bidenmitime (Fran Darling)
Junior in Group: Chinese Crested Dog
Blackheath Master of Mayhem (Mrs Joanne Costelloe & Ms Skye Mawson)
Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Oakway Crown Sensation (Jill Marks)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Coloora Scotch N Soda (Mrs L Morris)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Sup & Neut Ch Delco Waterlily (Eileen Colbert)
Runner Up Neuter in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Gr & Neut Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Allannette Mischief Maker (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karlyermai Don't Mean Maybe (D Jacques & B Burrows)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Allannette Drop Dead Gorgeous (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)
Baby of Breed: Allannette Rocket Man (AI) (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Coloora Scotch N Soda (Mrs L Morris)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Gr & Neut Gr Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust / Cib/ Est/ Fin/ Lva/ Nor & Ltu Ch Triangel Joy Un Sorriso (Imp EST) (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wachowa Emily Jane (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Sorriso Felica (Mrs Jennifer Watt)
Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
Intermediate of Breed: Jaja Xiucaquie Prinz (Janelle Mannell & L Brooks)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Doc Holiday (Mrs Jennifer Watt)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Blackheath Master of Mayhem (Mrs Joanne Costelloe & Ms Skye Mawson)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Oakway Crown Sensation (Jill Marks)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Delco Waterlily (Eileen Colbert)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: CIB & Aust Gr Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D A Jacques)

Lowchen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Jonjas Bidenmitime (Fran Darling)
Baby of Breed: Paceaway Angel Mist (Fran Darling)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen & Kaye Mcghie)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova On A Roll (J Whitney)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Kabova Bright Lights (J Whitney)
Baby of Breed: Kabova Courage Unda Fire (Ms Jenny Whitney)
Puppy of Breed: Aust Ch Kabova Lucky Strike (Mrs J Whitney)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Lerilla Class In Clover (Julie Payne)

Russian Toy (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Luxurytoypaw Rising Star (Theresa Whatson)

Tibetan Spaniel
Junior of Breed: Stylyn Misty Sands (Majella Lines)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Tamard Gift of Lov (Mrs Majella Lines)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Norm Strathdee (NSW)  (Group Entry : 79)

Best in Group & Junior in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Juscot Follow That Dream To Whitebriar (Imp NZ) (Mrs C Bowers)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Cavadhar I Am Maksim (AI) (B & P Oliphant / P Cavanough)
Minor in Group: Border Terrier
Fencho Queen Bee (Mrs N Smith)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Aust Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rizenstar A Devil Of My Word (Miss S McKenzie)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Staffwild Uptown Funk (K Gordon)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aronaw Forbidden Fruit (Lauren Lobegeiger)
Dog CC & Junior of Breed: Wanora Cant wait to be king (Mrs Debbie Schaeller)
Res Dog CC: Aust Ch Tagetarl Aussie Billy The Kid (Mrs Tarni Kimber)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Taufield Golden Rusty Star (Mrs Tarni Kimber)
Baby of Breed: Xanthorrhoea Sardonyx (Lauren Lobegeiger)
Minor (Bitch) of Breed: Cliftop Rheia (Mrs Tarni Kimber)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fencho First n Foremost (Mrs Valerie Doherty & Mrs N Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Fencho Queen Bee (Mrs N Smith)
Junior of Breed: Aust Ch Bohunt A Promise Is A Promise (Sandra Smid & Steve Hughes)

Fox Terrier (Smooth)
Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Tamsam Pa Ote Huka (Imp NZ) (P G & S H Hewinson)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tawnyoak Dashing Fergus (Ms Raelene Campbell)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Whatajack King Fisher (Mr C & Mrs A Tulk/ Mr S Mills & Mr G J Butler)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cavadhar I Am Maksim (AI) (B & P Oliphant / P Cavanough)

Staffordshire Bull Terrier
Minor of Breed: Swanky Josephine (Mr J & Mrs V Ross)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Charbon Steel The Show (C E & J F Chambers)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Nudimah My Girl Lollipop (David & Mary Holt)
Baby of Breed: Charbon Chasing Echoes (CE & JF Chambers)
Puppy of Breed: Charbon Everythings Archie (C E & J F Chambers)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Juscot Follow That Dream To Whitebriar (Imp NZ) (Mrs C Bowers)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Westland Bolli Stoli Darling (Mr G & Mrs C Bowers)
Minor (Dog) of Breed: Westland Versace (Mr G & Mrs C Bowers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Kim Meyer (NSW)  (Group Entry : 99)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Miandor Mockingbird (AI) (H Wilbraham)
Runner Up in Group & Junior in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Alubyc The Artful Dodger (Marilynn Morphet)
Baby in Group: Pointer
Zensu Oracle Of Lies (AI) (B & H Clarke)
Minor in Group: Weimaraner (Long-haired)
Greywei X Examine at Bromhund (Bromhund Kennels)
Intermediate in Group: Irish Water Spaniel
Aust Ch Bunyarra Planted Evidence (Dave Kill)
Aust Bred in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Ch Whistlewire Snowy River Rider (Leanne Hall)
Runner Up Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Neut Ch GoldMartini Get Off My Kloud (Alexandria Martin & Georgia Melville)
Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bev Cornish)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arnkay Teodora (Mrs G Simpson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arnkay Alfonso (Mrs G Simpson)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bifield Meant To Be (Geoff Kill)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Bifield Pull The Strings (Geoff Kill)
Baby (Bitch) of Breed: Brayroan Pocketful Of Puzzles (J Newbold)

English Setter
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Glengordon Bees Allonsy (T Herber & J Newbold)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fraelighte Fantom Of The Opera (Kaye McGhie & Jess Jolly)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Fraelighte From Here To Eternity (Mrs M & Miss T Whitfield)

Field Spaniel
Baby of Breed: Birdrise Midnight StateOfMind (Rachael Arnott)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Alubyc The Artful Dodger (Marilynn Morphet)

German Shorthaired Pointer
Baby of Breed: Edelhof End Of The Rainbow (AI) (Jade Norman)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whistlewire Snowy River Rider (Leanne Hall)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whistlewire Double Your Luck (AI) (Leanne Hall)

Golden Retriever
Puppy of Breed: Goldshyne Timeless Style (S Phillips)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch GoldMartini Get Off My Kloud (Alexandria Martin & Georgia Melville)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Eireannmada Wildflower (AI) (Greg Browne)

Irish Water Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bunyarra Planted Evidence (Dave Kill)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Miandor Mockingbird (AI) (H Wilbraham)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Dewick Spice N Spirit RN CCD (Miss Barbara Dixon)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Dewick Pips Lady (Miss Jan Manson)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)

Pointer
Baby of Breed: Zensu Oracle Of Lies (AI) (B & H Clarke)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aramii Aint Seen Nothin Yet (AI) (Lynelle Smith)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Greywei X Examine at Bromhund (Bromhund Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bev Cornish)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hartset Edge ofthe Galaxy (Jenny Hampton)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Carwyn (AI) (Mrs B Cornish)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bev Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Pauline Hartwell (NSW) (Group Entry : 79)

Best in Group & Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Runner Up in Group & Junior in Group: Beagle
Aust Ch Orobay Burning Love (Rhonda Telfer)
Baby in Group: Whippet
Shawthing Follow Me On Insta (Vicki Shaw)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Heidi Von Schnitzel (Mark Yardley)
Open in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Am / Am Gr & Aust Ch Joy-Dens Rockin Robin SS (Imp USA) (R Gersbach/ J Neal/ S Wheatley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Ch Shawthing Like Th First Tyme (Nathalie Casalaina)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tianze Red Hot Chilli Kisses (Jacky Harnett)
Baby of Breed: Bayan Fire N Ice (Mr D / Mrs C & Mr N McGreevy)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arendt Feel Good (Ms K Wishart & Ms C Fowler-Lock)

Basset Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cayugaridge Dora (Mrs R Bing)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Landwell Buster (Mrs R Bing)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Orobay Burning Love (Rhonda Telfer)
Baby of Breed: Orobay All About Eve (Miss Rhonda Telfer)

Borzoi
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Russkimir Caped Crusader (H & C Burridge / M Davis)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Russkimir Dazzling Wishes (M L Davis)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Almarjo Oliver Twist (Mark Yardley / B Whyte & S Robson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Almarjo Heidi Von Schnitzel (Mark Yardley)
Baby of Breed: Rustyplains RumourHazit (B Whyte & S Robson)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am / Am Gr & Aust Ch Joy-Dens Rockin Robin SS (Imp USA) (R Gersbach/ J Neal/ S Wheatley)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adbesare Firecracker (Sarah Wheatley)

Foxhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Foxhunt Layla (Mrs C / Miss B & Mr J Bryson / B West & A Page)

Greyhound
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Xilone Incognito (Heidi McKay)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dongunya Jacolin (J Arnold)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pennhari Forever In A Day (Ms J Inglis)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Adbesare Pop Your Cork (AI) (Sarah Wheatley)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Adbesare Whisky Rebellion (AI) (Sarah Wheatley)
Intermediate (Bitch) of Breed: Valeighunter Electra (Ann & Liz Burns-Hutchison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Adbesare Coco's Curtain Call (AI) (Miss S Wheatley)

Saluki
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alshira Autumn Aella JC (Anita Langford)

Whippet
Dog CC: Shawthing Paddy Pawz a Minit (V Dawson & V Shaw)
Baby of Breed: Shawthing Follow Me On Insta (Vicki Shaw)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Shawthing Like Th First Tyme (Nathalie Casalaina)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sandra Reeve (NSW)  (Group Entry : 87)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Am & Aust Ch Impacts Teddy Ruxpin (Imp USA) (Belinda West/ Tim Thomas/ Judy VanderSteen/ Kelton Hatton)
Minor in Group: White Swiss Shepherd Dog
Kassreign A Song Of Ice N Fire (Miss C Fisher & Miss A Kasbarian)
Intermediate in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Snodogz Tiger Wolfe (Kristi Faulkner)
Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Ch Nahrof Single Shot (R & J McKiernan / J & N Attridge)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust Neut Ch Callicoma Midnight Special JDX JDO AD SPDX GDX SD (Graeme & Mechalle Anderson)

Australian Kelpie
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Callicoma Midnight Special JDX JDO AD SPDX GDX SD (Graeme & Mechalle Anderson)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Impacts Teddy Ruxpin (Imp USA) (Belinda West/ Tim Thomas/ Judy VanderSteen/ Kelton Hatton)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Ellagant Born To Be Famous (Dominic Finlay/ Catrina Kroll & Ana Richardson)
Junior (Dog) of Breed: Wlkabout Special Agent Gibbs (A Wood & C Thompson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Wlkabout Kahlua Dreamin (A Wood & C Thompson)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Belgenbeau Gezed Pink Cadillac (Cheryl Harris)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Mirribandi Peppermint Twist (AI) HT PT (Kathryn Winton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Mirribandi Warlock (AI) HSAs RN CAX5 (Roger Winton)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nahrof Single Shot (R & J McKiernan / J & N Attridge)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fairenvy Silva Legend (Angela Sime)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Robgai Dearly Beloved (Miss B A Lines)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Tootone Anything But Ordinary (Nicole Jardine)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wynsilot Never Say Never Again (Imp USA) (Mrs A Cassidy)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snodogz Tiger Wolfe (Kristi Faulkner)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Trendam My Name Is (Mrs A J Smith & Miss S J Smith)
Baby of Breed: Snodogz Maggie May (Kristi Faulkner)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Mandene Wizards Holy Grail (Julene Brady)
Baby of Breed: Aust Ch Mandene The Sixth Sense (Julene Brady)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kassreign A Song Of Ice N Fire (Miss C Fisher & Miss A Kasbarian)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Diamondswiss Hunt For Stardom (Caitlin Crosby)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Sylvia Gartner (NSW)  (Group Entry : 71)

Best in Group & Intermediate in Group: Newfoundland
Opalbay Likely Story (Sue Berry)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch DeeJae Remember Pozieres (D & J Maguire)
Minor in Group: Rottweiler
Camerrott Viennas Voodoo (Cathy Cameron)
Puppy in Group: Boxer
Kamndak Tiny Dancer (Miss K Kirk)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schnauzer
Aust Ch Regenstauf Man Of The Match (K Hibberd)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chimo Whatever Will Be Will Be (Ms Syme/ Ms T Goodwin/ Mr M Frigo & Ms E Levett)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Deja Vu Von Romansholf (Imp POL) (Andrea Wilkinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Polishdream Leprechauns Gold (Andrea Wilkinson)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kamndak Red Hot Diva (Miss K Kirk)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Kesdar His Masters Voice (Miss K Kirk)
Minor of Breed: Elkohe Fast and the Furious (Julie Howarth)
Puppy of Breed: Kamndak Tiny Dancer (Miss K Kirk)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Bordogue Jordan (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Bordogue Layla (Keith & Kylie Reid)

German Pinscher
Baby of Breed: Milsky Jazz It Up (Brenda Turner)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Opalbay Likely Story (Sue Berry)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Abakahn Ruum Ajax (Mr George Ioannidis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mondallin Just Chasin Rainbows (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mondallin Ive Been Watching U (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Minor of Breed: Camerrott Viennas Voodoo (Cathy Cameron)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch DeeJae Remember Pozieres (D & J Maguire)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Snowbrook Lucky Star of Henry (Lynda Campbell)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Sharluka A Tall Story (A & J Dale)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sharluka Kaluha Ecalipse (Mr A J & Mrs J D Dale)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Regenstauf Man Of The Match (K Hibberd)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sharluka A Fiddle In The Night (Mrs J & Mr A Dale)
Bitch CC: Besonda Emotion in Motion (D Jones)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Neil Curwen (NSW)  (Group Entry : 70)

Best in Group & Open in Group: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Qanda Lhi's Qa-Par (Imp ITY) (Sharon & Breanne Lancey)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Zendetta (AI) (Ms F E L Darling)
Baby in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Candy Cane (Ms F E L Darling)
Minor in Group: Poodle (Miniature)
Jenuin When Hell freezes Over (AI) (Miss D Craig / Mrs M Barton / Mrs J Sculac)
Puppy in Group: Great Dane
Venustus Rainbows Faith (Mrs K Troy)
Intermediate in Group: Schipperke
Aust Ch Pandec Magic Fire Bear (Ms Jennifer Moore)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust & Neut Ch Delamont A Bold Choice (B Crane)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Hymere A Star Is Born (Mr A J Phelan & Miss J M Young)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Zendetta (AI) (Ms F E L Darling)
Baby of Breed: Aust Ch Paceaway Candy Cane (Ms F E L Darling)

French Bulldog
Baby of Breed: Brindlelicus Dynastys Fire (Nicole Oldfield)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Venustus Rainbows Faith (Mrs K Troy)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Riesenhaft The Chill Factor (AI) JC (Nicole Brandon)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy/ D Finlay)

Peruvian Hairless Dog (Medium)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Artmac China Riot (Mrs A Jarvis)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Danrith Your Attention Please (Mr James Bennett & Kirri Jacobson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Jenuin When Hell freezes Over (AI) (Miss D Craig / Mrs M Barton / Mrs J Sculac)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Montaires Extra Smashing (Miss D Craig)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Ziada Legendary Reign (Mrs J Craig)
Baby of Breed: Ziada Pipers Yasmin (Mrs J Craig)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Delamont A Bold Choice (B Crane)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pandec Magic Fire Bear (Ms Jennifer Moore)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Killilan Court Rules InYrFavor (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Oeshih Pretty Ina Pink Mink (Mr D Dallinger & Ms M Moore)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Qanda Lhi's Qa-Par (Imp ITY) (Sharon & Breanne Lancey)