Queensland Kennel Council (AM Show) (QLD)

Date of Show : 23-Jun-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)   (Total Entry : 495)

Best in Show & Intermediate in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Twist N Shout (Mark Yardley)
Runner Up in Show & Junior in Show: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)
Minor in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Puppy in Show: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Pitcha Perfect (AI) (Imp NZ) (Julie Hovell)
Aust Bred in Show: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Open in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Anbenly Unforgetable (J McCann)
Runner Up Neuter in Show: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)

Baby SweepStakes - 1st Place: Border Collie
Tullaview Turn Back Time (J/ N & M Attridge / P Smith & C Spencer)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Tenterfield Terrier
Dzahhli Love and Addiction (M & N Bourke)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Dalmatian
Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Pauline Grutzner (VIC)  (Group Entry : 88)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Aust Ch Silvermorning's Ultimate Victory (Imp USA) (Amanda B Gill & Ms M Palmero)
Minor in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Puppy in Group: Lowchen
Jonjas Novak AtPaceaway (Ms F E L Darling)
Junior in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Toiresort Mazakean (Ronda J Allen)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Hollinglen Whisper No Secrets (C Ross & J Morgan)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Kabova Star Boi (Mrs J Whitney)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Darsa Cast A Spell (Imp HRV) (Kristina Pastiu)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Allannette Causin A Storm (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)
Baby of Breed: Allannette Limited Edition (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kelzarki Like a Boss (N Conroy)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Kelzarki Debra (Mr L B Bradney & Mr T Tancred)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hollinglen Whisper No Secrets (C Ross & J Morgan)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dapsen Theres No Foolin Me (D L Petersen)
Baby of Breed: Davra Mister Cool (Michelle White)
Puppy of Breed: Kahleyvale Transcendence (Carol Yates)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Come What Mae (Mrs Jennifer Watt)
Minor of Breed: Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)

Chinese Crested Dog
Bitch CC: Glenlion Luvaffhair (MrJ & Mrs S Cook)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Toiresort Mazakean (Ronda J Allen)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Rosewood Last Rebellion (Imp USA) (Ronda Allen)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Yurrugar Shine Like Itdoes (Rachel Whiteman)

Havanese
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Carnwath Happy Gilmour (D & S Morris)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Oakway Reign Ov Glory (Jill Marks)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Red Arrow (Mrs D A Jacques)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D A Jacques)

Lowchen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jonjas Novak AtPaceaway (Ms F E L Darling)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Silvermorning's Ultimate Victory (Imp USA) (Amanda B Gill & Ms M Palmero)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zeigen Xcepshnly Gracefulnbold (Mrs Kim D Haddon)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Rock The Box (D & S Morris / B & S Abraham)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zeigen Double O Seven (Kim Haddon)
Baby of Breed: Zeigen Electric Arc (Kim Haddon)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Star Boi (Mrs J Whitney)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Pye In The Skye (Ms J Whitney)
Baby of Breed: Pickapug Aimees legacy (Mrs B Sorenson)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tyju Gypsy Rover (Miss M Lines)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Open in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
Runner Up in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Westland Cohens Hallelujah (Mr G & Mrs C Bowers)
Baby in Group: Tenterfield Terrier
Dzahhli Love and Addiction (M & N Bourke)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Foxcrag Traveln Thru Tyme (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Aust Bred in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Westland I Am Lacroix Sweetie (Mr G & Mrs C Bowers)
Runner Up Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Rambitionz Celtic Ty Storm CA (D Crowley)

American Staffordshire Terrier
Baby of Breed: Amdea Royal Obsession (Fiona Skews)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Rambitionz Celtic Ty Storm CA (D Crowley)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Harbec Part Of The Puzzle (C J Thompson)

Bull Terrier (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Deroyale My Little Show Pony (Mr R & Mrs G Crowther)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Foxcrag Traveln Thru Tyme (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Baby of Breed: Isinheart Lady Georgia (Mr K & Mrs T Kopp)
Open of Breed: Aust Ch Tamsam Pa Ote Huka (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Keepn Up wth The Ks (Jason/ Nadia & Mel Attridge)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Olizure Silhouetto Of A Man (AI) (B & P Oliphant)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Nudimah Mista Frey (M & N Bourke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Nudimah Im A Prima Donna (David & Mary Holt)
Baby of Breed: Dzahhli Love and Addiction (M & N Bourke)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Westland Cohens Hallelujah (Mr G & Mrs C Bowers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Westland I Am Lacroix Sweetie (Mr G & Mrs C Bowers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)  (Group Entry : 87)

Best in Group & Open in Group: Irish Water Spaniel
Aust Ch Waterboys Velvet Brown (Penni Smith)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bifield Pull The Strings (Geoff Kill)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Pinewaite Beautiful Trauma (R W & D M Duffield)
Puppy in Group: Irish Water Spaniel
Bunyarra Planted Evidence (David Kill)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bifield Meant To Be (Geoff Kill)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Ikentrieve La Vida Loca (AI) (Mrs B Kent & Miss M Kent)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr / Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Runner Up Neuter in Group: Gordon Setter
Aust Neut Ch Pintettea Crenise Rosa (G & C Smith)

Bracco Italiano
Baby of Breed: Arnkay Alfonso (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
Baby (Bitch) of Breed: Arnkay Teodora (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)

Brittany
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Gunnin' for You At Sierra (Imp USA) (Ward)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bifield Pull The Strings (Geoff Kill)
Res Bitch CC: Aust Ch Pinewaite Can Anybody Hear Me (R W & D M Duffield)
Minor of Breed: Pinewaite Beautiful Trauma (R W & D M Duffield)
Junior of Breed: Aust Ch Bifield Meant To Be (Geoff Kill)

English Springer Spaniel
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cardhu Dare To Dance (J Waite)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tealpoint Dances With Diamonds (Heather Reynolds)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tealpoint Flamenco Dancer (Heather Reynolds)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ikentrieve La Vida Loca (AI) (Mrs B Kent & Miss M Kent)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dobro Spanish Harlem (AI) (L Molnar)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut Gr / Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Gordon Setter
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Pintettea Crenise Rosa (G & C Smith)

Irish Red and White Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Tintookie Bourbon And Dry (G O & C A Smith / Tintookie Kennels)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)

Irish Water Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Waterboys Velvet Brown (Penni Smith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Driftway Rhythm of the Rain (Guy Spagnolo & Sandra Luchterhand)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Dewick Spice N Spirit RN CCD (Miss Barbara Dixon)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Dewick Pips Lady (Miss Jan Manson)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ashlaren Make Mine Champagne (Mrs E M Knox)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aramii Aint Seen Nothin Yet (AI) (Lynelle Smith)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Silberweis Walkn Th Big League (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Silberweis In The Ivy League (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Robyn Wallis (VIC) (Group Entry : 42)

Best in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Twist N Shout (Mark Yardley)
Runner Up in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Ch Khandhu Plastic Fantastic (P & P Hewitt / Kristofer Crane)
Minor in Group: Afghan Hound
Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Carol Von Schnitzel (M Yardley)
Junior in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)
Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Ch Lijolba Dark Knight Rising (AI) (Heidi McKay)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust & Neut Ch Agwyr Accentuate The Positive (D G Hoyle)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Khandhu Plastic Fantastic (P & P Hewitt / Kristofer Crane)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Khandhu Lyka Prayer (M J Tonks & K Bathgate)
Res Dog CC & Minor of Breed: Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Puppy of Breed: Tianze Jewel Inthe Crown (Jacky Harnett)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Lijolba Dark Knight Rising (AI) (Heidi McKay)

Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Oh Whatdidiget (J & T McDonald)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almarjo Twist N Shout (Mark Yardley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Almarjo Carol Von Schnitzel (M Yardley)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Fayrewyre Touched By An Angel (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Fayrewyre Mr Winx (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Uglee Sugar Plum Fairy (Mrs D G Hoyle)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Agwyr Accentuate The Positive (D G Hoyle)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Daxenberg Lady Palutena (Mr R Williams)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dachdotcom Wiry Rumour Has It (AI) (J & T McDonald)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shasdin Wiry The Boss (J & T McDonald)

Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Xilone Incognito (Heidi McKay)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chilolo Chn Cool Joe Cool (Miss R Green)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Beglory Fendi Xhosa (Mr P Kelly)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Robynne Spencer (VIC)  (Group Entry : 83)

Best in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Anbenly Unforgetable (J McCann)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Gr Ch Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier & Bernadette Lines)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Karham Destined To Be (Karham German Shepherds)
Minor in Group: Briard
Cacharel Over The Limit (C & A Mitchell)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Highclere Gone With The Wind (Cecilie Kemp)
Intermediate in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Tarraray Mazikeen (J Glenn)
Runner Up Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust & Neut Ch Tarraray Dixie Chick (J Glenn)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waykrest Hot Assassin (Wayne Carter)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Blucalypt Quintessence (Greg & Sharon Pinsent)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waykrest Cutting Edge (Wayne Carter)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Waykrest kennels)
Baby of Breed: Waykrest Show Time (Wayne Carter)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Waykrest Lever Action (Wayne Carter)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Baby of Breed: Tyrilebee Wild At Heart (S & K Whyatt)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cumbydene Lifes A Breeze (B & M Dalglish)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karte Dusk (B & M Dalglish)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Cumbydene Lady Barbara (Cathy Buckley)
Baby of Breed: Karte Mighty Redman (Cathy Buckley)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarraray Lucifer (J Glenn)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarraray Mazikeen (J Glenn)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tarraray Tilly Devine (J Glenn)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tarraray Dixie Chick (J Glenn)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Nordenstamm Dess RN CCD AFCH (Mrs Nikki Bultitude)

Briard
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Narbrisse Miss Congeniality HT (C & A Mitchell)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cacharel Over The Limit (C & A Mitchell)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ouvea Margo de la Manoliere (Imp FRANCE) (C & A Mitchell)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Highclere Gone With The Wind (Cecilie Kemp)
Dog CC: Highclere The Black Prince (Cecilie Kemp)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (L C & R A Seare)
Minor of Breed: Theldaroy Ynot Show UV Got It (L C & R A Seare)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karham Thats A Wrap (Karham German Shepherds)
Baby of Breed: Karham Destined To Be (Karham German Shepherds)

Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Scintilli Sachka (Mr B & Mrs M Dalglish)

Old English Sheepdog
Baby of Breed: Tootone Anything But Ordinary (Nicole Jardine)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier & Bernadette Lines)
Minor of Breed: Rimini Memphis Belle (Bernadette Lines)
Puppy of Breed: Maliddie Mi Belle Chanelle (Helen Gordon)
Junior of Breed: Inneslake Vanity Fair (Miss Denise Yates/ Mr D Hedge & Mrs D Hedge)

Swedish Vallhund
Baby of Breed: Ubiqque Dont Change My Luck (Alexandra Proudfoot)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Turid Luna Inthesky (AI) (Julene Brady)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Trehilyn Front and Finish (David & Tania Brady)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Anbenly Unforgetable (J McCann)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Antudor Colorme King Benson (S Kilby)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Ruth Thompson (SA)  (Group Entry : 63)

Best in Group & Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Runner Up in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Suthanlites Great Gatsby (J LeCourt / S Briggs & K Jacobson)
Baby in Group: Bullmastiff
Waterleas It Had To Be You At Stennaroo (Imp NZ) (B & M Stennings / Wayne Mills)
Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Pitcha Perfect (AI) (Imp NZ) (Julie Hovell)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Rayz A Riot (AI) (Imp NZ) (J Hovell)
Intermediate in Group: Alaskan Malamute
Talakarli The Dream Lives On (Karen Hilan & Simon Hawker)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)
Runner Up Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Katmai Reflection of You (Tracy Goodwin)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whitewarrior Ice Walker (B White / J Weldon / S White)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Talakarli The Dream Lives On (Karen Hilan & Simon Hawker)
Puppy of Breed: Iglignaq King of the Swing (C Fowler-Lock)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Katmai Reflection of You (Tracy Goodwin)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Stennaroo Baines All Rounder (Mr B & Mrs M Stennings)
Baby of Breed: Waterleas It Had To Be You At Stennaroo (Imp NZ) (B & M Stennings / Wayne Mills)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Copperdobe Pitcha Perfect (AI) (Imp NZ) (Julie Hovell)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Copperdobe Rayz A Riot (AI) (Imp NZ) (J Hovell)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bordogue Jordan (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)
Res Dog CC & Junior of Breed: Bordogue Brayden (Keith & Kylie Reid)
Open of Breed: Aust Ch Rokinrouge Katana (Tracy Lamb)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Modeysa Legend Of Awesomeness (N Tindale)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders)
Bitch CC & Junior of Breed: Aspenbeauty Dream of Grace (Lynda Campbell & Georgia Campbell-Cardno)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Munchener Silverschatz v Mondo (Yvonne Hopf)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Skyylord A New Hope (D Jones)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sprynge Lotus Flower (P Bowers)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Suthanlites Great Gatsby (J LeCourt / S Briggs & K Jacobson)
Puppy of Breed: Mydnytblue Coopers Hazzards (AI) (Brandon Dodd & Michelle Hutchings)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Draycan Olena Pure Vengence (Draycan Kennels)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Rosemary Duffy (NSW)  (Group Entry : 84)

Best in Group & Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)
Baby in Group: Japanese Spitz
Mannerking Secret to Success (D King)
Minor in Group: French Bulldog
Epanoui Hear My Echo (Paula Miethke)
Puppy in Group: Poodle (Toy)
Ziada Legendary Reign (Mrs J Craig)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Pandec Free Spirit (Tania McAlister)

Boston Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Merryjay Sweet Chilli (L Y Carpenter & B G Lillicrap)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Merryjay Bean Talkin (L Y Carpenter & B G Lillicrap)
Baby (Dog) of Breed: Drumsara Matter Of Trust (Michelle Stewart)
Puppy (Bitch) of Breed: Kellkode Piping Hot (Michelle Stewart)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Darjoce Stellabration (AI) (Margaret Halliday)
Dog CC & Puppy of Breed: Nanikoki Trick or Treat (Kerri Sullivan)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Paceaway Coach in Hand (AI) (Ms F E L Darling)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Coach Master (AI) (Fran Darling)

French Bulldog
R/UP BOB & Bitch CC: Joerana Hot N Sassy (Ms G J King)
Baby of Breed: Natmons Marrakesh (Paula Miethke)
Minor of Breed: Epanoui Hear My Echo (Paula Miethke)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Belzbentley Midnight Express (Tracy Gaff)
Baby of Breed: Mannerking Secret to Success (D King)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Daesdaemar Wildest Dreams (Tracy Gaff)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Rozevue Wild Flower (M & S Coombes)
Dog CC & Puppy of Breed: Life on Mars at Chamarre (Imp NZ) (J K McDonald)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Brilliante Aristka Baleta (Mrs M Carr)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ziada Legendary Reign (Mrs J Craig)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Exmoor Raven Magic (Imp NZ) (Mrs Tania McAlister)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Pandec Magic Fire Bear (Mr P & Mrs D Comrie)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Baby of Breed: Tanzapaw Classic Example (Mrs Tania McAlister)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Pandec Free Spirit (Tania McAlister)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sesukan Lhis Dont Hate Th Game (S & E Sanim/ S & B Lancey)