Junior Kennel Club of NSW (NSW)

Date of Show : 5-Aug-2012 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr D Ericsson (Sweden)

Best in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (J Docksey)
Runner Up in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Chandon (Ann O'Keefe)
Baby in Show: Cocker Spaniel
Glenayden Tullina (Mrs A O'Keefe)
Puppy in Show: Collie (Rough)
Burdekin Bneath the Stars (Michelle Grant)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr H van den Berg (Holland)

Best in Group: Pekingese
Aust Sup Ch Frawai Reflections (Frances Wickens and Marie Patten)
Runner Up in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Kfinch Undercover Cop (Cara Hawkins & Kris Finch)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Karakush Puffen Up Princess (L & H Gibson)
Puppy in Group: Griffon Bruxellois
Paris Starry Starry Night (Imp NZ) (J Wistuba & M A Parker Brien)

Australian Silky Terrier
BOB: Aust Ch Rosedale Constellation (Rosedale Kennels & Mrs N F Walker)
Puppy of Breed: Hautchien Walking On Sunshine (Rosedale Kennels & Mrs NF Walker)
Junior of Breed: Aust Ch Bedafareal River Song (Rosedale Kennels & Mrs N F Walker)

Chinese Crested Dog
BOB: Aust Sup Ch Blackheath Quashawn (Lynette Mawson)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Blackheath Annies Got A Gun (Lynette Mawson)
Baby of Breed: Karakush Puffen Up Princess (L & H Gibson)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB & Junior of Breed: Sasndash Inspiration (J C & Mrs S J Wills)

Griffon Bruxellois
BOB: Balliol Gellert Grindlewald (M Parker Brien & J Tremenheere)
Bitch CC & Puppy of Breed: Paris Starry Starry Night (Imp NZ) (J Wistuba & M A Parker Brien)
Minor of Breed: Cricklewood Night Of Magic In Paris (Imp NZ) (Ms M Parker-Brien)

Havanese
BOB: Aust Gr Ch Hashki Golden Arches (P Williams)
Dog CC: Aust Gr Ch Hashki Zubraru (P Hoole & P Williams)
Minor of Breed: Karyme Absolutely Hugo (P Hurst / G Ransom)
Puppy of Breed: Anese Are U Smiling (Kerry Wyburd)
Junior of Breed: Aust Ch Hashki Rejoice Cows and Parti (Kerry Wyburd)

King Charles Spaniel
BOB: Aust Ch Marsward Move On Up (Imp USA) (C Rodrigues)
Dog CC: Aust Ch Chacombe Red Louie (Imp UK) (C Rodrigues)

Lowchen
BOB: Aust Ch Triscadec Grand Finale (Bruce Riddell)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tilcha Giorgio Aramani (R Chandler / Davis)
Puppy of Breed: Aust Ch Triscadec Grand Finale (Bruce Riddell)

Miniature Pinscher
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Yarrowfell Brookten Spring (Ian & Katherine Davey)

Papillon
Bitch CC: Aust Ch Szzan Cotillon Belle (Suzanne Goodchild)
Baby of Breed: Szzan Splendor In the Grass (S Goodchild)

Pekingese
BOB: Aust Sup Ch Frawai Reflections (Frances Wickens and Marie Patten)

Pug
BOB: Aust Ch Kabova Shoot Em Up Clyde (Mrs K Minns)
Baby of Breed: Kabova Find Me In The Dark (Jenny Williams)
Puppy of Breed: Kabova Seriously Black (Ian & Katherine Davey)

Tibetan Spaniel
BOB & Junior of Breed: Zynagi Golden Amulat (J M Glover)
Puppy of Breed: Zynagi Dance with Destiny (AI) (J M Glover)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr H Kliebenstein (Germany)

Best in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Wyninebah Checkmate (Doug and Annette Bowe)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Jewelhart NumoonDiablo (k Snerling & N Worth)
Baby in Group: Bull Terrier (Miniature)
Bullacktiv Spotted Owl (P Zullo)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amstafican Return Of D Goddess (Adrian Martiniello)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Whatajack Grand Elegance (Garry Butler)

American Staffordshire Terrier
BOB: Aust Ch Proamstaffs Bound For Glory (L & L Nikolovski)
Dog CC: Aust Ch Amseraphs Most Wanted (AI) (T & K Steen)
Baby of Breed: Newbelle Champagne Charlie (Mr M Anderson)
Minor of Breed: Aust Ch Amstafican Return Of D Goddess (Adrian Martiniello)
Puppy of Breed: Anican Ultimate Weapon (Anican Kennels & Amanda Borg)
Junior of Breed: Aust Ch Newbelle ACDC (M Anderson / Talbot Family)

Australian Terrier
Junior of Breed: Aust Ch Shandrys Im A Jezabel (Imp NZ) (Kevin Heald)

Border Terrier
BOB: Burrowa Curtain Call (P & S Collins)
Baby of Breed: Edenside Action Hero (Edenside Kennels)

Bull Terrier
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Faringdon Apple of my Eye (J Barrett & M J Schafer)

Bull Terrier (Miniature)
Bitch CC: Aust Ch Schardale Shes Wicked (Mrs M J Schafer)
Baby of Breed: Bullacktiv Spotted Owl (P Zullo)

Fox Terrier (Smooth)
BOB: Aust Sup Ch Wyninebah Checkmate (Doug and Annette Bowe)
Bitch CC: Aust Ch Clayco Arioso (S P / K F & Miss B Mills)

Jack Russell Terrier
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Whatajack Grand Elegance (Garry Butler)
Dog CC: Aust Sup Ch Whatajack Rebel (J Purss & C Walker)
Baby of Breed: Whatajack So You Think (Garry Butler)
Junior of Breed: Ozjack No Regrets (Bob Purss)

Kerry Blue Terrier
BOB: Aust Ch Olizure Hell On High Heels (Kylie Wright / Dean Freshwater / Barry & Pauline Oliphant)

Lakeland Terrier
Puppy of Breed: Aust Ch Sandimorn The Real Fury (Bradney/Tancred/Duffy)

Parson Russell Terrier
BOB & Junior of Breed: Beaconway Class Master (Christan Trainor)
Bitch CC & Puppy of Breed: Beaconway Touch O Class (Christan Trainor)

Scottish Terrier
BOB: Loganbell Little Miss Sunshine (Michael & Kristy Farrugia / Jemina Park)
Junior of Breed: Loganbell Sky With Diamonds (Michael & Kristy Farrugia / Jemina Park)

Staffordshire Bull Terrier
BOB: Aust Sup Ch Jewelhart NumoonDiablo (k Snerling & N Worth)
Minor of Breed: Stanbury Good Feeling (I & L Stanley)
Puppy of Breed: Aust Ch Vanstaff Hardyakka (K Hopkins / C & A Vankleeff)

Tenterfield Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Nudimah Glitz N Glamour (Geoffrey & Cheryl Coyte)

West Highland White Terrier
BOB: Lancelot Vom Deipen Brook (Imp GER) (Gabi and Jessica Monagle)
Bitch CC: Aust Ch Whiteheather You Go Girl (J and G Monagle)
Minor of Breed: Caspersz Chaos in the Night (Michael and Kate Keely / Debbie Le Brun)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr R James (UK)

Best in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Chandon (Ann O'Keefe)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Sunfire A Star Is Born (Brian & Maureen Hanley)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Glenayden Tullina (Mrs A O'Keefe)
Minor in Group: Gordon Setter
Clanset Stormin Norman (Ms M MacCormick)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Aim Trak for Beretta (Jo Roberts)

Clumber Spaniel
BOB: Aust Ch Boroniahil Befana (S & S Strang)

Cocker Spaniel
BOB: Aust Ch Glenayden Chandon (Ann O'Keefe)
Baby of Breed: Glenayden Tullina (Mrs A O'Keefe)

Cocker Spaniel (American)
BOB: Aust Sup Ch Sunfire A Star Is Born (Brian & Maureen Hanley)

English Setter
BOB: Glengordon Midasbeagold Hunter (E & B Wyatt)
Bitch CC: Aust Ch Eireannmada Corpus Christi (Dee Jones & Greg Browne)

English Springer Spaniel
Puppy of Breed: Cardhu Under my Thumb (E & M Borg)

Field Spaniel
Dog CC: Aust Gr Ch Fieldspan Jammie Dodger (John & Rachel Robertson)

German Shorthaired Pointer
Puppy of Breed: Aust Ch Edelhof Aim Trak for Beretta (Jo Roberts)

German Wirehaired Pointer
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Moruada Mtn View Mykaa (Bancroft and Wright)

Golden Retriever
BOB: Aust Sup & NZ Ch Dykinta Take A Chance (Wendy Atkins)
Minor of Breed: Giltedge Viva La Diva (T Anderson & K Handley)
Junior of Breed: Heatwave Spirit of Northern Light (Imp SWE) (P Middleton & J Salvestrin)

Gordon Setter
BOB: Aust Gr Ch Clanset Hot Shot (M MacCormick)
Bitch CC: Aust Ch Drumdaroch Insatiable (AI) (Drumdaroch Kennels)
Minor of Breed: Clanset Stormin Norman (Ms M MacCormick)

Hungarian Vizsla
Puppy of Breed: Gamecall Emerge (John & Sian Hine)
Junior of Breed: Gamecall Lapua Subsonic (AI) (John & Sian Hine)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB: Aust Gr Ch Lidlriva Almond Nougat ET (Mrs K Walker)
Bitch CC & Minor of Breed: Redlored Cherry Royale Truffle (Mrs K & Miss C Walker)
Baby of Breed: Tarshona My Lucky Star (Mrs K and Miss C Walker)

Pointer
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Rhyll Hooley Dooley (Charlie Gutzeit)
Bitch CC & Puppy of Breed: Rhyll Decorations (Charlotte Gutzeit)
Baby of Breed: Chesterhope Girls Got Rhythm (Imp NZ) (Mr M & Mrs P O'Sheehy / Buffalo Kennels)

Weimaraner
Dog CC: Aust Ch Ghostwind Hard Act To Follow (Jaime Grech)
Baby of Breed: Weisup Glitz N Glamour at Greydove (Imp NZ) (Peters / Goold & King )
Puppy of Breed: Aust Ch Greydove Surfin' Malibu (Greydove Kennels)
Junior of Breed: Can Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Greydove Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB: Aust Gr Ch Happylea Kings Silver (Dale Elliott / Deborah Neumann)
Bitch CC: Aust Ch Kadma Kikin it up A Notch (Deborah Neumann)
Minor of Breed: Happylea You Were Right (Deborah Neumann)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs B Stenmark (USA)

Best in Group: Beagle
Aust Ch Beagelee Archangel (AI) (L & C Duval)
Minor in Group: Beagle
Beagelee Keep The Spirit (L & C Duval)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Karakush Cruella DeVille (Luke Kavangh / Le & Helen Gibson)

Afghan Hound
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Karakush Cruella DeVille (Luke Kavangh / Le & Helen Gibson)

Basset Hound
Baby of Breed: Dowjac Tchaikovskys Tempo (S J Dowell & J A Vandenberg)

Beagle
BOB: Aust Ch Beagelee Archangel (AI) (L & C Duval)
Minor of Breed: Beagelee Keep The Spirit (L & C Duval)

Borzoi
BOB: Aust Ch Mistraka Vanessa Williams (Mistraka Knls)
Baby of Breed: Psovaya Armavir Of Faberge (C & R Rafton / C Roberts)
Minor of Breed: Marakhoff Paspaaley (Marakhoff Kennels)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB & Minor of Breed: Wadadaky Athena By The Sea (A I & P M McMaster)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB: Aust Ch Lowender Recoleta (John and Melissa Craig)

Greyhound
Puppy of Breed: Jonz heavenly Blue (John Palmer)

Irish Wolfhound
BOB: Aust Ch Greycroft Kaj AtClarionvale (J K McKay & M Patison)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wulfgar Bewitched DWDF.S (Ard Ri Irish Wolfhounds)
Junior of Breed: Greycroft Tullamore Knight (JK McKay & M Patison)

Norwegian Elkhound
BOB & Junior of Breed: Am Ch Kamgaard Kutting Edge (Imp USA) (Craig Evans)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Rokeena Man After Midnight (RJ & RJ Wallis)
Bitch CC & Puppy of Breed: Jimab Love Me Do (Mr B P & Mrs J Knowles)
Minor of Breed: Leanr PB Billy The Kid (L K & R G Williams)

Rhodesian Ridgeback
Baby of Breed: Sanyati Dark Angel (Mrs K Cosentino)
Minor of Breed: Lionslea Titanium (AI) (P J Batten)

Saluki
Bitch CC: Aust Ch Baghdad A Miss Demeanor (Paula Bockman-Chato & Margot Keast)

Whippet
Dog CC: Aust Gr Ch Taejaan As Good As Gold (NJ Rule-Steele / S Turay & M McMillan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr D Ericsson (Sweden)

Best in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (J Docksey)
Runner Up in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Topsy Turvey (Sue Huebner & Penny Kelly)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Bojojamile Butter Crunch (R H & V J Hutton)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Burdekin Bneath the Stars (Michelle Grant)
Junior in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Wigelbears Hocus N Pocus (P M Ellis)

Australian Cattle Dog
BOB: Aust Gr Ch Pavesi Blue Gambler (S Park)
Dog CC: Aust Gr Ch Warrukadli Farr Rising (Prof Bill Ballard)
Puppy of Breed: Amasterpiece The Bees Knees (Vince And Joyce Muscat)

Australian Kelpie
BOB & Junior of Breed: Tinaru Paikea (T Dixon)
Dog CC: Aust Ch Jevna Baralga (Megan Kain)
Baby of Breed: Tinaru Aussie Battler (T Dixon)

Australian Shepherd
Bitch CC: Aust Gr Ch Ellagant Pretty N Blue (Ellagant Kennels)
Baby of Breed: Tolazrun Too Good To Be Blue (M & H Tolar)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Dog CC: Aust Gr Ch Dionarah du Pre du Vieux Pont (Imp BEL) (C & J Fynmore)
Minor of Breed: Beljekali Groove Like Jaxson (J / C & J Fynmore)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Puppy of Breed: Vanrusselhof Fonzarelli (C & J Fynmore / A Camiller)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB & Puppy of Breed: Rerifar Serendipity (Fay Philp)

Border Collie
Baby of Breed: Khayoz Momento (AI) (A J Cowin / C Valk)
Minor of Breed: Bordalace Wish You Were Here (Alison J Cowin / Nicole & David Bahn)

Briard
BOB: Aust Ch Aubrey's French Kiss (Imp NZ) (D & J M Bartley)

Collie (Rough)
Bitch CC & Puppy of Breed: Burdekin Bneath the Stars (Michelle Grant)

Finnish Lapphund
BOB: Articmal Dynamic Mystery (Vanessa Brotto)
Dog CC: Magpielane Call of the Wild (P Francis)
Baby of Breed: Armahani Diamond Dansut (AI) (M Gurney & J Lincoln)

German Shepherd Dog
BOB: Aust Ch Freevale Sitting Pretty (M & C Morris)
Dog CC: Aust Ch Babagna Frisco (Kieran Webster)
Puppy of Breed: Hauberk Napoleon (N & M Kirkham)

Old English Sheepdog
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Wigelbears Hocus N Pocus (P M Ellis)

Puli
Puppy of Breed: Cordmaker Mister Blue Sky (Sue Huebner and Penny Kelly)

Shetland Sheepdog
BOB: Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (J Docksey)
Minor of Breed: Aust Ch Beauideal Midnight Rush (VJ Royston)

Swedish Vallhund
BOB: Aust Ch Dlarah Back Chat (Ms A Hickey & Mrs V Hutton)

Welsh Corgi (Pembroke)
Baby of Breed: Bojojamile Butter Crunch (R H & V J Hutton)
Junior of Breed: Aust Ch Nireno Goldfinger (R H & V J Hutton)

White Swiss Shepherd Dog
BOB: Aust Ch Vallgårdens Ghostly Gladiator (Imp SWE) (A Sneddon / M & S Nimmo)
Bitch CC: Andesyn Little Bit Blonde (Angela Sneddon)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr B Rajic (Slovenia)

Runner Up in Group: Pyrenean Mastiff
Aust Ch Breton Grande Y Aleman (Mrs K G Docherty / Mrs A Briglia)
Baby in Group: Dobermann
Fireax Totally Hipnotic (Ella Pieton)
Puppy in Group: Rottweiler
Heikharma Gurmond (Milena Lawler)
Junior in Group: Anatolian Shepherd Dog
Aust Ch Takas Cio Cio San (E & A Esad / L Grgat)

Akita
Minor of Breed: Aust Ch Daykeyne Takin Names N Kickin Ass (Mr A Molan)

Anatolian Shepherd Dog
BOB: Tribocie Ata (E & A Esad)
Dog CC: Aust Ch Takas Cleopatra (E & A Esad)
Junior of Breed: Aust Ch Takas Cio Cio San (E & A Esad / L Grgat)

Bernese Mountain Dog
BOB: Aust Ch Saterhundens London Paddington (L Brand)

Boxer
BOB: Aust Gr Ch The Fonejacker At Surfstone (Imp UK) (Mr D W & Mrs J W Halliday)
Junior of Breed: Boxberry Surfing Superstar (Mrs JW Halliday & Mrs SJ Badman)

Dobermann
BOB: Aust Ch Fireax Viva La Leyenda (Ella Pieton)
Baby of Breed: Fireax Totally Hipnotic (Ella Pieton)

German Pinscher
BOB: Aust Ch Guardian CelticGoddessOfHarmony (Mrs Shanyn Dunn)

Pyrenean Mastiff
BOB: Aust Ch Breton Grande Y Aleman (Mrs K G Docherty / Mrs A Briglia)

Rottweiler
Dog CC & Puppy of Breed: Heikharma Gurmond (Milena Lawler)
Junior of Breed: Aust Ch Ubersein Dancing In The Storm (D Borg / M Krueger & L Russell)

Samoyed
BOB: Aust Ch Anaky Its All About Me (Mr A & Mrs K Hill)
Dog CC: Aust Ch Anaky I Dont Give A Damn (A & K Hill)
Puppy of Breed: Anaky Like It Like That (Mr A & Mrs K Hill)
Junior of Breed: Anaky Dancing Queen (Mr A & Mrs K Hill)

Schnauzer (Miniature)
BOB: Aust Sup Ch Kyushu Play Havoc (C Kelly & K Grigg)
Bitch CC: Aust Ch Kyushu Follow Your Dreams (Miss C Kelly)

Siberian Husky
BOB: Aust Gr Ch Suthanlites Firesong (Mrs C LeCourt)
Dog CC: Aust / Am / Can Ch Snowmist's Last Call (E & M Hardwicke)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr M Forte (Ireland)

Runner Up in Group: Dalmatian
Aust Gr Ch Krystaway Weekend Hustler (R & D Harbin)
Minor in Group: Dalmatian
Krystaway Hime Wth Urbestspot (R & D Harbin)
Junior in Group: Great Dane
Paitbrook Tan Your Hide (Ms Nadene Barlow)

Boston Terrier
BOB: Aust Ch Zelos Boston Legal (D Norquay)

British Bulldog
Minor of Breed: Bumbullb Boo T Lishus (D Whillock)

Dalmatian
BOB: Aust Gr Ch Krystaway Weekend Hustler (R & D Harbin)
Baby of Breed: Sprintaway in Style by Design (Louanne & Mat Donald)
Minor of Breed: Krystaway Hime Wth Urbestspot (R & D Harbin)

French Bulldog
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Emorette Rolls Royce (K McAndrew)
Bitch CC: Aust Ch Daccord la vie en Rose (M A Rosser & E L Davidson)
Minor of Breed: Aust Ch Pendragan Scintilla (D & L Thorpe / J Daidone)

German Spitz (Mittel)
BOB: Llancarfan Pace Setter (Llancarfan Kennels)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mediaevalage Champagne On Ice (G & B Katon)
Baby of Breed: Llancarfan Walks The Wild Side (Llancarfan Kennels / A Collins)

Great Dane
Junior of Breed: Paitbrook Tan Your Hide (Ms Nadene Barlow)

Japanese Spitz
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Daesdaemar Its A Love Story (Amanda Huggins)
Bitch CC: Aust Ch Daesdaemar Just A Kiss (Amanda Huggins)
Minor of Breed: Tenkashiro Sylver Aussie Banjo (Denise M Sylvester)

Keeshond
Puppy of Breed: Rymiska Grand Duke (Tracey Parker)

Lhasa Apso
BOB: Aust Gr Ch Amesen What a Guy (J Longmire & M B Camac)
Minor of Breed: Amesen All Nite Parti (J Longmire & M Camac)
Puppy of Breed: Neokarma Fonda Chicks (P Brown & P King)
Junior of Breed: Neokarma Fonda Boys (P Brown & P King)

Poodle (Miniature)
Dog CC: Aust Gr Ch Coifico Zanzibar (A & J Raftl / J Edwards)