Bay City All Breeds Kennel Club (AM Show) (NSW)

Date of Show : 28-Dec-2021 (Tuesday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Lyndall Black (NSW)   (Total Entry : 482)

Best in Show & Open in Show: Australian Shepherd
Am & Aust Ch Impacts Teddy Ruxpin (Imp USA) (Belinda West/ Tim Thomas/ Judy VanderSteen/ Kelton Hatton)
Runner Up in Show: Beagle
Am Gr Ch Red Americana Kempinski At Argyle (Imp USA) (J & R Cook / K Lockwood)
Baby in Show: Welsh Springer Spaniel
Esspree Maid Of Gold (D & L Meagher)
Puppy in Show: Afghan Hound
Taejon I am Gladiator (P & L Britza / J Laws)
Junior in Show: Cocker Spaniel
Sandtoys Rockett Man (Mrs T Peacock / Ms N Lane & Mrs S Lane)
Intermediate in Show: Bichon Frise
Aust Ch Amourchiot Mystical Temptress (Mr D & Mrs T Baker)
Aust Bred in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Indian Outlaw (AI) (J & F Walker)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Whippet
Aust Neut Ch Calahorra Harrods (Tracy Quinn)
Runner Up Neuter in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Boxcrest Courage Under Fire (Mrs Y Green)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Jim Black (NSW)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Open in Group: Maltese
Aust/Lva Jnr/Ltu Jnr & Ltu Ch Tauro Axel (Imp LTU) (Mrs M Atkinson)
Runner Up in Group: Cavalier King Charles Spaniel
NZ Ch & Aust Sup Ch Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)
Baby in Group: Pug
Maskerade Heartbreak Prince (Debra Cummings)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Kabova Once Were Warriors (Kerry Cannon)
Intermediate in Group: Bichon Frise
Aust Ch Amourchiot Mystical Temptress (Mr D & Mrs T Baker)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor Just The Way You Are (Mathew Morse & Will Henderson)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)
Baby of Breed: Hautchien Romance Isn't Dead (Jane Fisher)

Bichon Frise
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amourchiot Mystical Temptress (Mr D & Mrs T Baker)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bellrize Rocky Road (Mrs T & Mr D Baker)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch & Aust Sup Ch Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Matmor Just The Way You Are (Mathew Morse & Will Henderson)
Minor (Bitch) of Breed: Cavalierlove Proudly Luscious (Sue Donahue)
Junior of Breed: Dapsen Shake Rattle and Roll (M Lu)
Intermediate of Breed: Cavalierlove Cool Splendour (Sue Donahue)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Rosezett Hi Ransom (A Mudd)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Furnlea Propaganda Princess (Mrs Anita Mudd)

Havanese
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beljala Game Set And Match (James & Alanna Bell)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Beljala Jumpstart My Heart (James & Alanna Bell)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wilsight Say My Name (C Rodrigues)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust/Lva Jnr/Ltu Jnr & Ltu Ch Tauro Axel (Imp LTU) (Mrs M Atkinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Marblanc Written In The Stars (M P Atkinson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Marblanc Star Fantasy (M P Atkinson)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Panache Candle In The Wind (Imp NZ) (Miss E Cross & Mr P Cross)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Lest We Forget (Mr B Abraham)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pomquest Time After Time (B Abraham & R Walsh)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabova Once Were Warriors (Kerry Cannon)
Bitch CC: Maskerade Love Story (Debra Cummings)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Kangala Disturbia (Kerry Cannon)
Baby of Breed: Maskerade Heartbreak Prince (Debra Cummings)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Smidgit Goodness Gracious (Frank & Toni Wozniak)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Myron Arthur (NSW)  (Group Entry : 80)

Best in Group & Aust Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)
Runner Up in Group & Open in Group: Skye Terrier
Aust Sup Ch SkyesDLimit MyWay or Da Hwy (Letisha Pelchen)
Baby in Group: Australian Terrier
Enomis King Of The Ring (S M Massey)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Zeracious Phoenix Warrior (F & M Coetzer)
Intermediate in Group: Bedlington Terrier
Fioralainn Chopin's Choice (Eileen Clarke)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Neut Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nikar Deeds Never Done (AI) (Karen Sloane)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nikar She Not The End (Karen Sloane)

Australian Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Shandez Queen Of Hearts (S M Massey)
Dog CC & Puppy of Breed: Roughnuts City Limits (AI) (Allen & Leanne Boote)
Baby of Breed: Enomis King Of The Ring (S M Massey)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Shandez Warrior Princess (Mrs S M Massey)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Fioralainn Chopin's Choice (Eileen Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Fioralainn Taste of Diamonds (Eileen Clarke)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Excalibul Mistress Mayhem (Chris Heere)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Bullacktiv Stop On Red (ROM) (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Chrysaliss Avenged Sevenfold (Natalie Southam)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Chrysaliss She’s Gotta Gun (N Southam)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton & Donna Robinson)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Santop Sapphire (Scott & Sharon Norman)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anluan Ruff N Tumbl at Ayladee (Donna Robinson)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Joelleigh A Million Dreams (Leesa Musgrove)
Res Dog CC & Junior of Breed: Joelleigh Hear Me Roar (Leesa Musgrove)
Baby of Breed: Joelleigh Loki God Of Mischief (Leesa Musgrove)
Baby (Bitch) of Breed: Joelleigh Mustang Sally (Leesa Musgrove)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)
Bitch CC & Junior of Breed: Ariahgrove Secret Liaison (Rhonda Dearnaley)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pennyflower Dave In Deep Space (Christine Timms)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch SkyesDLimit MyWay or Da Hwy (Letisha Pelchen)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Zeracious Onthemoney (F & M Coetzer)
Bitch CC & Junior of Breed: Zeracious Phoenix Warrior (F & M Coetzer)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Demala the chosen one (Miss D Macfadyen)
Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Demala Lord of the Rings (Ms H Stokes)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)  (Group Entry : 63)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Bradorla Here Comes The Sun (AI) (Vernon / Ellis / Wickham)
Runner Up in Group & Junior in Group: Cocker Spaniel
Sandtoys Rockett Man (Mrs T Peacock / Ms N Lane & Mrs S Lane)
Baby in Group: Welsh Springer Spaniel
Esspree Maid Of Gold (D & L Meagher)
Minor in Group: Weimaraner
Ashlaren Just One More Round (Mrs Amy Page)
Puppy in Group: Welsh Springer Spaniel
Mycroft Miraquel (S J Brackman)
Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Aust Bred in Group: Gordon Setter
Aust Sup Ch Triseter Celtic Tartan (Mrs Michele Thomas)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Boxcrest Courage Under Fire (Mrs Y Green)
Runner Up Neuter in Group: Brittany
Aust Gr & Neut Ch Tobenlee Moves Like Jagger CD RA JD ET JC TKS (Samantha Ibbott-Cordi)

Brittany
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kirinbell I Absolutely Love U (AI) (Samantha Ibbott-Cordi)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirinbell Chase N The Dragon CCD RN TKs (Mary Webster)
Bitch CC & Puppy of Breed: Riverreed Kybeyan (Judith Barlow)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Tobenlee Moves Like Jagger CD RA JD ET JC TKS (Samantha Ibbott-Cordi)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wymeswold Mr Rumble (Imp NLD) (Phoebe & Paul McIntyre)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sandtoys Rockett Man (Mrs T Peacock / Ms N Lane & Mrs S Lane)
Minor of Breed: Ludwood Against The Flow (Amanda St Clair)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Azel Playing The Odds (Azel Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Boxcrest Absolute Vision (Rebecca Pandelis & Ellen Gordon-Pandelis)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Boxcrest Courage Under Fire (Mrs Y Green)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Reibey Rhythm N Blues (S Lancaster & G Render)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Azucroft Atlantic Romance (Miss T & Mrs K Perkiss)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Reibey Aurora Australis (S Lancaster & G Render)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Killara’s First Class Ticket (IMP USA) (S Betts)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Heiderst Pretty Penny (K Hincksman & Heiderst Kennels)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Heiderst Montanna Moon (Kayla Hincksman)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Harvikgold Deeall Breaker RN (D & V Harris)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Triseter Celtic Tartan (Mrs Michele Thomas)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lasair Erebus Eternus (Dr M Nardi)

Hungarian Wirehaired Vizsla
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vadaszat Hell On The Heart (Alex Whyte)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Waterboys The Fonz To U (Paul & Phoebe McIntyre / P Smith)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bradorla Here Comes The Sun (AI) (Vernon / Ellis / Wickham)

Pointer
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Zensu Incantation (AI) (Miss K Holtkamp/ Mr B & Mrs H Clarke)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox & Mrs A Page)
Res Dog CC & Junior of Breed: Vercain Rock the boat (AI) (Jodie Fogarty)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Ashlaren Just One More Round (Mrs Amy Page)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Cruisenif Hot Chilli Peppers CCD RA (J Davies)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mycroft Miraquel (S J Brackman)
Baby of Breed: Esspree Maid Of Gold (D & L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (NSW) (Group Entry : 78)

Best in Group & Open in Group: Beagle
Am Gr Ch Red Americana Kempinski At Argyle (Imp USA) (J & R Cook / K Lockwood)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Indian Outlaw (AI) (J & F Walker)
Puppy in Group: Afghan Hound
Taejon I am Gladiator (P & L Britza / J Laws)
Junior in Group: Dachshund (Long Haired)
Dachyclan Marquess of Montrose (E Graham & T Kelly)
Intermediate in Group: Saluki
Pazada Keeping With Tradition (AI) (G & P Russell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Calahorra Harrods (Tracy Quinn)
Runner Up Neuter in Group: Pharaoh Hound
Aust Gr Ch Sleykh Girl On Fire (AI) (Ms N Burton & Mr D Addems)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Taejon I am Gladiator (P & L Britza / J Laws)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Tahkira Marigold (AI) (Miss Erin Bray)

Basenji
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Xalmes Dont Bleveme Just Watch (M Darr)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Xalmes Man Of Colours (AI) (M Darr)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch Red Americana Kempinski At Argyle (Imp USA) (J & R Cook / K Lockwood)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dachyclan Marquess of Montrose (E Graham & T Kelly)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Dachyclan Xander the Defender (E Graham & T Kelly)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Nicholyev Keepya Shirt On (S Kelly & J Bower)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Nicholyev You Lil Bewdy (S Kelly & J Bower)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Dacville Kiwi Temtation (Imp NZ) (Laraine Wasson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Midaka Sweet As Cherry (Mrs K L Glanford)
Minor of Breed: Naekota Luv A Little Sparkle (Miss K Smith)
Minor (Dog) of Breed: Lemaison Here I Am (Laraine Wasson)
Intermediate (Bitch) of Breed: Lemaison Luv Me Do (Mrs L Wasson)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Nerricky Bobin Joey (Nerida Gilfillan)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aashudna Royal Isabella Delite (H Coles)
Baby of Breed: Aashudna Love Is An Illusion (H Coles)
Minor of Breed: Nerricky Manning Skylah (Nerida Gilfillan)
Junior of Breed: Nerricky Willowangels (Nerida Gilfillan)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Berghutte Tiger Lilly (Nerida Gilfillan)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tischamingo Indian Outlaw (AI) (J & F Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tischamingo Is Who We Are (J & F Walker)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Tischamingo No Free Ride (AI) (J & F Walker)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Eilrig Tanzanite at Lainnir (AI) (Sandra Waugh)

Foxhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Foxhunt Layla (Mrs C / Miss B & Mr J Bryson / B West & A Page)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wulfgar Velma (AI) (Mrs K Palmer & Mrs S Gendle)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Maclaomainn Derrys Dream (Aaron Brooker & Rona Moss)
Baby of Breed: Mionlach Flidais (AI) (Mrs K Palmer)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pennhari A Matter Of Time (D & N Addems / Burton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Sleykh Girl On Fire (AI) (Ms N Burton & Mr D Addems)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Juzrival D Double Dare (A Barter/ L Fletcher/ J Rae/ D Hasiuk)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pazada Reflections (G & P Russell / A Jones & B Glen)
Bitch CC & Puppy of Breed: Crisnick Coco Chanel (K Holtkamp & N Lawton)
Intermediate of Breed: Pazada Keeping With Tradition (AI) (G & P Russell)

Whippet
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Goodwill Simply Soul (Steve & Debbie Albert)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Goodwill Colour My Soul (Steve & Debbie Albert)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Calahorra Harrods (Tracy Quinn)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Jenny Whitney (NSW)  (Group Entry : 100)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Am & Aust Ch Impacts Teddy Ruxpin (Imp USA) (Belinda West/ Tim Thomas/ Judy VanderSteen/ Kelton Hatton)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Border Collie
Aust Ch Neecabe Versace (Sharon Hannigan)
Minor in Group: Australian Shepherd
Maisilva Cosmic Boom (D Puttock / D & L Meagher)
Puppy in Group: Finnish Lapphund
Armahani Nacre Nalle (AI) (M Gurney & J Lincoln)
Junior in Group: Bearded Collie
Keiramyst Fly Me To The Moon (Sharon Roche)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Nedsur Achy Breaky Hart (Mrs T & Miss J Rusden)
Runner Up Neuter in Group: Border Collie
Aust Neut Ch Quinora Lennox Vision RN ET SWN (Carole Hately)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Impacts Teddy Ruxpin (Imp USA) (Belinda West/ Tim Thomas/ Judy VanderSteen/ Kelton Hatton)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Maisilva Cosmic Boom (D Puttock / D & L Meagher)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Baby of Breed: Cumbydene Cantfighthemoonlight (Mrs C Buckley & Ms R Miller)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Keiramyst Fly Me To The Moon (Sharon Roche)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Neecabe Versace (Sharon Hannigan)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Quinora Lennox Vision RN ET SWN (Carole Hately)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snofyre OMG Oh What Kaos (G Richards & C Fitzgerald)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Snofyre Perfect Love (Chrissy Fitzgerald)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Snofyre Water Nymph (Chrissy Fitzgerald)
Puppy of Breed: Armahani Nacre Nalle (AI) (M Gurney & J Lincoln)

German Shepherd Dog
Puppy (Bitch) of Breed: Brashawin Galadriels Gift (Brashawin Kennels)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Azincourt Miss Dior (Miss C Bird)
Dog CC & Open of Breed: Cinderhof Vandaal (R Hornick)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Woolebull Windsor At Snodragon (AI) (Hincks /Timms)

Shetland Sheepdog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Nedsur Achy Breaky Hart (Mrs T & Miss J Rusden)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aziah When The Snow Falls (Ms K Hicks & Mrs J Lambourne)
Dog CC & Junior of Breed: Pemvale Put A Sock In It (Mrs M & Mr T Blanch)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Coolwhite Kashmir Sun (Alison K Norman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Jch Srb Hemingway Dusa Belog Andela (Imp SRB) (Alison Norman)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Silversuisse Dragons Serenity (AI) JC RAE RM (TK S) ET CA WPD HTM N HTM I DWDF S FSN (C & S Harris / H Scott / Mrs M Herba)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Dianne Besoff JP (NSW)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Open in Group: Newfoundland
Aust Sup Ch Newfcastle War Party (Robyn Nagle /Helen Durell)
Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Hot N Cold (Caroline Yate)
Puppy in Group: Siberian Husky
Articpride Running the Snow (A Constantine /R & B Lloyd)
Junior in Group: Newfoundland
Seadale Day Dream Believer (Janelle Wallace)
Intermediate in Group: Samoyed
Apolar Lovin Sweet Revenge (Julie Wales)
Aust Bred in Group: Schnauzer
Aust Ch Ovashun Tequila Sunrise (Mrs M Outten & Ms K Martin)
Runner Up Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Neut Ch Sup Ch Baykalskee Memphis Belle (Craig & Jayne Schmarr)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azzabern Jewel of My Eye (Mr M Eslick & Miss J Leckie)

Dobermann
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Halrusc Elektric Red (Scott & Sharon Norman)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Newfcastle War Party (Robyn Nagle /Helen Durell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Seadale Day Dream Believer (Janelle Wallace)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Newfcastle The Magic Begins (Janelle Wallace/Newfcastle)

Samoyed
Junior of Breed: Samayah Hallelujah Moonstar (Julie Wales)
Intermediate of Breed: Apolar Lovin Sweet Revenge (Julie Wales)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ovashun Tequila Sunrise (Mrs M Outten & Ms K Martin)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ebshine Masterpiece (AI) (Veeni Craig)
Bitch CC & Junior of Breed: Ebshine Quality Street (Veeni Craig)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Junken No Ryuuto Go Kyuushu Junkenkai (Imp JPN) (Dana Woodcock/ Lyne Browning & Dave Chung)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kortmar RickyDontLoseThatNumbr (Lyne Browning)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kortmar Dogs Days Are Over (Lyne Browning)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Hot N Cold (Caroline Yate)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Theforceawaken (J & C Aranyos)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Articpride Running the Snow (A Constantine /R & B Lloyd)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sup Ch Baykalskee Memphis Belle (Craig & Jayne Schmarr)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Simon Mills (NSW)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Zaland Bourne Legacy (B Beves & N Estatheo)
Runner Up in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)
Minor in Group: Chow Chow
Marsanchow Dragon Of The Nyte (Mr P & Mrs M Grebert)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Zaland When The Stars Align (B Beves & N Estatheo)
Junior in Group: Schipperke
Aust Ch Monterrez Ironman At Barragan (Graham Cruse & Neil Curwen)
Intermediate in Group: Japanese Spitz
Daesdaemar A Sky Full of Stars (Ms Amanda J Huggins)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Monterrez Star Quality (B Beves & N Estatheo)
Runner Up Neuter in Group: Boston Terrier
Aust & Neut Ch Tipland Eye Of Th Tiger (M Gorman)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zareba More Than An Icon (D Norquay & A Gilson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Zareba Show N Tell (D Norquay & A Gilson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tipland Eye Of Th Tiger (M Gorman)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Marsanchow Dragon Of The Nyte (Mr P & Mrs M Grebert)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Krystaway Gloria Glamour (R & D Harbin)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Krystaway Cyber Attack (R & D Harbin)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Stordansk Superstar (Jane Ferguson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Underane In Gold (AI) (Sheree Lindeman)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Underane Ishara (AI) (Sheree Lindeman)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Daesdaemar A Sky Full of Stars (Ms Amanda J Huggins)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland Bourne Legacy (B Beves & N Estatheo)
Minor of Breed: Zaland When The Stars Shine (B Beves and N Estatheo)
Puppy of Breed: Zaland When The Stars Align (B Beves & N Estatheo)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Showcase Major Edition (Imp NZ) (Miss T Perkiss)

Schipperke
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Monterrez Ironman At Barragan (Graham Cruse & Neil Curwen)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Monterrez X Factor (NBT) (Graham Cruse & Neil Curwen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Monterrez Star Quality (B Beves & N Estatheo)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Mc’roc Xochime (Imp MEX) (Deborah Neumann & Liz Grewel)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Mc'roc De Oro Azteca Mex fci (Imp MEX) (Deborah Neumann & Liz Grewel)