Box Hill & District Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 2-Jun-2012 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Stefanie Smith (NSW)

Best in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Sup Ch Aberlee Midnight Sequel (G Woodward / J Watson / H & J Smith)
Runner Up in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Kinshasa Bronzed Aussie (Kinshasa Kennels)
Baby in Show: Schipperke
Bateau Chien Jack the Ripper (Bateau Chien Kennels)
Minor in Show: Samoyed
Aldonza Madly In Love (Fay Tucker)
Junior in Show: Shar Pei
Am Ch Shine's Gift Wrapped For Silkston (Imp USA) (S White)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Errolynne Cross (NSW)

Best in Group: Bichon Frise
Aust Gr Ch Sulyka Joe Cool at Monjoie (Imp UK) (John & Wendy Hutchison)
Runner Up in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Gr Ch Morrano Bobby Buttons (S Sparkman)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Leechrista Pony Tale (Colleen Cott)
Puppy in Group: Havanese
Carnwath Pasqale (L J Bolden)
Junior in Group: Affenpinscher
Aust Ch Strongfort Que Será Será (Kerry McKinnon)

Affenpinscher
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Strongfort Que Será Será (Kerry McKinnon)

Bichon Frise
BOB: Aust Gr Ch Sulyka Joe Cool at Monjoie (Imp UK) (John & Wendy Hutchison)
Puppy of Breed: Monjoie Love On The Rocks (John & Wendy Hutchison)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB: Aust Gr & NZ Ch Winaway Political Genius (Lyn Costello)
Minor of Breed: Aust Ch Winaway Take The Cake (Lyn Costello)

Chihuahua (Long Coat)
Bitch CC: Aust Gr Ch Reynosa It's My Party (Mrs Allison Rhodes)
Baby of Breed: Reynosa Harriet HashTag (Mrs Allison Rhodes)
Puppy of Breed: Hollychi Lord Orlando Jones (Karen McCabe)
Junior of Breed: Reynosa Barn Stormer (Mrs Allison Rhodes)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB: Aust Gr Ch Morrano Bobby Buttons (S Sparkman)
Bitch CC & Junior of Breed: Chidolls Miss California (Leonie Bohm)
Baby of Breed: Reynosa Luck Be A Lady (Mrs Allison Rhodes)
Minor of Breed: Triscadec Royal Wish (Karen McCabe)

Chinese Crested Dog
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Mohawk Thefame Monster (Miss V Bridle)
Baby of Breed: Leechrista Pony Tale (Colleen Cott)
Minor of Breed: Blackheath Above The Law (Mr M Hayes)
Puppy of Breed: Chinacrest Glitznglamour (Mr M Hayes)

Griffon Bruxellois
BOB: Campionecani Massimo (Ms C Jones)
Bitch CC: Aust Ch Alwood Suduction (Alwood Kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Alwood Counterfeit (Alwood Kennels)

Havanese
BOB: Aust Ch Rhumderry Walk Of Fame (Rhumderry Kennels)
Bitch CC: Kalville Kandi Queen (Mrs C Henderson)
Puppy of Breed: Carnwath Pasqale (L J Bolden)

Italian Greyhound
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Clovelly Freddie Freeloader (Clovelly Kennels)
Bitch CC & Minor of Breed: Piccino Heartbeat (Mrs H Sheedy / Mr M & Mrs S Reeve)

Japanese Chin
Puppy of Breed: Kiseki Kinzakura (Alwood Kennels)

Lowchen
BOB: Aust Ch Paceaway Mon Star (K Harding)
Baby of Breed: Tilcha Fragrant Shalimar (Quishu Kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Tilcha Just Imagine (Colleen Cott)

Maltese
Bitch CC & Minor of Breed: Lustafair Dayz Of Wine N Roses (S Young)
Puppy of Breed: Maltanko's Treasure Chest (Imp SWD) (S Young)

Miniature Pinscher
BOB: Aust Ch Leoricia Prime Mover (Mrs Lisa Prior)
Bitch CC: Aust Ch Supacharm Hell Hath No Fury (Mrs Lisa Prior)
Puppy of Breed: Supacharm To Hell N Back (Mrs Lisa Prior)

Papillon
BOB: Aust Ch Kwana Chocolate Royal (Glenda Cherry)
Dog CC: Aust Ch Wyngay Scottish Crown (G Whiley)
Junior of Breed: Graegill Three Times a Lady (Gillian Thorpe)

Pug
BOB: Aust Ch Meradine Jed Jones (Hoxter Kennels)
Baby of Breed: Mackerly Bostton Legal (Viceroy Kennels)

Yorkshire Terrier
BOB: Aust Ch Karojenbe Go On I Dare You (Steven Reid)
Bitch CC: Karojenbe Pinacolada (Leonie Bohm)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Stefanie Smith (NSW)

Best in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Joymont The Spy Who Loved Me (Cathy Scotton)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Neworder Never Miss a Beat (Mrs B & Miss K, Marsh)

American Staffordshire Terrier
BOB: Aust Ch Anican Cut To The Chase (Amber Frankland & Anican Kennels)

Australian Terrier
BOB: Aust Ch Teritopaz Ruff N Tuff (Mrs Leanne Bywater)
Bitch CC: Aust Ch Taufield Short N Sweet (Mrs Leanne Bywater)
Baby of Breed: Coppahed Candycane (M Snelders)
Junior of Breed: Aust Ch Coppahed Cleopatra (M Snelders)

Bull Terrier (Miniature)
Bitch CC: Aust Ch Speiread Sweet Sunshine (Samantha Moile)
Minor of Breed: Speiread Thin Lizzy (Samantha Moile)
Junior of Breed: Aust Ch Speiread Sweet Sunshine (Samantha Moile)

Cairn Terrier
BOB: Aust Sup Ch Joymont The Spy Who Loved Me (Cathy Scotton)
Minor of Breed: Aust Ch Joymont Secret Whispers (Cathy Scotton)
Junior of Breed: Joymont Rory McIroy (Mrs C Scotton)

Fox Terrier (Smooth)
BOB: NZ Ch Pinnacle Kiwi Made (Imp NZ) (K & J Campbell / S & A Evans)
Baby of Breed: Optimo On High Beam (K & J Campbell)

Irish Terrier
BOB: Aust Ch Ramakell Devils Own (R & E Brennen / P Luyten)
Bitch CC & Junior of Breed: Tawnyoak Redhotatkellington (Schulz & Brennen)

Parson Russell Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Jacklands Dallas (Dalsue Kennels)

Staffordshire Bull Terrier
BOB: Aust Sup Ch Neworder Never Miss a Beat (Mrs B & Miss K, Marsh)
Bitch CC & Junior of Breed: Bronyayr Fies Choice (Bronyayr Kennels)
Minor of Breed: Wyowna Choccywoccydohdah (Wyowna Kennels)

Tenterfield Terrier
BOB: Aust Ch Atenta Tigers New Terror (Paula Stirzaker)
Minor of Breed: Fernlodge Power of Magic (Mrs H M Eade)

West Highland White Terrier
BOB: Mintonmaia Flying Scotsman (Liz Boyle)
Bitch CC: Hindsight Pomp N Circumstance (Hindsight Westies)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW)

Best in Group: Irish Setter
Aust Ch Gwyndara Deepest Red (Mrs J Wong)
Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Kinsheran Kilimanjaro (Kinsheran Kennels)
Baby in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Bushman Fly Me To Heaven (Bushman Kennels)
Puppy in Group: Golden Retriever
Annador Little Miss Splendid (Mrs D & Miss A Alexander)

Cocker Spaniel (American)
BOB: Aust Ch Fielgar Time Traveller (Imp UK) (Pauline Grutzner)
Bitch CC: Aust Ch Sunfire Miss Class In Brass (Pauline Grutzner)
Minor of Breed: Sunfire Gotta Be Black (Mr G & Mrs S Gillingham)

English Springer Spaniel
BOB: Aust Sup Ch Kinsheran Kilimanjaro (Kinsheran Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Kinsheran Cosi Fan Tutte (Kinsheran Kennels)

Flat Coated Retriever
BOB: Aust Sup Ch Explicit Heaven's On Fire (Imp SWD) (Bushman Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Bushman Bush Chipper (Bushman Kennels)
Baby of Breed: Aust Ch Bushman Fly Me To Heaven (Bushman Kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Injitali Intriguing Secret (R Williams)
Junior of Breed: Injitali Intriguing Tale (R Williams)

German Shorthaired Pointer
BOB: Aust Ch Canawindra Dubl Date (Raven / Sarantis)
Bitch CC: Aust Ch Pointsure Thunder Zed (Mr P Allen)
Baby of Breed: Canawindra Rock N Rollin (M J & F L Park)

Golden Retriever
BOB & Puppy of Breed: Annador Little Miss Splendid (Mrs D & Miss A Alexander)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mistymoor Man Of Mystery At Santamaria (Imp NZ) (Ms Dianne Lee)
Minor of Breed: Belbun Goldscoutz Rustler (Tara Middleton)

Hungarian Vizsla
BOB: Aust Gr Ch Hanafor Barett Bailey (Mrs C M Wittick)
Bitch CC: Aust Gr Ch Graebrook Shushienae ET (C & J Wills)

Irish Setter
BOB: Aust Ch Gwyndara Deepest Red (Mrs J Wong)

Irish Water Spaniel
BOB: Dual Ch (T) Tirriki Emotion Explosion TSDX (P Gelme / H & B van Haasteren)

Labrador Retriever
BOB: Aust Sup Ch Driftway Aussie Rulz (Mr G Spagnolo & G Williams)
Bitch CC: Aust Ch Bonnsway Perfect Star (Dianne Travers & Jill Hocking)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Scaraval Monte Carlo Baby (Raylene Laver)

Pointer
BOB: Aust Ch Daykeyne Heads I Win (Miss T Buckley & Mr G Munro)
Bitch CC & Puppy of Breed: Marinapoint Harmony (Yvonne Studer)

Weimaraner
BOB: Aust Ch Bromhund New Review (Faye Dods & Bromhund Kennels)
Baby of Breed: Bromhund After All (S Thomson & G Todd)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)

Best in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Kinshasa Bronzed Aussie (Kinshasa Kennels)
Runner Up in Group: Beagle
Aust Ch Treeview Nitro Charger (Karen Mangan)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Kinshasa Golden Firefox (Kinshasa kennels)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Chipal Foryour Eyesonly (Mrs J & Miss C Missen)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Chipal Goldeneye (Mrs J and Miss C Missen)

Basenji
BOB & Minor of Breed: Unomee Sweetly Smug (S Egan & M Lindsay)

Basset Fauve de Bretagne
BOB: Aust Gr Ch Sverdrups Yvon (Imp DEN) (K Wishart & A Reid)
Bitch CC: Aust Ch Arendt Danish Design (A Reid & K Wishart)

Beagle
BOB: Aust Ch Treeview Nitro Charger (Karen Mangan)

Borzoi
BOB: Aust Ch Clovelly Wicked N White (Clovelly Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Clovelly Unique N White (Clovelly Kennels)
Junior of Breed: Ahsatan Kennedy (Ahsatan Kennels)

Dachshund (Long Haired)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Chipal Seventh Moon (Leanne Lewis)
Dog CC: Chipal Seventh Sanctum (Colleen Cornelissen)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB & Puppy of Breed: Chipal Goldeneye (Mrs J and Miss C Missen)
Bitch CC & Minor of Breed: Chipal Foryour Eyesonly (Mrs J & Miss C Missen)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Bitch CC: Berghutte Inklike (Mrs C Irvin)
Baby of Breed: Cusworth Red Empress (Mrs C Irvin)

Dachshund (Smooth Haired)
Puppy of Breed: Kyleah Dusty Rose (Shane Lewis)

Deerhound
BOB: Aust Ch Jacobite Rosyn (Mrs P Moffitt)
Dog CC: Bhealaich Night Of The Realm (Ms C Howard & Ms G Danger)
Puppy of Breed: Bhealaich On Your Bike (Ms C Howard & Ms G Danger)

Foxhound
BOB & Junior of Breed: Foxgully Perfectly Timed (J Austin & K Stockwell)
Bitch CC: Foxgully Jewel In The Crown (Jamie Austin/Kathy Stockwell)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB: Aust Sup Ch Rokeena Art Nouveau (RJ & RJ Wallis)
Bitch CC: Aust Sup Ch Rokeena Fille de Paris (B Tophill & R Wallis)

Rhodesian Ridgeback
BOB: Aust Sup Ch Kinshasa Bronzed Aussie (Kinshasa Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Otesha Shetani (M Howell)
Baby of Breed: Aust Ch Kinshasa Golden Firefox (Kinshasa kennels)
Minor of Breed: Otesha Savanna (Claire Newhouse)
Puppy of Breed: Skiska Keeper Of Time (Nicole Patterson)
Junior of Breed: Ingwe Final Countdown (Lyn King)

Saluki
Bitch CC: Aust Gr Ch Pazada Someone To Talkabout (Talkabout Kennels)

Whippet
BOB: Aust Gr Ch Peperone New Sensation (Elmaro Kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr John Ellem (NSW)

Best in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Sup Ch Aberlee Midnight Sequel (G Woodward / J Watson / H & J Smith)
Runner Up in Group: Puli
Aust Sup Ch Rustufarion Crazy Talk (AI) (Mr D Hughes / Mr R Valore & Mr R Barker)
Baby in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Llandaff Highland Fling (AI) (Jan & Alison West)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Shelmanna White Diamond (Mrs S Fox)
Puppy in Group: Old English Sheepdog
Bojou Grand Siecle du Packardia (Imp NZ) (L Cossart-Walsh)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Louanda Create A Dream (Louanda knls)

Australian Cattle Dog
Dog CC & Junior of Breed: Landmaster Tell Me Why (Jean Purcell)

Australian Shepherd
BOB: Aust Sup Ch Ellagant Rhythm N Blue PT (Ellagant Kennels)
Bitch CC: Aust Gr Ch Ellagant Pretty N Blue (Ellagant Kennels)
Baby of Breed: Ellagant Positive Thinking (Ellagant Kennels)

Bearded Collie
BOB: Aust Ch Shaggydogz Timely Enchanter (S Templeton)
Bitch CC: Glyntwood Koffee N Kreme (C & C Evans)

Border Collie
BOB: Aust Ch Bordarita Its All About Me (Bordarita Kennels)

German Shepherd Dog
BOB: Aust Gr Ch Decklan Quiz Master (Decklan Knls)
Puppy of Breed: Takimbre Noble Warrior (Lakamari Kennels)

Old English Sheepdog
BOB & Puppy of Breed: Bojou Grand Siecle du Packardia (Imp NZ) (L Cossart-Walsh)

Puli
BOB: Aust Sup Ch Rustufarion Crazy Talk (AI) (Mr D Hughes / Mr R Valore & Mr R Barker)
Bitch CC: Aust Ch Rustufarion Outta Space (Barker/Hughes/Valore)
Baby of Breed: Rustufarion Wicked Warrior (Mr R Valore)

Shetland Sheepdog
BOB: Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Moonbeams (Miss Lisa Berrill)
Dog CC: Aust Gr Ch Shelmanna Stars N Stripes (T & S Fox)
Minor of Breed: Shelmanna White Diamond (Mrs S Fox)
Junior of Breed: Louanda Create A Dream (Louanda knls)

Welsh Corgi (Cardigan)
Baby of Breed: Llandaff Highland Fling (AI) (Jan & Alison West)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB: Aust Sup Ch Aberlee Midnight Sequel (G Woodward / J Watson / H & J Smith)
Bitch CC: Aust Ch Westend So Sensational (Mr H & Mrs J Smith)
Baby of Breed: Purdella Pawtland Prattle (Mr H & Mrs J Smith)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Phillip Cross (NSW)

Best in Group: Boxer
Aust Ch Tyeanbo You So Excite Me (D & S Crooks / G Munro)
Runner Up in Group: Akita
Aust Gr Ch Millmond Baba O Reilly (Mike Higgins)
Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Bilazz High Chaparral (D Edgington & D Hocking)
Minor in Group: Samoyed
Aldonza Madly In Love (Fay Tucker)
Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Aegis Dragon Tattoo (L Harwood & A Ginich)
Junior in Group: German Pinscher
Aust Ch Ravenred Supa Star (L Prior)

Akita
BOB: Aust Gr Ch Millmond Baba O Reilly (Mike Higgins)
Bitch CC: Aust Gr Ch Travistock Dark Velvet (Imp UK) (Shinano Akitas)
Baby of Breed: Monarkin Captain Jack (Mike Higgins)
Puppy of Breed: Ruthdales Uo Close N PersonL (Imp UK) (Mike Higgins / Stephen Rodger)

Alaskan Malamute
BOB & Junior of Breed: Southrnwolfs Catch Me If U Can (Mrs A Wagenvoort)

Boxer
BOB: Aust Ch Tyeanbo You So Excite Me (D & S Crooks / G Munro)
Bitch CC: Aust Ch Tyeanbo Miss Liberty (D & S Crooks / G Munro)
Puppy of Breed: Aust Ch Sjecoin Spies And Lies (Rosina Brace)
Junior of Breed: Bomark Hot Onya Heels (Mr W & Mrs S Anderson)

Bullmastiff
Baby of Breed: Bulavista Seattle Sea Hawk (AI) (Sue & Vaughan Ellis)

Dobermann
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Cabochon Valkyrie Wishmaiden (L Harwood & A Ginich)
Dog CC: Aust Ch Scharmeland Devil In Disguise (W & L Brown)
Puppy of Breed: Aust Ch Aegis Dragon Tattoo (L Harwood & A Ginich)

Dogue de Bordeaux
Bitch CC: Anneddwen Dilys (Imp UK) (Georgia Vollemaere)
Minor of Breed: Amoureux Sateda (Georgia Vollemaere)
Puppy of Breed: Charmeurouge Chief (Mr R Willie)

German Pinscher
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Ravenred Supa Star (L Prior)

Leonberger
BOB: Aust Ch Simtara Typhoon (Imp NZ) (Miss B Bieleny and Mr P Tant)

Newfoundland
BOB: Aust Ch Capebass Wish Apon Astar (Mrs M O'Connor-Price)
Bitch CC: Aust Ch Seadale Caribbean Sunrise (Bev Chapman)
Baby of Breed: Seadale Serial Thrilla (Miss B C Chapman)
Minor of Breed: Seadale Olympic Myth Returns (Miss C Wrench)

Portuguese Water Dog
BOB: Aust Ch Uptrend Secret Ryder (Christine Taylor & Robert Barger)

Samoyed
BOB & Junior of Breed: Samooka Lil Miss Madam Ov Idol (AI) (K O'Riley)
Baby of Breed: Kalaska Taken By Storm (K O'Riley)
Minor of Breed: Aldonza Madly In Love (Fay Tucker)

Schnauzer (Miniature)
Baby of Breed: Bilazz High Chaparral (D Edgington & D Hocking)

Shiba Inu
BOB: Aust Ch Kazumi Cee Cee (Alveka Knls)

Siberian Husky
BOB & Puppy of Breed: Illahee To The Manor Born (Miss J Greene & Ms C Fisher)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Deborah Harbin (NSW)

Runner Up in Group: Dalmatian
Aust Gr Ch Topspott Jupiters Gold (K Harding)
Baby in Group: Schipperke
Bateau Chien Jack the Ripper (Bateau Chien Kennels)
Junior in Group: Shar Pei
Am Ch Shine's Gift Wrapped For Silkston (Imp USA) (S White)

British Bulldog
BOB & Junior of Breed: Bullmania Memphis Raines (Sam & Jane Wigley)

Dalmatian
BOB: Aust Gr Ch Topspott Jupiters Gold (K Harding)
Bitch CC: Aust Ch Jalorca Takin Care Of Business (Jalorca Kennels)
Baby of Breed: Dimadal Journey to the Stars (Cecilia Langton-Bunker)

French Bulldog
BOB: Nioka Christelle Lee Franc (G White)
Baby of Breed: Silkston Dita Von Teese (S White)
Puppy of Breed: Aust Ch Carrski Step N Out N Style (Carrski Knls)

Great Dane
BOB: Aust Sup Ch Darkat Agent Provocateur (Tracey Coyle)
Bitch CC: Aust Ch Ondane Dancin Ona Star (AI) (Mrs K and Mr J Ward)
Baby of Breed: Annador Dash Of This (Mrs D & Miss A Alexander)
Minor of Breed: Aust Ch Stormalong Luvmy Songndance Man (Mrs Sue Burrows)

Lhasa Apso
Baby of Breed: Myikyi Norbu Nakpo (Mrs V Gladstone)
Puppy of Breed: Elshamara Bazzinga (R Shearer)
Junior of Breed: Aust Ch Myikyi Kyi Ra Ba (Vickie Gladstone)

Poodle (Miniature)
Bitch CC: Kertellas Jenuin Edition (Imp UK) (Jennifer Sculac)

Poodle (Toy)
BOB: Aust Sup Ch Garwey Scallywag (Garwey Kennels)
Puppy of Breed: Sintee Star Billing (Sintee Kennels)

Schipperke
BOB & Junior of Breed: Sanlyn Hit The Road Jack (Imp NZ) (Bateau Chien Kennels)
Bitch CC & Puppy of Breed: Tulang Hey Soul Sister (Bateauchien Kennels)
Baby of Breed: Bateau Chien Jack the Ripper (Bateau Chien Kennels)

Shar Pei
BOB & Junior of Breed: Am Ch Shine's Gift Wrapped For Silkston (Imp USA) (S White)