Esk P A & I Association (QLD)

Date of Show : 26-May-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Peter Cousins (QLD)   (Total Entry : 505)

Runner Up in Show & Open in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Tamsam Pa Ote Huka (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Baby in Show: German Wirehaired Pointer
Aust Ch Kobnko Waltz Of The Flowers (Patricia Bond-Beckett)
Minor in Show: Weimaraner
Aust Ch Greyghost Waltzing Matilda (Bev Quinlan)
Puppy in Show: French Bulldog
Aust Ch Shawthing Beach Bum (Vicki Shaw)
Junior in Show: Bearded Collie
Aust Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)
State Bred in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Larona Wings Of An Eagle (Sharyn Phillips)
Aust Bred in Show: Pointer
Aust Sup Ch Tyeanbo Look My Way (Mrs S F Crooks / Mr G Munro)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Susan Bruno (QLD)  (Group Entry : 111)

Runner Up in Group: Pomeranian
Zeigen U Better Believe It (Mrs Kim D Haddon)
Minor in Group: Lowchen
Aust Ch Paceaway Prada (R Speers)
Puppy in Group: Pug
Kabova Star Boi (AI) (J Whitney)
Junior in Group: Papillon
Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
State Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)
Open in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust & Neut Ch Adrahil Ohso Proud (H E J Bright)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Calbar Black Diamond (K Lewis)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aberlour Whispering Jack (Lyn Dunne)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aberlour Totl Eclipsovth Heart (Lyn Dunne)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Poochiekoo Obi One Kenobi (Amanda Thompson)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Angelica Pickles (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Jaja Santana Blu (J M, Mannell)
Minor of Breed: Calysta Send My Love (Melissa Sticklen)
Aust Bred of Breed: Supakadu Costa Bundle (Mrs C A Anderson)
Open (Bitch) of Breed: Supakadu Gunadoo Magic (Mrs C A Anderson)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Calysta Have I Told You Lately (Melissa Sticklen)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa That Kinda Girl (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Jaja Regina Ramirez (J M Mannell)
Minor of Breed: Poochiekoo Dream Image (Amanda Thompson)
State Bred of Breed: Supakadu Cheza Lady (Mrs C A Anderson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Adrahil Ohso Proud (H E J Bright)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs S Cook)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Rosewood Last Rebellion (Imp USA) (Ronda Allen)
Baby of Breed: Toiresort Blue Fyre (J de Reeper)

Havanese
Baby of Breed: Karyme Cruise Control (Tracey Lamb)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Oakway Gold Escort (Jill Marks)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Oakway Dreams Of Karma (S Richards)
Res Dog CC & Minor of Breed: Merikaez Elegant Eli (Alicia Keast)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Oakway Sheer Elegance (Jill Marks)
Baby (Dog) of Breed: Oakway Reign Ov Fame (Mrs Maureen Friend)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)

Lowchen
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Vuitton (Ms F E L Darling)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Spellbound (R Speers)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Paceaway Prada (R Speers)
Baby of Breed: Paceaway Flashdance (Ms F E L Darling)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Zeigen U Better Believe It (Mrs Kim D Haddon)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Zeigen Xcepshnly Gracefulnbold (Mrs Kim D Haddon)

Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kabova Star Boi (AI) (J Whitney)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Octaviae The Sweetest Gift (Korine Lewis)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anyang The Scribblers (Anyang Pugs)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Kabova Reign Of Fire (Mrs J Whitney)
Puppy (Bitch) of Breed: Anyang Spice Of My Life (Anyang Pugs)
Intermediate of Breed: Aust Ch Anyang Uptown Girl (Anyany Pugs)
State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Anyang Guiseppe (Korine Lewis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Calbar Black Diamond (K Lewis)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shadowvale Very Tricksy (P/ C & R Stringfellow)
Baby of Breed: Shadowvale A Littlebitov Bliss (P / C & R Stringfellow)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Peter Cousins (QLD)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Tamsam Pa Ote Huka (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Hindsight Skywalker (Kathy Mankey)
Baby in Group: Skye Terrier
Grawen Always Onmy Mind (Sharyn Phillips)
Minor in Group: Kerry Blue Terrier
Olizure Lieca Pink Flirtini (Mrs F Auld)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Yarrinarra Saxon (M Lee)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Tamsam Te Toa (imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
State Bred in Group: Border Terrier
Aust Ch Fencho First N Foremost (Ms V Doherty & Mrs N Smith)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Glen of Imaal Terrier
Aust & Neut Ch Taufield Queen Of Tara (Kathleen O'Donnell)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Taufield Last Warrior (Kathleen O'Donnell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Wanora Ice Ice Baby (D Schaeller)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Taufield Last Wart (Kathleen O'Donnell)
Minor of Breed: Aust Ch Aronaw Drops of Jupiter (Lauren Lobegeiger)

Border Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Fencho First N Foremost (Ms V Doherty & Mrs N Smith)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tenaz cool daddy (Heath Clarke & Amanda O'Brien)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yarrinarra Saxon (M Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kiatasee Coat of Many Colours (M Lee)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tamsam Pa Ote Huka (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tamsam Te Toa (imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)

Glen of Imaal Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Taufield Queen Of Tara (Kathleen O'Donnell)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Olizure Lieca Pink Flirtini (Mrs F Auld)

Skye Terrier
Baby of Breed: Grawen Always Onmy Mind (Sharyn Phillips)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hindsight Skywalker (Kathy Mankey)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caspersz Champagne Charlie (A Tohill / C Bowers / D LeBrun)
Bitch CC & Minor of Breed: Tarrafern Jazz Is My Style (P & A Tohill)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Peter Cousins (QLD)  (Group Entry : 68)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pointer
Aust Sup Ch Tyeanbo Look My Way (Mrs S F Crooks / Mr G Munro)
Runner Up in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Tenarda All Class (Margaret Wedgwood)
Baby in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Ch Kobnko Waltz Of The Flowers (Patricia Bond-Beckett)
Minor in Group: Weimaraner
Aust Ch Greyghost Waltzing Matilda (Bev Quinlan)
Junior in Group: Golden Retriever
Aust Ch Bralmico Vintage Genes (De-arne Hargreaves)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Pinewaite Untold Story (R W & D M Duffield)
State Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Larona Wings Of An Eagle (Sharyn Phillips)
Open in Group: Chesapeake Bay Retriever
Aust Ch Tenarda My Dad's a Grande CCD CD (Margaret Wedgwood)
Runner Up Neuter in Group: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr & Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tenarda My Dad's a Grande CCD CD (Margaret Wedgwood)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tenarda Make Way for Winnie CCD CD (Margaret Wedgwood)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tenarda Navajo Princess (Margaret Wedgwood)

Cocker Spaniel
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pinewaite Can Anybody Hear Me (R W & D M Duffield)
Puppy (Dog) of Breed: Pinewaite Cut To The Chase (R W & D M Duffield)
Intermediate of Breed: Aust Ch Pinewaite Untold Story (R W & D M Duffield)

English Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sappersett Special Force (Lesley Shirley & Ruth Best)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Larona Wings Of An Eagle (Sharyn Phillips)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Larona Wing And A Prayer (Rachael Arnott)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Whistlewire Snowy River Rider (Leanne Hall)
Baby of Breed: Aust Ch Kobnko Waltz Of The Flowers (Patricia Bond-Beckett)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bralmico Vintage Genes (De-arne Hargreaves)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut Gr & Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Hungarian Vizsla
Junior of Breed: Aust Ch Elettars Rock Your Baby (D Winch & P Johnson)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cianroninis Jingle Paws (AI) (Miss Wendy Fox)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tenarda All Class (Margaret Wedgwood)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tenarda Go Geronimo (Ms Margaret Wedgwood)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wispan Hidden Dragon (AI) (Robynne Flynn)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Firefrost Red Garnet (Julie Stockbridge)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aprilraine Nordic Mist (Julie Stockbridge)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tyeanbo Look My Way (Mrs S F Crooks / Mr G Munro)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Greyghost Galaxy (Bev Quinlan)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Greyghost Waltzing Matilda (Bev Quinlan)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Goldmaid The Game Begins (D L & L Meagher)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD) (Group Entry : 74)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Ch Piaffe Bertana (Mrs U Greenwood)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Jelany Red Nikaya For Chilolo (Imp RUS) (Rosemary Green)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Valgarden Huckleberry (Miss V Bowden)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Neimor Azhure Moon Beam (Mr D Moran & Rev L Neighbour)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Fayrewyre Bewitched (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
Junior in Group: Beagle
Aust Ch Karakush Luna Lovegood (J & R Cook / L & H Gibson)
Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Ch Khandhu Lyka Prayer (M J Tonks & K Bathgate)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch & Neuter Ch Agwyr Accentuate The Positive (D G Hoyle)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Khandhu Mister Darcy (AI) (Mr J Nommensen & Ms J Spreadborough)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Khandhu Lyka Prayer (M J Tonks & K Bathgate)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lijolba Raise Your Glass (AI) (Heidi McKay)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kanibaru Glowing Ember (Robyn Thompson)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remwin Wildaboutharry (Robyn Thompson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wuliango Tenzin Tibetan Child (Ms E Blair)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Karakush Luna Lovegood (J & R Cook / L & H Gibson)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Shasdin Royal Legend (V Bowden)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Valgarden Victorious (Val Bowden)
Baby of Breed: Valgarden Huckleberry (Miss V Bowden)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Neimor Azhure Moon Beam (Mr D Moran & Rev L Neighbour)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Fayrewyre Bewitched (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Fayrewyre Sgian Dhu (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Fayrewyre Mystic Quartz (Dr M Davidson & Ms L M Dunn)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch & Neuter Ch Agwyr Accentuate The Positive (D G Hoyle)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adbesare Phirst and Foremost (Anne Ifield)

Greyhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Xilone Incognito (Heidi McKay)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bondestin So Wat Ima Rockstar (Amanda Cooney & Caryn West)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Alarves Frangipani Anni (Mr J & C Bourke / Ms J McKernan)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jelany Red Nikaya For Chilolo (Imp RUS) (Rosemary Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Homerij Queen of Hearts (Peter Cattach)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jomeja Sugar Moon (J Burchell)
Baby of Breed: Chilolo CHN Cool Samara (Julie David)
Baby (Dog) of Breed: Homerij My Happy Valentine (Peter Cattach)
Minor of Breed: Valeighunter Halo on Monday (AI) (Denise Mitchell)

Saluki
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Naadirah Rafiq Sha (AI) (Sabine Mueller)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Naadirah Medina Ylona JC (Sabine Mueller)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Zipalong Hana Eternal Joy JC FCh LCM (D T Bowman)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Piaffe Bertana (Mrs U Greenwood)
Baby (Bitch) of Breed: Chakrata Polly Wheresya Dolly (Mrs A E E Curran & Ms J Hall)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Dr Vicki Knopke (QLD)  (Group Entry : 75)

Best in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Runner Up in Group: Old English Sheepdog
Aust & Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
Baby in Group: Border Collie
Trucharm Shine A Light at TWJ (S & K Leslie / R & L Polese)
Minor in Group: Old English Sheepdog
Ottaba Onli Ewe (Mrs J Ashen)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Amakhosi U Got Nothing I Want (J L & S W Reilly)
Junior in Group: Bearded Collie
Aust Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)
State Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Izalab Standinroomonly (AI) (Mrs Leigh Hinricks)
Aust Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Welcornel Victoria's Secret (E & M Tyler)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Neut Ch Weedram Black Benny HT (Matthew O'Reilly)
Runner Up Neuter in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Abbotsmoor Molly (IID) (Geraldine Myers)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waykrest Hot Assassin (Wayne Carter)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waykrest Lever Action (Wayne Carter)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Waykrest kennels)
Puppy of Breed: Waykrest Cutting Edge (Wayne Carter)

Australian Kelpie
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Amakhosi U Got Nothing I Want (J L & S W Reilly)
Minor of Breed: Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Weedram Black Benny HT (Matthew O'Reilly)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mirribandi Yvette HT JC CA (Kathryn Winton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirribandi Luxem ET (Matthew O'Reilly)

Border Collie
Bitch CC & Puppy of Breed: Trumagik Third Times A Charm (Noel & Maureen Kay)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Khayoz Lock Up Ya Sons (D Duckworth / K & J Valk)
Baby of Breed: Trucharm Shine A Light at TWJ (S & K Leslie / R & L Polese)

Briard
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cacharel Now See This (C & A Mitchell)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cathkin My Eyes Adore You (Karen Lapworth)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Imagick Bianco (Ms Kay Matthews)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Abbotsmoor Molly (IID) (Geraldine Myers)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ottaba Onli Ewe (Mrs J Ashen)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tesskatel My Lady Anna Belle (Ms K J Lutzow)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Tesskatel Liam James (Ms K J Lutzow)
Baby of Breed: Maliddie Jumping Jack Flash (Mrs H Gordon)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lynann Song Of My Angel HT RN (Toni Chandler)
Baby of Breed: Kelprin Singing Da Blues (Toni Chandler)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Welcornel Victoria's Secret (E & M Tyler)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Izalab Standinroomonly (AI) (Mrs Leigh Hinricks)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Izalab Cooky (Mrs Leigh Hinricks)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Susan Bruno (QLD)  (Group Entry : 63)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Baby in Group: St Bernard
Bernedale The Color Purple (Bernedale Kennels)
Puppy in Group: Dobermann
Wattavue You Complete Me (Rhonda Harnell & Les Fabian)
Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Khingsahl Perfect Allusion (John King & Ray Scells)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Poldara Storm Boy (AI) (Ms R Howsam)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Poldara Running With The Wind (Mrs S Wilson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Poldara Storm Boy (AI) (Ms R Howsam)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Stennaroo Thunda Down Unda (Mr B & Mrs M Stennings)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Stennaroo Fearless Angel (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Wattavue Under Scrutiny (L Fabian & R Harnell)
Dog CC & Minor of Breed: Wattavue Talk To Me Goose (Rhonda Harnell & Les Fabian)
Puppy of Breed: Wattavue You Complete Me (Rhonda Harnell & Les Fabian)

Dogue de Bordeaux
Baby of Breed: Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Masterkarn Made In Heaven (J & A Fryer)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arcticpalace Stanleys Legend (Ann Frazer)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Khingsahl Perfect Allusion (John King & Ray Scells)

Samoyed
Baby of Breed: Aspenbeauty Dream of Grace (Lynda Campbell & Georgia Campbell-Cardno)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regenstauf Man Of The Match (K Hibberd)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blackline Hikiki (B Frewen-Lord/ P Talvinen/ S Richie)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ebshine Guest Musician (Ms B Wilson & Ms D Russell)

St Bernard
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Draycan Darling St Valentine (Stacy Guilfoyle)
Baby of Breed: Bernedale The Color Purple (Bernedale Kennels)
Minor of Breed: Draycan Brite Lights (Stacy Guilfoyle)
Puppy of Breed: Draycan Stage Frite (Stacy Guilfoyle)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Susan Bruno (QLD)  (Group Entry : 65)

Best in Group & Intermediate in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Voila Raise An Eyebrow (Mr Lance Wright & Mr James Bennett)
Runner Up in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Sonderwol Legend Zap (Imp RUS) (S Richards & J Laszuk)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Alang Ice Majic Soldier (Geraldine Myers)
Puppy in Group: French Bulldog
Aust Ch Shawthing Beach Bum (Vicki Shaw)
Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Box Office (Ms F E L Darling)
Open in Group: Keeshond
Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Miniature)
Aust & Neut Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stonebridge Mr NicNac Paddywac (AI) (Mrs D Morrison-Teirney)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Stonebridge Rumplestiltskin (Jody Williams)
Baby of Breed: Gladiatorbul Kiss From A Rose (Tyson Galea)
Puppy of Breed: Stonebridge Mr Mack Titan (Mrs D Morrison Teirney)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Box Office (Ms F E L Darling)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Just Havin Fun (Fran Darling)

French Bulldog
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shawthing Beach Bum (Vicki Shaw)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Meralla Mae West (Bill & Denise Smith)

Great Dane
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch OnyxDanes Allshamps N Gossip (AI) (Victoria Lansbury)
Baby of Breed: OnyxDanes ForTheRide Downunder (AI) (Mrs V Lansbury)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belzbentley Yabba Dabba Doo (Rebecca Bentley)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hunkeedori Life Inth Fast Lane (Katrina Santas)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Gr & Am Ch Sera Mar Moon River (Imp USA) (Mrs Patricia McLeod)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Myatuc Simply Divine (Janene Clemence)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Myflair White Limited Edition (M Waldon)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bienaime Lil Silver Arrow (S & L Darling)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Tonkei Amazing Grace (T Drews)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Voila Raise An Eyebrow (Mr Lance Wright & Mr James Bennett)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Adithe Cilla Black (Miss J A McRobie)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Alang Ice Majic Soldier (Geraldine Myers)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Baby of Breed: Pandec Miss Personality (Mr S & Mrs T Paehua)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Oeshih Playin The Game (J Brown/M Moore/D Dallinger)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sonderwol Legend Zap (Imp RUS) (S Richards & J Laszuk)