Southern Highlands Kennel & Obedience Club Inc (NSW)

Date of Show : 20-Oct-2012 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr John Stanton (New Zealand)

Best in Show: Akita
Aust Sup Ch Darqhorse Velvet Underground (Darqhorse Akitas)
Runner Up in Show: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Driftway Special Envoy (G Spagnolo)
Baby in Show: Labrador Retriever
Driftway Foreign Envoy (Guy Spagnolo)
Junior in Show: Border Terrier
Aust Ch Bohunt Serial Thriller (Gaela Whyte)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Geoff Whitfield (New Zealand)

Australian Silky Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Bedafareal River Song (Rosedale Kennels & Mrs N F Walker)
Dog CC: Aust Ch Rosedale Secret Combination (Roedale Kennels & Mrs NF Walker)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB: Jenawyn Champagne In April (Jennifer Wynn)

Chihuahua (Smooth Coat)
Dog CC & Junior of Breed: Kaliente Tour De Force (V Leonard)

Chinese Crested Dog
BOB: Happylea Ffire Storm Brew n (D Neumann/ F Erskine)
Dog CC: Happylea Home Brew (Deborah Neumann)
Minor of Breed: Karakush Puffen Up Princess (L & H Gibson)
Puppy of Breed: Goolarabang Bedazzled (Deborah Neumann)

Griffon Bruxellois
BOB: Balliol Gertie Giggles (M A Parker Brien)
Dog CC & Puppy of Breed: Cricklewood Night Of Magic In Paris (Imp NZ) (Ms M Parker-Brien)
Junior of Breed: Paris Starry Starry Night (Imp NZ) (J Wistuba & M A Parker Brien)

Havanese
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Hashki Rejoice Cows and Parti (Kerry Wyburd)
Dog CC: Aust Ch Hashki Little Bear (Mr P Williams)
Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Xfiles (Philip Williams)

Italian Greyhound
BOB: Aust Ch Angelini April In Paris (Mrs B De Santi)
Dog CC: Aust Ch Piccino Jitterbug (G & B DeSanti / M & S Reeve)

Lowchen
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Tilcha Giorgio Aramani (R Chandler / Davis)
Bitch CC: Aust Ch Amrish Anya (R Chandler / Davis)

Papillon
BOB & Minor of Breed: Elenbah Ice On Fire (Carmel dowley)

Pekingese
BOB: Aust Ch Waaini Coco Chanel (Peter & Melissa Schaufler)
Puppy of Breed: Aristic Holsters N Handbags (Marlow Magnayon & Jonathon Nash)

Pomeranian
BOB: Can & Aust Gr Ch Chriscendo Can You Believe (Elizabeth Ann Friedman)

Pug
Bitch CC: Gupalsziv CC Calendar Girl (AI) (Jennifer Weber)
Minor of Breed: Bibigirl Roxy (E J Harrison)
Puppy of Breed: Kabova Ready Spaghetti (Debra Cummings)

Yorkshire Terrier
BOB & Junior of Breed: Lannaj OohLaLa Le President (Alanna Gavan / Jan Clarke)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr G B Browne (VIC)

Best in Group: Fox Terrier (Wire)
Aust Ch Beagelee The King of Queens (L & C Duval)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Riverlands Super Nova (Kelly Hooper)
Minor in Group: Fox Terrier (Smooth)
Riverlands Mr Brownstone (Kelly Hooper)
Puppy in Group: West Highland White Terrier
Caspersz Chaos in the Night (Michael and Kate Keely / Debbie Le Brun)
Junior in Group: Border Terrier
Aust Ch Bohunt Serial Thriller (Gaela Whyte)

American Staffordshire Terrier
BOB: Aust Ch Proamstaffs Bound For Glory (L & L Nikolovski)
Dog CC: Aust Ch Amseraphs Most Wanted (AI) (T & K Steen)
Puppy of Breed: Aust Ch Amstafican Return Of D Goddess (Adrian Martiniello)

Australian Terrier
BOB: NZ Ch Tasdale Sam I Am (Imp NZ) (D Riley / M Withers / D Freshwater)

Bedlington Terrier
BOB & Puppy of Breed: Piperdene Quantum Leap (Rob Birse & Nathan Jennings)

Border Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Bohunt Serial Thriller (Gaela Whyte)

Bull Terrier (Miniature)
BOB: Bullacktiv Ghost Warrior (P Zullo)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Bullacktiv Apache Teardrop (P Zullo)
Puppy of Breed: Bullacktiv Spotted Owl (P Zullo)

Cairn Terrier
Junior of Breed: Monterrez Harriet (G Cruse / N Curwen & R Keech)

Fox Terrier (Smooth)
BOB & Minor of Breed: Riverlands Mr Brownstone (Kelly Hooper)
Bitch CC: Emelpee Please Explain (Kelly Hooper)

Fox Terrier (Wire)
BOB: Aust Ch Beagelee The King of Queens (L & C Duval)

Jack Russell Terrier
BOB: Ozjack Billie Jean (Bob Purss)
Baby of Breed: Riverlands Super Nova (Kelly Hooper)
Junior of Breed: Ozjack No Regrets (Bob Purss)

Parson Russell Terrier
BOB & Junior of Breed: Beaconway Class Master (Christan Trainor)

Staffordshire Bull Terrier
Bitch CC: Aust Ch Redlabal Star of Demi Beau (Jean Hockey)
Puppy of Breed: Stanbury Raspberry Beret (I & L Stanley)

West Highland White Terrier
BOB & Puppy of Breed: Caspersz Chaos in the Night (Michael and Kate Keely / Debbie Le Brun)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr John Stanton (New Zealand)

Best in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Driftway Special Envoy (G Spagnolo)
Baby in Group: Labrador Retriever
Driftway Foreign Envoy (Guy Spagnolo)
Puppy in Group: Gordon Setter
Clanset Stormin Norman (Ms M MacCormick)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Alhambra Dusty Springfield (Michael and Kate Keely)

Bracco Italiano
BOB & Junior of Breed: Moloscyg Brunelleschi (AI) (Dr C & Y Girling / J & R Mirto)

Brittany
BOB: Am & Aust Ch Magicbrit Lotties Dream (Peter Marsh)
Dog CC: Aust & Am Ch Magicbrit Tonan The Wizard of Auz (Imp USA) (Peter Marsh)

Chesapeake Bay Retriever
BOB & Junior of Breed: Caledonia's Makers Mark (Imp USA) (Kelly Hooper/A Marvin/D Nimmons-Marvin)
Bitch CC: CaledoniaAU Susquehanna (Kelly Hooper)

Cocker Spaniel
BOB: Kerbalea Krazy Little Thing (G Love / K Hutt & S McFadden)

Curly Coated Retriever
Junior of Breed: Miamba Koonawarra (K Belbin )

English Setter
BOB & Puppy of Breed: Orwin Funtime Freddie (M Cross)
Minor of Breed: Nundialla Flying Solo (Marlene Cross)

English Springer Spaniel
BOB: Aust Sup Ch Alhambra Victoria Wood (Mr M & Mrs K Keely)
Dog CC: Alhambra Simon Cowell (Michael and Kate Keely)
Baby of Breed: Ozdezign Pirates Treasure (Marlene Cross)
Puppy of Breed: Asudo Hello Delicious (Joanne Meadows)
Junior of Breed: Alhambra Dusty Springfield (Michael and Kate Keely)

Flat Coated Retriever
BOB: Hawksdale Hot Gossip (Kelly Hooper)

German Shorthaired Pointer
Puppy of Breed: Tealpoint Young Blood (Susan Brown)
Junior of Breed: Aust Ch Edelhof Aim Trak for Beretta (Jo Roberts)

Golden Retriever
Baby of Breed: Dykinta Truth and Honour (Alisa Rye)

Gordon Setter
BOB: Aust Gr Ch Clanset Hot Shot (M MacCormick)
Puppy of Breed: Clanset Stormin Norman (Ms M MacCormick)

Labrador Retriever
Bitch CC: Aust Ch Driftway Maple (AI) (Mr T & Mrs M Ament)
Baby of Breed: Driftway Foreign Envoy (Guy Spagnolo)
Minor of Breed: Riftintime Midnight Maple (Mr T & Mrs M Ament)
Puppy of Breed: Riftintime Special Maple (Mr T & Mrs M Ament)
Junior of Breed: Banderra Regal Anna (Elizabeth Thomas)

Lagotto Romagnolo
BOB & Puppy of Breed: Incavale Devil Wears Prada (Valerie Morse)

Pointer
BOB & Minor of Breed: HiPoint Here Comes The Sun (AI) (HiPoint Kennels)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tukeglen Tricks ov The Trade (Sharon Hannigan & Helen McCready)
Puppy of Breed: HiPoint Under The Tuscan Sun (AI) (Hipoint Kennels)

Weimaraner
BOB: Aust Ch Ghostwind Hard Act To Follow (Jaime Grech)
Bitch CC & Puppy of Breed: Lukedom Star Of The Season (Gary Studholme & Samantha Lawler)
Minor of Breed: Lukedom When Yr Hot Yr Hot (Melanie Tinker)

Weimaraner (Long-haired)
BOB: Aust Gr Ch Happylea Kings Silver (Dale Elliott / Deborah Neumann)
Bitch CC & Puppy of Breed: Happylea You Were Right (Deborah Neumann)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Peter Martin (SA)

Best in Group: Beagle
Aust Ch Beagelee Archangel (AI) (L & C Duval)
Runner Up in Group: Greyhound
Aust Sup Ch Jonz Mama Mia (AI) (John Palmer)
Baby in Group: Afghan Hound
Aboukir Suckit Up Buttercup AI (Day Sinclair)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Stardayne Royal Emperor (Janice Sharp)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Karakush Cruella DeVille (Luke Kavangh / Le & Helen Gibson)

Afghan Hound
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Karakush Cruella DeVille (Luke Kavangh / Le & Helen Gibson)
Baby of Breed: Aboukir Suckit Up Buttercup AI (Day Sinclair)

Beagle
BOB: Aust Ch Beagelee Archangel (AI) (L & C Duval)
Bitch CC: Aust Ch Langrigg Strawberry Cupcake (L & H Gibson)
Minor of Breed: Casalbeau Caviar (Carol Boulton)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB & Puppy of Breed: Wadadaky Athena By The Sea (A I & P M McMaster)
Dog CC: Aust Gr Ch Mitteldac Merlin The Magic Man (J Phillips)
Baby of Breed: Zyzeal Wrathofhades (McMaster/Moore)
Junior of Breed: Saradach Tis Justa Rose (Jan Gardiner)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB: Aust Ch Dakley Lanie Grey (Janice Sharp)
Dog CC & Minor of Breed: Stardayne Royal Emperor (Janice Sharp)

Greyhound
Junior of Breed: Jonz heavenly Blue (John Palmer)

Ibizan Hound
BOB: Birrarun Hot Little Number (Anu K Lummevaara)

Irish Wolfhound
BOB: Aust Ch Wulfgar Starman (S Gendle / R & M South)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wulfgar Bewitched DWDF.S (Ard Ri Irish Wolfhounds)

Norwegian Elkhound
BOB: Aust Sup Ch Halgrove Bondjamesbond (P / K & K McIntyre)
Bitch CC: Aust Ch Kahuti Little Adele (P ? K & K McIntyre)

Petit Basset Griffon Vendeen
Junior of Breed: Aust Ch Rokeena Man After Midnight (RJ & RJ Wallis)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Marilyn Rose (QLD)

Runner Up in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Topsy Turvey (Sue Huebner & Penny Kelly)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Itsozi Forget Me Not (C & G Arkell)
Minor in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Ch Belengere Rebel Rebel (Rowenglen Kennels)
Junior in Group: Bearded Collie
Aust Ch Edinglen Enchanting (AI) (Michele Cooper)

Australian Cattle Dog
BOB: Aust Gr Ch Warrukadli Farr Rising (Prof Bill Ballard)
Dog CC: Aust Ch Warrukadli Rebellion (Prof Bill Ballard)
Baby of Breed: Itsozi Forget Me Not (C & G Arkell)
Junior of Breed: Littlefields All That Jazz (D & J Van Acquoy)

Australian Kelpie
BOB: Aust Ch Jevna Baralga (Megan Kain)
Bitch CC & Junior of Breed: Lorroy Classic Catch (J Hockey)
Minor of Breed: Tinaru Aussie Battler (T Dixon)

Australian Shepherd
Baby of Breed: Owjedoo A Road Less Travelled (Ashley Bennet)
Puppy of Breed: Kinbrace Take Your Best Shot (Imp NZ) (S Betts)

Bearded Collie
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Edinglen Enchanting (AI) (Michele Cooper)
Dog CC: Aust Ch Keiramyst Mi Wizard of Oz HT (Lynda Brandt)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB: Aust Ch Easy Feeling du Crepuscule des Loups (Imp FRA) (C A & J A Fynmore)
Dog CC: Aust Gr Ch Dionarah du Pre du Vieux Pont (Imp BEL) (C & J Fynmore)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB: Aust Gr Ch Beljekali Yor Majyk (Melissa Hutchinson / C & J Fynmore)
Minor of Breed: Aust Ch Belengere Rebel Rebel (Rowenglen Kennels)

Border Collie
Baby of Breed: Nahrof U Don't Say (L Somers & D Cummings)

Collie (Rough)
Baby of Breed: Cathkin Fabian Cancillara (Gaye Jones)

Finnish Lapphund
BOB: Sibermoon Kaleui (Ms C Fitzgerald)
Bitch CC & Minor of Breed: Armahani Diamond Dansut (AI) (M Gurney & J Lincoln)

German Shepherd Dog
BOB: Aust Ch Babagna Frisco (Kieran Webster)
Bitch CC & Minor of Breed: Graywolf Hot N Sassy (B Katon/ K Webster)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB & Puppy of Breed: Graywolf Livin On A Prayer (A & B Katon / K Webster)

Old English Sheepdog
BOB: Aust Ch Hartwyn Royal Zulu CCD (Pauline A Hartwell)

Puli
Puppy of Breed: Rastaz Social Butterfly (M Fisher-Hoad & J Gatford)

Shetland Sheepdog
BOB: Aust Ch Shelsian Seeins Believen (D Holmes & N Briggs)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB: Aust Ch Aziah Curiouser And Curiouser (Mrs Liana Bettison)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Yvonne Smith (New Zealand)

Best in Group: Akita
Aust Sup Ch Darqhorse Velvet Underground (Darqhorse Akitas)
Runner Up in Group & Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Bullsrkool Gift From Above (AI) (Mrs A Pratt)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Colebrook Heads Or Tails (R & N E Inglis)

Akita
BOB: Aust Sup Ch Darqhorse Velvet Underground (Darqhorse Akitas)
Bitch CC: Aust Ch Darqhorse The Matrix (Linda Buckley & Andrew Parker)

Alaskan Malamute
BOB: Aust Gr Ch Snowsteeds Rustic Rising (Miss Beth McCombe & Ms E'vette Levett)

Boxer
Baby of Breed: Alonot Mississippi Gambler (Margaret Aldous)

Bullmastiff
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Bullsrkool Gift From Above (AI) (Mrs A Pratt)
Dog CC: Aust Ch Bullsrkool De Ja Vu (AI) (Mrs A Pratt)
Puppy of Breed: Bullsrkool Southern Son (AI) (A Pratt)

German Pinscher
BOB: Aust Ch Ravenred Soo Smooth (Anne Machan)

Rottweiler
BOB: Aust Ch Hardrada Red Baron (Imp NZ) (David Gordon Wilton & Fiona Hoffmann-Wiltopn)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hardrada Bugger Off (Imp NZ) (D G Wilton & F Hoffmann / I & S Geddes-Cook)

Schnauzer (Miniature)
BOB: Aust Sup Ch Kyushu Play Havoc (C Kelly & K Grigg)
Bitch CC & Minor of Breed: Colebrook Flip Of The Coin (R & N E Inglis)
Baby of Breed: Kyushu Play the Game (C Kelly / K Grigg)
Puppy of Breed: Colebrook Heads Or Tails (R & N E Inglis)

St Bernard
BOB: Lusanne Xerox Kid (Imp NZ) (Judith Brunton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Emma Parker (SA)

Best in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway At Rosemount (F Matthews / R & D Besoff & G Vernon)
Runner Up in Group: Lhasa Apso
Aust Gr Ch Amesen Parti till U Drop (J Longmire & M Camac)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Amesen Born Free (J Longmire & M B Camac)
Junior in Group: Shih Tzu
Placky OMG Im Just So It (Sue Plackett)

Boston Terrier
Baby of Breed: Hygamble Tell Me A Texan Tale (R Sheridan-McVicar and Buffalo Kennels)
Minor of Breed: Zareba The Enchanted Angel (Deby Norquay)

British Bulldog
BOB & Junior of Breed: Bumbullb Withya Pantz Down (D Whillock)
Bitch CC: Aust Ch Bumbullb Hooker Heels (D Whillock)
Puppy of Breed: Bumbullb Boo T Lishus (D Whillock)

Chow Chow
BOB & Puppy of Breed: Sherae Pink Mist N Willows (Gooding/Thompson)

Dalmatian
BOB: Aust Sup Ch Paceaway At Rosemount (F Matthews / R & D Besoff & G Vernon)

French Bulldog
BOB: Aust Ch Emorette Miss Eadee (K McAndrew)
Puppy of Breed: Lepride Lady Of Shalott (Gail Skinner)

German Spitz (Mittel)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Mediaevalage Champagne On Ice (G & B Katon)
Dog CC: Aust Ch Mediaevalage Ozzie Dream (Katon & Webster)

Great Dane
BOB: Aust Ch Rithpen King of Kings (Brian Elsley)
Bitch CC: Aust Ch Kochak Omnipotent (Sharyn Wright)

Japanese Spitz
BOB: Aust Ch Daesdaemar Its A Love Story (Amanda Huggins)
Bitch CC: Aust Ch Daesdaemar Just A Kiss (Amanda Huggins)

Lhasa Apso
BOB: Aust Gr Ch Amesen Parti till U Drop (J Longmire & M Camac)
Dog CC: Aust Gr Ch Amesen What a Guy (J Longmire & M B Camac)
Minor of Breed: Amesen All Nite Parti (J Longmire & M Camac)
Puppy of Breed: Amesen Born Free (J Longmire & M B Camac)

Poodle (Miniature)
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Pudelicious Apri Coral (Susie Kearnes)
Baby of Breed: Tanje Gold And Black (Susie Kearnes)

Shih Tzu
BOB & Junior of Breed: Placky OMG Im Just So It (Sue Plackett)
Baby of Breed: Shaddle Roman Reloaded (Mr J Landrelli)

Tibetan Terrier
BOB: Aust Ch Sesukan Husa N V D One (Keith & Roslind Ellis)
Bitch CC & Minor of Breed: Tibetoes Candy Cascade (P M Ellis)