Adelaide Kennel Club Inc (AM Show) (SA)

Date of Show : 25-Jun-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Cathy Camac (VIC)   (Total Entry : 394)

Best in Show & Open in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Sup & Am Ch Vjk-Myst Journey Downunder (Imp USA) (Heiderst Knls/ S Rattle/T Sproule/M Reichmuth)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)
Baby in Show: British Bulldog
Snodgebull Baby got back (Courtney Lewis/Mary McNamara)
Minor in Show: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira Danz With The Devil (Ms Tessa Connell)
Puppy in Show: Poodle (Standard)
Aust Ch Magicalia Divine By Design (Margie Nottle-Justice & Darcy Clark)
Junior in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Ellagant Rockin Your World at Inddara (Sarah McInerney)
Intermediate in Show: Golden Retriever
Aust Ch Chaleur Barrister (Mrs Ruth Thompson)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Lowchen
Aust Ch Rondaglen Summer Breeze (Miss Courtney Tulk)
Runner Up Neuter in Show: Border Collie
Aust Gr Ch / Neut Ch Nahrof Etched in Ice (Mrs K Hansen)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Colin L Hamilton (VIC)  (Group Entry : 73)

Best in Group & Aust Bred in Group: Papillon
Aust Sup Ch Sailoz Destined To Dream (Kristy Lewis)
Baby in Group: Pug
Sebandee A Lil Ray of Sunshine (B Luxton)
Intermediate in Group: Papillon
Penbryn The Pied Piper (Ms S Foster/ Mr D Quinlivan & Mr M Tumpach)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Lowchen
Aust Ch Rondaglen Summer Breeze (Miss Courtney Tulk)
Runner Up Neuter in Group: Papillon
Aust Ch Afilar Moonlight Sonata (Sue Foster)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Matmor Thrill Of The Chase (Mr M Morse & Mr W Henderson)

Chihuahua (Long Coat)
Baby of Breed: Houseofchi My Girl Chloe (Mrs L Alonge & Mr B Alonge)
Baby (Dog) of Breed: Mocqui Zeus (Lynette Walker)

Chihuahua (Smooth Coat)
Bitch CC & Minor of Breed: Houseofchi Sweet As Honey (Brian & Laura Alonge)
Junior of Breed: Aust Ch Toyopet Mighty Mouse (Mrs S Brown)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Ch Questachi Baldos Gift (Miss Acacia keley)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sherabill Dragon Heart (R J Brown)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sherabill Snap Dragon (Julia Brown)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Meltonacres Like A Boss (Roxbud Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Roxbud Ready Or Not (Roxbud Kennels)
Baby of Breed: Roxbud Just An Angel (Roxbud Kennnels)

Havanese
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Havasilk jingle bells rock (Mrs Gillian Smith)

Lowchen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kristarz Puff The Magic Dragon (K Harding & C Harding)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Rondaglen Heaven Sent (R W & A Harrison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Rondaglen Summer Breeze (Miss Courtney Tulk)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sailoz Destined To Dream (Kristy Lewis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Penbryn The Pied Piper (Ms S Foster/ Mr D Quinlivan & Mr M Tumpach)
Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Afilar Moonlight Sonata (Sue Foster)

Pug
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Aust Ch Sebandee Yellow Brick Road (Mrs T & Miss A Beavis)
Baby of Breed: Sebandee A Lil Ray of Sunshine (B Luxton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Peter Miller (NSW)  (Group Entry : 71)

Best in Group & Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Sup Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Waustafford Tianels Eagle Eye (Sophie McQuade)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Bonnyjack Marco Shine (Darrell Sharman)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Anvilhart Kissing Cousins (Anvilhart Kennels)
Puppy in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Tomistal Hard Nut to Crack (Mr E & Mrs M Bannear)
Junior in Group: Border Terrier
Aust Ch Chanpema Baby Spice (Chanpema Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Awesum Destined To Be Nutty (K Ricketts & D Poulton)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Amstafomine Russian Roulette (AI) (Deborah Hughes)
Res Dog CC & Junior of Breed: Amstafomine Kentucky Reign (AI) (Deborah Hughes)
Minor of Breed: Manfreds Show No Mercy (J Watson)
Aust Bred of Breed: Amstafomine Black Jack (AI) (Deborah Hughes / Joanne McLeod)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Regisvista Showdown At Dusk (Regisvista Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tainquest Tayla Maid (C Gower)
Res Dog CC & Minor of Breed: Tainquest Played N Ace (C Gower)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neuter Ch Redgundi Dolly Parton (Moira Hicks)

Border Terrier
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chanpema Baby Spice (Chanpema Kennels)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tomistal Hard Nut to Crack (Mr E & Mrs M Bannear)

Cairn Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Towsytyke Raisin A Riot (Darrell Sharman)

Jack Russell Terrier
Baby of Breed: Bonnyjack Marco Shine (Darrell Sharman)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shortblak Darkside of the Moon (S Sullivan/ R Egger & K Eggers)

Skye Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Grawen T Magee (K & S Paine)

Soft Coated Wheaten Terrier
Baby of Breed: Broomsquires Knockfierna (G & S P Swalling)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waustafford Tianels Eagle Eye (Sophie McQuade)
R/UP BOB & Res Dog CC: Rockport Sonovan Irishman (AI) (Kay Halston-Wyatt)
Bitch CC & Minor of Breed: Anvilhart Kissing Cousins (Anvilhart Kennels)
Baby of Breed: Shadowstaff I'm Vengeance (Shadowstaff Kennels)
Puppy of Breed: Awesum One In A Minion (AI) (K Ricketts & S Wilkes)
Intermediate of Breed: Awesum Wuhan Warrior (P & J Hallam & K Ricketts)
Open of Breed: Aust Ch Awesum Covid Nineteen (K Ricketts / A & B Hastings)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Awesum Destined To Be Nutty (K Ricketts & D Poulton)

Tenterfield Terrier
R/UP BOB & Res Dog CC: Aaungara Rock A Billy Rebel (Ms Karen Keves)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Questadore Flying High (AI) (Questadore Kennels)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Kay Sneath (VIC)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Sup & Am Ch Vjk-Myst Journey Downunder (Imp USA) (Heiderst Knls/ S Rattle/T Sproule/M Reichmuth)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Chaleur Barrister (Mrs Ruth Thompson)
Minor in Group: Murray River Retriever
Barokamurray Beatingroundtbush (Markable Kennels)
Puppy in Group: Golden Retriever
Chaleur Earth Wind And Fire (AI) (Mrs Ruth Thompson)
Junior in Group: Curly Coated Retriever
Aust Ch Dizzyki CS Gobi Desert (AI) (Dizzyki Kennels)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Odds or Even (Azel Kennels)

Brittany
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tendayi Encore With Magicbrit (AI) (P Marsh & A Rogers)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azel Odds or Even (Azel Kennels)

Curly Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dizzyki CS Gobi Desert (AI) (Dizzyki Kennels)
Baby of Breed: Dizzyki Shush Romulus (AI) (Dizzyki Kennels)

English Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Orwin Rex Luther (Mr J & Mrs S Nickholds/Miss E Todd)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Anvilhart Me Myself And I (Anvilhart Kennels)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glenkinchie Pillow Talk (R Hartnett)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Skyehaven Mayham And Chaos (AI) (Tina Corbell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Skyehaven Revel In The Chaos (AI) (Tina Corbell)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Vjk-Myst Journey Downunder (Imp USA) (Heiderst Knls/ S Rattle/T Sproule/M Reichmuth)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Heiderst Show Me The Money (AI) (Heiderst Kennels)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chaleur Barrister (Mrs Ruth Thompson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Chaleur Earth Wind And Fire (AI) (Mrs Ruth Thompson)
Bitch CC & Minor of Breed: Chaleur Everlasting (AI) (Mrs Ruth Thompson)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aceweis Pocket Witha Wocket At Heiderst (Aceweis & Heiderst kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Erdos Nobodies Fool (Mrs J Wallis / Mrs V & A Marsden)
Baby of Breed: Aceweis The Affair Begins At Heiderst (Aceweis & Heiderst Kennels)
Baby (Dog) of Breed: Aceweis The Journey Begins At Heiderst (Aceweis & Heiderst Kennels)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Martinridge Light Up The Sky (Bernie Martin)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Martinridge Affair ofthe Heart (B Martin)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jayped Queen Of Hearts (Dianne Thomas)

Murray River Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Barokamurray Beatingroundtbush (Markable Kennels)

Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aspyre Tongue in Cheek (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden / Miss S Higham)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Aspyre Watch UR Tongue (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden / Heiderst Kennels)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waldwiese Up The Ante TD (Lois & Claire Richter / Kylie Christison)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Laugharne Escapee Xtrordinaire (T J Marschall & S Garrett)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Norm Strathdee (NSW) (Group Entry : 47)

Best in Group & Open in Group: Whippet
CIB & Aust Sup Ch Chakrata Tart With The Cart (Mrs A E E Curran)
Runner Up in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Sup Ch Wyldchase Startedwith Awhispa (Nick Gouzos)
Baby in Group: Irish Wolfhound
Tirowen Daenerystargaryen (AI) (Scott Jervies)
Minor in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira Danz With The Devil (Ms Tessa Connell)
Puppy in Group: Basset Hound
Goldreign Asher with Beauchasseur (Chris Lawrence)
Junior in Group: Whippet
Skyeway A Silver Lining (J & A Gunn/ A E E Curran & G Earl)
Intermediate in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Tirowen Sandor (Dr F & Mrs A McEvoy & Mr S Jervies)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Gr & Neut Ch Wattswires The Old Tin Hat (Linda Robinson)
Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Stardayne Its A Richmans World (Gail Wood)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Suliman Da Finnci Code (AI) (K/ K & R Hutchings)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tahkira Summer Storm (B Ferguson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tahkira Danz With The Devil (Ms Tessa Connell)

Azawakh
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB & Aust Sup Ch Imidiwan Amali (Imp POL) (Miss T Cox & Ms D Huon)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beauchasseur Jack be Nimble (Chris Lawrence)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Goldreign Asher with Beauchasseur (Chris Lawrence)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Goldreign Avita with Beauchasseur (Chris Lawrence)

Beagle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust/ CIB/ HUN/HUN Gr/Slo/ Slo Show/Slo Gr/Cze & HRV Ch Beagelee True Colours (AI) (D Q & G Ford / C & L Duval)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Frieden Hooley Dooley (AI) (Mrs C A Tonkin)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wyldchase Startedwith Awhispa (Nick Gouzos)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Boarbadger No More I Love You (Nick Gouzos)
Baby of Breed: Nilite One For The Road (Nick Gouzos)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Stardayne Its A Richmans World (Gail Wood)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wattswires I'm A Keeper (Linda Robinson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Wattswires The Old Tin Hat (Linda Robinson)

Dachshund (Wire Haired)
Baby of Breed: Cayugaridge Pink Diamond (AI) (Gail Wood)

Harrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fellhunters Khaos (P F & R Danaher)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tirowen Sandor (Dr F & Mrs A McEvoy & Mr S Jervies)
Baby of Breed: Tirowen Daenerystargaryen (AI) (Scott Jervies)

Petit Basset Griffon Vendeen
Baby of Breed: Taraikha Re Renaissance Reveur (Alex Heitmann)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Caprivi Praise Be (AI) (Cheryl Currie)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Shakuru Boston Me Around (AI) (Rebecca Lamb)
Res Dog CC & Junior of Breed: Kushika About Time (Kushika Kennels)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB & Aust Sup Ch Chakrata Tart With The Cart (Mrs A E E Curran)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Skyeway A Silver Lining (J & A Gunn/ A E E Curran & G Earl)
Dog CC: Skyeway Life Of Brian (J & A Gunn/ A E E Curran/ G Earl)
Puppy of Breed: Chakrata Bossy Britches (Mrs A E E Curran)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Maureen Gostelow (VIC)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)
Minor in Group: Australian Kelpie
Southspirit Edge Of Reality (Miriam Schiller)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Landmaster She Got The Look (R B & C J Redhead)
Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ellagant Rockin Your World at Inddara (Sarah McInerney)
Intermediate in Group: Collie (Smooth)
Foxbell Frank Zapper (Mrs D/Ms T & Ms K Adams)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Border Collie
Aust Gr Ch / Neut Ch Nahrof Etched in Ice (Mrs K Hansen)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Landmaster She Got The Look (R B & C J Redhead)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kalan Spirit In The Sky PT (Miriam Schiller)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Southspirit Edge Of Reality (Miriam Schiller)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ellagant Most Wanted (Sarah McInerney/Ana Richardson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ellagant Rockin Your World at Inddara (Sarah McInerney)
Baby of Breed: Voncronan In Your Dreams (Tayla Hand)

Border Collie
Baby of Breed: Tookurra Shaken Not Stirred (P Wachtel & M Schiller)
Baby (Bitch) of Breed: Wonaka Witches Britches (Mrs S Skewes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch / Neut Ch Nahrof Etched in Ice (Mrs K Hansen)

Briard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Narbrisse Miracle Man PT (Miss E Bennett)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Collieston Dark Stranger RN (Sharyn Ely & Val Wilson)

Collie (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Foxbell Frank Zapper (Mrs D/Ms T & Ms K Adams)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Vonpeta Faze Im Goin Thru (P N Damarell)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Leberhine Helen (Vivien Drummond)

Norwegian Buhund
Baby of Breed: Blackcombe Brynhild's Protege At Southspirit (Miriam Schiller)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hartwyn Pageants Royal Encore (AI) (W Hage & P A Hartwell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Olensha Jumping for Joy with Snodragon (AI) (DM Findlay & SJ Caracoussis)

Shetland Sheepdog
Reserve Neuter Dog CC: Aust Neut Ch Rimini The Lone Ranger (Mrs J E Hall)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lokynnda Games People Play (K Adams)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Jap Ch Raintrees Jp Le Nozze Di Figaro (Imp JPN) (Kitty Flynn)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Sharon Hannigan (NSW)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Runner Up in Group & Open in Group: St Bernard
Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
Baby in Group: Siberian Husky
Miniatura Catching Fire (Rodney J Connelly)
Minor in Group: Rottweiler
Schwartzhund Brandonís Gift (AI) (Miss N K Hann)
Puppy in Group: Newfoundland
Amoreruby Blue Moon (Karin Niessen)
Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Sollerus Pink Cadillac (W & J Grundy)
Intermediate in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Koobalies Whisper My Name (Julie Chapman)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust & Neut Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)
Runner Up Neuter in Group: Newfoundland
Aust & Neut Ch Amoreruby Buddha Blue (AI) (Karin Niessen)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tuvaaqan Arttu Amaruq (AI) (Don & Moyra Battersby)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maiitsho Queen Senyah (Tori Haynes & Dianne Brown)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)

Bernese Mountain Dog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Malicloy Taylor Made (Megan de Leeuw)

Boxer
Baby of Breed: Roxbud Take My Breath Away (Roxbud kennnels)

Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Preshusflick Bohemian Rhapsody (Mrs Deb Heinze)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ikons Standing Ovation (Christine Spry)
Minor of Breed: Preshusflick Bohemian Prince (Debbie Heinze)

Dogue de Bordeaux
Baby of Breed: Nanmas Esme (AI) (K Lawn & D Johnston)

Estrela Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Talia Da Quinta Do Ganhao (Imp PORT) (J & P Buckley)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Toramis Rise of The Phoenixx (P & J Buckley)
Baby of Breed: Toramis Midnite Skye (P & J Buckley)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Lemanko Made For You (Masterkarn Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Masterkarn Rouge Assassin (Gill Harding)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Newfashion Lets Go Girl (Karin Niessen)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Amoreruby Blue Moon (Karin Niessen)
Baby of Breed: Newfashion A Little Bit Fancy (Newfashion Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Amoreruby Buddha Blue (AI) (Karin Niessen)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sollerus Pink Cadillac (W & J Grundy)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Klimkie Sweet Nala (A O'Grady)
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Zver Arkan (AI) (Mrs L J O'Grady)
Baby of Breed: Rubinherz Tallyn (Mrs L J O'Grady)
Minor of Breed: Schwartzhund Brandonís Gift (AI) (Miss N K Hann)
Open of Breed: Klimkie Cry Me A River (L J O'Grady)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Koobalies Whisper My Name (Julie Chapman)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taejaan Poison Ivy (N J Rule-Steele / A & T Wittenberg)
Baby of Breed: Miniatura Catching Fire (Rodney J Connelly)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beamzstar Verry Elleegant (Michael & Julie Ross)

Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bushsong Kissjade Leona Sharna (AI) (Greg Green)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Cathy Camac (VIC)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Open in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Doimakeu Horne Babe (M Sawley & K Santas)
Baby in Group: British Bulldog
Snodgebull Baby got back (Courtney Lewis/Mary McNamara)
Minor in Group: Lhasa Apso
Amesen One for the Road (Amesen Kennels)
Puppy in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Magicalia Divine By Design (Margie Nottle-Justice & Darcy Clark)
Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Whytewood George Gently (Kerryn Harvey)
Aust Bred in Group: French Bulldog
Preciousbull Je Suis Celui (Cherie Terry)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Abstn I Am Invincible (Abstn Kennels)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Courtabull China Doll (Courtney Lewis)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bullyack Bitter Truth (Bullyack Kennels)
Baby of Breed: Snodgebull Baby got back (Courtney Lewis/Mary McNamara)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Touchofchow Kiss My Dark Side (AI) (Touchofchow Knls)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chowleigh Touch of Class (Touchofchow Knls)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Whytewood George Gently (Kerryn Harvey)

French Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Preciousbull Je Suis Celui (Cherie Terry)
Res Bitch CC: Preciousbull Regarde Moi (Cherie Terry)
Baby of Breed: Matgo Spellbound (Michael Francis & Barbara Florance Loades)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hunkeedori Doimakeu Horne Babe (M Sawley & K Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rymiska Simply Irresistible (D Parry & T Parker)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Amesen One for the Road (Amesen Kennels)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Magicalia Divine By Design (Margie Nottle-Justice & Darcy Clark)