Victorian Poultry & Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 2-Jul-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Marie Patten (NSW)   (Total Entry : 618)

Best in Show & Open in Show: Fox Terrier (Wire)
Aust Sup Ch Graebrook Adrenaline Junkie (Graebrook Kennels)
Runner Up in Show: Pug
Aust Ch Triseter Mopsi Quincy (Esther Joseph & Denise MacCallum)
Baby in Show: Samoyed
Lunasea Big Bucks (AI) (Ying Chen (Helen))
Minor in Show: German Shorthaired Pointer
Canawindra Rise And Shine (M J & F L Park)
Puppy in Show: Great Dane
Buckersdane Man In The Mirror (AI) (Mr R & Mrs M Buckland)
Junior in Show: Shetland Sheepdog
Sheltastic God Of Mischief (Miss M Edmondson & Miss A Edmondson)
Intermediate in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Kelindebar Star Attraction (Mrs J Hocking & Mrs L Adams)
Aust Bred in Show: Australian Kelpie
Aust Ch Tegoura Dont Funk Wthmy Heart (Mr S A & Mrs S M Lewis)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Samoyed
Aust Sup & Neut Gr Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)
Runner Up Neuter in Show: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Wickd Lil Witch (Imp NZ) (J Hovell)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Bianca Van Haasteren (SA)  (Group Entry : 109)

Best in Group & Open in Group: Pug
Aust Ch Triseter Mopsi Quincy (Esther Joseph & Denise MacCallum)
Baby in Group: Pug
Triseter Mopsi Sassy (Triseter Kennels)
Minor in Group: Lowchen
Kristarz Sparkle N Spritz at Sparchens (N Millward/ K & C Harding)
Puppy in Group: Havanese
Ananda Material Girl (Mrs A Lay)
Junior in Group: Tibetan Spaniel
Byrebaer Legendvth Guardians (Mr K & Mrs S Bennett)
Intermediate in Group: Papillon
Pinklee Edge Of Tomorrow (Ms T C Clements)
Runner Up Neuter in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch, Neuter Ch Troubadour Holly Golightly (Sally Stewart)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Caribelle Fantasy On Ice (Raewyn McCullough)
Res Dog CC & Junior of Breed: Caribelle Riding Shotgun (AI) (Caribelle Knls)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yolliechi Blue Bayou (Ms Kerry Allison)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hollychi Bring Me Marigolds (Karen McCabe)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Yolliechi Lily In Wonderland (Yolanda Krznaric)
Junior of Breed: Perkee Joyful Daisy (Kerry Allison)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Salinacruz Meant To Be (Imp NZ) (Kerry Allison)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Salinacruz French Conxon (Imp NZ) (Mrs L E Gunnell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Gr Ch Hollychi White Diamonds (Mrs K McCabe)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Woodover Battries Not Included (Kathy Grass)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Griffonsburg Venus Victorious (Dr I T Mitchell)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Tzani Helga Hufflepuff (S Stewart)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch, Neuter Ch Troubadour Holly Golightly (Sally Stewart)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ananda Material Girl (Mrs A Lay)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch LaCascata Talk Of The Town (Ms B James)
Baby of Breed: Wondoan With No Sign Of Sin (L & A Hales)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kristarz Sparkle N Spritz at Sparchens (N Millward/ K & C Harding)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Sparchens Harlo Quin (N Millward)

Miniature Pinscher
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Supacharm Hellion (Lisa Prior)
Baby of Breed: Minarli Burlington Bertie (Penny Meulenkamp & Jamie Pendle)

Papillon
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Szzan Tickle My Fairy (S Goodchild)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Am/ Can & Aust Ch Nanrich Topflite Mystery Man (Imp CAN) (S Goodchild)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Basileus Benni and the Jets (Miss A Ramsauer)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Basileus When Tomorrow Comes (Ms C John)
Baby of Breed: Pinklee Simply Charmed (Ms M Sarif)
Intermediate of Breed: Pinklee Edge Of Tomorrow (Ms T C Clements)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Triseter Mopsi Quincy (Esther Joseph & Denise MacCallum)
Baby of Breed: Triseter Mopsi Sassy (Triseter Kennels)
Baby (Dog) of Breed: Triseter Mopsi Tex (Triseter Kennels)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Byrebaer Legendvth Guardians (Mr K & Mrs S Bennett)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Stakim Sparkling Brook (S & K Bennett)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Peter Miller (NSW)  (Group Entry : 65)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Wire)
Aust Sup Ch Graebrook Adrenaline Junkie (Graebrook Kennels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Joymont Picture In Motion (Mrs C M Wittick)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Calojo More Bang For Ya Buck (AI) (S P & T M Henderson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Neut Ch Kimbastaff Dooin It Solo (D Treadwell)
Runner Up Neuter in Group: Australian Terrier
Aust Ch TineeTown Tizz Sirius (Lesley & Rod Winning)

American Hairless Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lilcracka Nothin Like Me Cept Me (Kay Holmes)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ironklad Pretty Boy Floyd (Mr J Urch & Miss K Oseckas)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Farfromova The Gambler (AI) (G Ward & B Taylor)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hotashell Queen Of Titans (Tracy Urch & Julia Martiniello)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: MittleSista Exceed Indeed at Galtamac (Megan Scott and Dianne Kors)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ozzieas Clancysgoneadrovin (Greg Bradshaw)
Baby of Breed: Paxterr Dream Angel (Lesley Winning)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch TineeTown Tizz Sirius (Lesley & Rod Winning)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Alcaneeka Gold N Design (Al) (Alcaneeka Kennels)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Joymont Picture In Motion (Mrs C M Wittick)
Minor of Breed: Joymont One For The Money (Cathy Scotton)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Graebrook Adrenaline Junkie (Graebrook Kennels)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whatajack Time is Precious (Mr G J Butler)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Benmeigle Panache (Ms B McDonough)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Saphyr Independent Treat (AI) (M A Gray)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Shaneca Written in the Stars (Sarah Lowe & Amy French)

Staffordshire Bull Terrier
Minor of Breed: Calojo More Bang For Ya Buck (AI) (S P & T M Henderson)
Junior of Breed: Wooloostaff Devils Undeniable (Sue Lambert)
Aust Bred of Breed: Wooloostaff The Devils Looking (Sue Lambert)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kimbastaff Dooin It Solo (D Treadwell)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Dog CC: Aust Ch Wooloostaff The Devils Envy (Susan Lambert)
Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Charmstaff Cast A Spell On You CA (Helen Lomax)

West Highland White Terrier
Baby of Breed: Hindsight The Hunter (Greta Willenberg)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Suzanne Beinke (SA)  (Group Entry : 97)

Best in Group & Open in Group: Irish Setter
Aust Sup Ch Rhiannon Code Red (Marina & Jacinta Scott)
Runner Up in Group: Pointer
Aust Sup Ch Tyeanbo Take Another Look (G Munro)
Baby in Group: Pointer
Onpoint All Eyes On Me (Gerald J Munro)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Rise And Shine (M J & F L Park)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Rise To Th Occasion (M J & F L Park)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Kelindebar Star Attraction (Mrs J Hocking & Mrs L Adams)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Weimaraner
Aust Neut Ch Greywei Jumpin Jack Flash (Terry Freeman)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bicerin Caravaggio (Charlene Allan)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moloscyg Andromeda (Charlene Allan & Moloscyg Kennels)

Cocker Spaniel
Baby of Breed: Kalleo Solid Rock (C McLennan)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Taryk Wots Up Buttercup (Tracey Marchiandi)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Glenkinchie Darcys Pryde (Mrs Anita Stewart)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cardhu Mate Of Mine (J Waite)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Injitali Forever Young (AI) (Rhonda Williams)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Injitali Toblerani Sydney (Rhonda Williams)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Canawindra Roll The Dice (M J & F L Park)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Canawindra Rise To Th Occasion (M J & F L Park)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Canawindra Over The Moon (Mrs B & Mr C Walter)
Baby of Breed: Canawindra High Tea (Ms Raelene Trimble)
Baby (Dog) of Breed: Canawindra High Flyer (Ms Raelene Trimble)
Minor of Breed: Canawindra Rise And Shine (M J & F L Park)
Minor (Dog) of Breed: Canawindra Free And Easy (C & B Walter)
Junior of Breed: Canawindra Sky Line (M J & F L Park)
Intermediate (Dog) of Breed: Canawindra Ahead Of Your Time (Jane Easterbrook)
Aust Bred of Breed: Canawindra On A Roll (M J & F L Park)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Triseter celtic yeoman of brodruggan(AI) (E Joseph/J Stewart)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Graebrook All About Soul ET (Graebrook Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Graebrook Rebel Withouta Cause (Graebrook Kennels)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Graebrook Give Heaven Some Hell (Graebrook Kennels)
Puppy (Bitch) of Breed: Graebrook Fancy Pants (Graebrook Kennels)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Rhiannon Code Red (Marina & Jacinta Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Rhiannon Science N Faith (Marina & Jacinta Scott)
Junior of Breed: Brodruggan french connection (Jayne Stewart)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kelindebar English Oak (Mrs Linda Adams)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Kelindebar Donít Rock The Boat (Linda Adams)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelindebar Star Attraction (Mrs J Hocking & Mrs L Adams)
Baby of Breed: Kelindebar Time To Shine (AI) (L Adams)
Minor of Breed: Morndew Deal Kreuzer (AI) (Junius De Silva)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lidlriva Archie Seedoo (I & A Blainey)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tyeanbo Take Another Look (G Munro)
Baby of Breed: Onpoint All Eyes On Me (Gerald J Munro)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Khasanh Utter Kaos (Khasanh Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Greywei Jumpin Jack Flash (Terry Freeman)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waldwiese Same But Different LH (Annie Haverkamp)
Baby of Breed: Khasanh Psychedelic Furs (Khasanh Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cochagwyn The Power of One (Terry Van Ewyk)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr John Bryson (NSW) (Group Entry : 87)

Best in Group & Open in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Dance Monkey V Tum-Tums Vriendjes (Imp HOL) (Mrs S Marshall)
Baby in Group: Whippet
Aslan Walking in Memphis (B & G Stanyon/ J Johnson/ L McRindle)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Maharlikah Sazerac (Edgar Sison)
Puppy in Group: Borzoi
Marakhoff Taanichka (Marakhoff Kennels)
Junior in Group: Harrier
Fellhunters Havoc (L Cassar/ P / F & R Danaher)
Aust Bred in Group: Saluki
Aust Sup Ch Crisnick Whiskey On Ice (AI) (Talkabout Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Azawakh
Aust Ch Jumadabey Ovezzane (Ms Debra Huon)
Runner Up Neuter in Group: Deerhound
Aust & Neut Ch Luvadeer A Beautiful Mirrahcle (Miss A Bierman)

Azawakh
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB & Aust Sup Ch Imidiwan Amali (Imp POL) (Miss T Cox & Ms D Huon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Jumadabey Ovezzane (Ms Debra Huon)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am GCH & Aust Ch Akuaba N Eldorado Time Traveler (Imp USA) (S Coe)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kamahi New Sheriff in Town (Ms B Howell & Ms M Cooper)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Goldreign Archer (AI) (Mrs Jane Davey)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Kamahi What A Dame (Ms B J Howell & Ms M L Cooper)

Beagle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust/ CIB/ HUN/HUN Gr/Slo/ Slo Show/Slo Gr/Cze & HRV Ch Beagelee True Colours (AI) (D Q & G Ford / C & L Duval)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kezziah Mad Love (Kezziah Kennels)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Marakhoff Belisarius Quinntaah (Marakhoff Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Marakhoff Taanichka (Marakhoff Kennels)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Maharlikah Sazerac (Edgar Sison)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sarsica Sweet Cosmopolitan (E Sison/ V Pettigrove)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Emmiline Cosmic Love (AI) (K Brooks)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Berghutte Dream Time (Mrs C Irvin)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Berghutte Ming Dynasty (C Bowler & C Irvin)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Berghutte Paint It Black (Kinderscout Knls)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kamahi Listen to Your Heart (Ms B Howell & Ms M Cooper)
Baby of Breed: Kamahi Fields of Chanel (B Howell & M Cooper)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Haiziedayz Narah (Katrina Hillier & Aisha Bierman)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Haiziedayz Lord Bruadaraiche (Katrina Hillier)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Haiziedayz Sithean (Katrina Hillier)
Puppy of Breed: Caberfei Ardcu (K&E Airens)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Luvadeer A Beautiful Mirrahcle (Miss A Bierman)

Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Xilone Enter The Tiger (AI) (Kinshasa Kennels)

Harrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fellhunters Havoc (L Cassar/ P / F & R Danaher)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Dance Monkey V Tum-Tums Vriendjes (Imp HOL) (Mrs S Marshall)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Antefaís Aragorn (Imp SWE) (Teresa Gaudio)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pressage Bardiya (AI) (B St George)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Starblush We Arethe Champions (Mrs E Timewell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Etosha Uatu of the Asgard (Anna Lane)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Matalko Affairs of the Heart (AI) (Kay & Jodie Allan / Mandy Boyle)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Kusini Pacer Bay (AI) (Brent & Gina Stanyon)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Matalko Sweet Champagne (Kay & Jodie Allan / Mandy Boyle)
Baby of Breed: Matalko Dont Hate The Player (Kay & Jodie Allan / Mandy Boyle)
Baby (Bitch) of Breed: Matalko Let Her Rip At Kusini (AI) (Ms M Boyle/ Mrs K & Miss J Allan)
Minor of Breed: Etosha Anastacia of the Asgard (Anna Lane)

Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Crisnick Whiskey On Ice (AI) (Talkabout Kennels)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Taejaan Vacation in Venice (Mrs N J Rule-Steele/Miss S Turay / Miss E Perkins)
Baby of Breed: Arbee Adeliade (Ann Robert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Marie Patten (NSW)  (Group Entry : 85)

Best in Group & Open in Group: Finnish Lapphund
CIB & Aust Sup Ch Taigakoira Tahtien Valo (AI) (Ms H Lim)
Baby in Group: Bearded Collie
Bandilea Mr Mister (Renee Robinson)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Landmaster Iron Mountain (Kristy Borg)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Sheltastic Once Upon A Dream (Makaela Edmondson)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Sheltastic God Of Mischief (Miss M Edmondson & Miss A Edmondson)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Tegoura Dont Funk Wthmy Heart (Mr S A & Mrs S M Lewis)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Cloverdowns Steakhouse (Miss S Eggins)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sheltastic Speak No Evil (Sheltastic Kennels)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Landmaster Iron Mountain (Kristy Borg)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Warrukadli Vapor Trail (W & K Ballard)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cloverdowns Steakhouse (Miss S Eggins)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tegoura Dont Funk Wthmy Heart (Mr S A & Mrs S M Lewis)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Morkerbook Saffire Night (Jan Scholtz)

Australian Shepherd
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Amerahnn Thunder Bolt (Tara Collins)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Willabaa Whisp of Blue (AI) (G Sutherland)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Honeytaste Mr Tag Heuer at Tanglehood (Imp ZAF) (Renee A Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)
Baby of Breed: Bandilea Mr Mister (Renee Robinson)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beljekali Harvest Moon (L Pratt / C & J Fynmore)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Melody de Bruine Buck (Imp NDL) (Mr N Luke /Mr G Carroll)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pukawidgee The Moon In Winter (L & A Houlden / J Tyler)

Briard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenine Rain Wilds River King (AI) (Christopher Rivera & Carmen Konstantino)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Coltie Forever Ellegant (Mr A/ Mrs J/ Miss K & C Wallace)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Kirrieloch Oh Calamity (AI) (Mrs C & Miss K Baker)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: CIB & Aust Sup Ch Taigakoira Tahtien Valo (AI) (Ms H Lim)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Hueze Born To Sparkle (Miss H Lim)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dellbianco Sound The Alarm At Cloverdowns (iid ITA) (McLean/ Purcel & Coffey)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Can Ch Grandgables Deja Blue Wriggle Bum (Imp USA) (Santecho Kennels)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Shelmanna Diamond Dynasty (Mrs S Fox)
Puppy of Breed: Sheltastic Once Upon A Dream (Makaela Edmondson)
Junior of Breed: Sheltastic God Of Mischief (Miss M Edmondson & Miss A Edmondson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Sheltastic Speak No Evil (Sheltastic Kennels)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Llandaff Black Magic (AI) (Jan & Alison West / Debbie Milne)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Antudor The Vigilante At Lakamari (NBT) (Lakamari Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Lakamari Southern Cognac (NBT) (Lakamari Kennels)
Baby of Breed: Kintzel Dark and Dreamy (G D & S K Kerr)
Baby (Bitch) of Breed: Lakamari Lady Aelswith (Lakamari Kennels)
Minor of Breed: Kintzel Love Me Do (G & S Kerr)
Junior of Breed: Aust Ch Kintzel Theres No Looking Back (NBT) (G D & S K Kerr)
Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Lakamari Ted E Bear (Lakamari Kennels)
Intermediate of Breed: Aust Ch Lakamari Mother Of Dragons NBT (Lakamari Kennels)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Martina Butcher (NSW)  (Group Entry : 75)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Gr Ch Lunasea Butter Me Up (AI) JC (Ying Chen (Helen))
Runner Up in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Whitewarrior Nakomas Quest (Brett White)
Baby in Group: Samoyed
Lunasea Big Bucks (AI) (Ying Chen (Helen))
Minor in Group: Newfoundland
Capebass What Happens in Vegas (Mr L Leeder & Mrs J Leeder)
Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Lunasea Big Little Lies (AI) (Miss Y Chen)
Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Ch Canyonlands Lights You Up (Mrs Amanda Becconsall)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Canyonlands Queen Of Music (Mrs Amanda Becconsall)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Sup & Neut Gr Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)
Runner Up Neuter in Group: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Wickd Lil Witch (Imp NZ) (J Hovell)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whitewarrior Nakomas Quest (Brett White)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kadzait M I Six (A Oliver/S Hay)
Baby of Breed: Whitewarrior Katarinas Fall (Brett White)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Cloudforest Ghost Ryder (S Murray/ S & C Eastley)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kraigoaks Heart Of Gold (Mr C Phillips & Miss K Oakley)
Minor of Breed: Vennberne Jingle Bell rock (Julie Venni)
Minor (Bitch) of Breed: Vennberne Jingle Belle (Julie Venni)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Montreaux Dear Abby (Ms S Wallis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Darkcrush Even Flow (Sheridan Holmes)

Dobermann
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Copperdobe Wickd Lil Witch (Imp NZ) (J Hovell)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Capebass Nothing Compares To U (Mr L & Mrs J Leeder)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Capebass Designed by Versace (Mr L & Mrs J Leeder)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Capebass What Happens in Vegas (Mr L Leeder & Mrs J Leeder)
Baby of Breed: Yesallaw Followth Masters Code at Paddlepaws (AI) (Paddlepaws Knls & S Hillditch)
Junior of Breed: Capebass Love in The Shadows (Miss Yuki Woods)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lunasea Butter Me Up (AI) JC (Ying Chen (Helen))
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalaska Legacy Of Jazz (Shane Dekker)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lunasea Big Little Lies (AI) (Miss Y Chen)
Baby of Breed: Lunasea Big Bucks (AI) (Ying Chen (Helen))
Junior of Breed: Lunasea Love The Way You Lie (AI) (Ying Chen (Helen))
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kalamino Cat Meets Tiger Lily (Ralph Richardson)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Canyonlands Queen Of Music (Mrs Amanda Becconsall)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Canyonlands Lights You Up (Mrs Amanda Becconsall)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Lauren Schwerdt (SA)  (Group Entry : 100)

Best in Group & Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Senarabull Hermossa (Senthil Arunachalam)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Great Dane
Buckersdane Man In The Mirror (AI) (Mr R & Mrs M Buckland)
Baby in Group: Lhasa Apso
Neokarma Look Whos Back (Rick Mayor)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Sintee Popstar (Sintee Kennels)
Junior in Group: Shih Tzu
Haytzu Giggle At The Gossip (Hayley Mihan & Robyn Hawke)
Intermediate in Group: Great Dane
Buckersdane Yabba Dabba Doo (Mr R & Mrs M Buckland)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Gr & Neut Ch Beadale Tell No Tales (Ms Rochelle Manderson)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Standard)
Aust Neut Ch Poshnoir New World Explorer (Janet Hanson)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bostonbob Secret Little Lies (J Semmler & V Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bostonbob Little Lulu (J Semmler/ V Clarke/ A Clarke)
Puppy of Breed: Lyntay Shes So Fancy (Lynne King)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bewtifulbul Pride of Evie (Ian & Karlene Wilson)

Dalmatian
R/UP BOB & Res Bitch CC: Paceaway HiLight (J O'Connor)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway HiJack (Jenni OíConnor)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Whytewood In The Spotlight (Whytewood Kennels)
Baby of Breed: Whytewood Just Call Me Darcy (Whytewood Kennels)
Baby (Bitch) of Breed: Troubadour Black Widow (Sally Stewart)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Senarabull Hermossa (Senthil Arunachalam)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Carrski Storm Chaser (Carrski Knls)

Great Dane
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Buckersdane Man In The Mirror (AI) (Mr R & Mrs M Buckland)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Underane Girl on Fire (Alisha Watson & Rhonda Harvey)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Buckersdane Yabba Dabba Doo (Mr R & Mrs M Buckland)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Daesdaemar Love Rewritten JC (C Darby & D Hanslow)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Chic Choix Parti Trouble At Elshamara (Imp FIN) (Sue Schulz)
Baby of Breed: Neokarma Look Whos Back (Rick Mayor)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Montaires Misindependance (Melissa Froesch)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Giday Delta Goodrem (Linda Johnson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Kysan King of the Kids (Linda Robinson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Poshnoir Frocked Up (AI) (Jo Turnley)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Poshnoir New World Explorer (Janet Hanson)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Ch Poshnoir Addicted To You (Ms Wendy Talintyre)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zalucha Written in the Stars (N Dunn)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Sintee Popstar (Sintee Kennels)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Garwey Along Came Jones (Garwey Kennels)

Schipperke
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Beadale Tell No Tales (Ms Rochelle Manderson)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Open of Breed: Terra Dos Celtas Over The Twiligth (Imp SPAIN) (Samantha Seffelaar)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Shangyin Taking The Town (Samantha Seffelaar)
Baby of Breed: Shangyin Star Boy (Samantha Seffelaar)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Haytzu Giggle At The Gossip (Hayley Mihan & Robyn Hawke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Eljaes Butterfly Princess (Lisa Woolley)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Sadiya Devil Made Me Do It (A Bowler & C Pedini)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sadiya Winner Takes It All (Mr J & Mrs C Pedini)
Baby of Breed: Tzunami Enchanted Crystal (Lisa J Woolley)
Minor of Breed: Rimpoche Bewarethedevilssmile (Rimpoche Kennels)
Intermediate of Breed: Rimpoche Uby Got You (Mrs L Almond)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sherabill El Torito (Julie Laszuk)