Midlands Kennel Club Inc (PM Show) (VIC)

Date of Show : 26-Apr-2019 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Christopher Woodrow (QLD)

Best in Show & Open in Show: Old English Sheepdog
Am & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amdominus Eye Of The Tiger (Mr Paolo Gibilisco)
Baby in Show: Newfoundland
Apalie First We Dream (Melissa Fraser)
Minor in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Ecirp Paparazzi's Heir (Ms Robyn Price)
Puppy in Show: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Pitcha Perfect (AI) (Imp NZ) (Julie Hovell)
Junior in Show: Pointer
Aust Ch Tyeanbo Take Another Look (G Munro)
Aust Bred in Show: Maltese
Aust Ch Merimalt Living The Dream (Ms L Walton / Mr P & Mrs P Cutler)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Heiderst Winter Wonderland (Liverpoint Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Maxeen Hobson (QLD)

Best in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Dapsen Flying High (Ms D & Ms A Petersen / Mr A Reid)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Maltese
Aust Ch Merimalt Living The Dream (Ms L Walton / Mr P & Mrs P Cutler)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Daventri Secret Addiction (Daventri Kennels)
Minor in Group: Russian Toy (Long Haired)
Luxurytoypaw Quattro (Ms E Mitchell)
Junior in Group: Pug
Junnash Pretty In Pink (Mrs K & Mr K Cash)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Griffon Bruxellois
Aust & Neut Ch Tzani Tigger Brat Bunny (Marita Fisher)
Runner Up Neuter in Group: Papillon
Aust & Neut Ch Basilika All Guns Blazing (Mrs Sue Vella)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dapsen Flying High (Ms D & Ms A Petersen / Mr A Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Daventri Ice Dancer (Daventri Kennels)
Baby of Breed: Daventri Secret Addiction (Daventri Kennels)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Tonichi The Last Samurai (E M Crabb)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tonichi Yanaka Ginza (E M Crabb)

Chihuahua (Smooth Coat)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tonichi Vodka N Ice (E Crabb)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Armorgrif Laylah (Mrs R & Mr A Morse)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pendlview Chairman of the Board (Marita Fisher)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tzani Tigger Brat Bunny (Marita Fisher)

Italian Greyhound
Baby of Breed: Clovelly Snazzy Schultz (Clovelly Kennels)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chincasa Sumire (Alwood Kennels)

Maltese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merimalt Living The Dream (Ms L Walton / Mr P & Mrs P Cutler)

Papillon
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Basilika All Guns Blazing (Mrs Sue Vella)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Tonichi Wicked Angelique (Mrs Sue Vella)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kimico Madam Butterfly (John Pritchard)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kimico Prince Nehmar (John Pritchard)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Troycole Bringin The Heat (Mr K & Mrs K Cash)
Baby of Breed: Junnash Midas Touch (Mrs K & Mr K Cash)
Baby (Bitch) of Breed: Junnash Golden Dreams (Mrs K & Mr K Cash)
Junior of Breed: Junnash Pretty In Pink (Mrs K & Mr K Cash)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Luxurytoypaw Quattro (Ms E Mitchell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Skybee Nora (Ms E Mitchell)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Jatine Oliver Eveready (Jatine Kennels)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Christopher Woodrow (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amdominus Eye Of The Tiger (Mr Paolo Gibilisco)
Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Lionsden Royal Renegade (Mr A W & Mrs J Lyon)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Lionsden Lady Charlotte (Andrew & Joulyet Lyon)
Minor in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Ecirp Paparazzi's Heir (Ms Robyn Price)
Puppy in Group: Border Terrier
Aust Ch Glenbogle Just Keeping Up (Sue Mewse)
Junior in Group: Australian Terrier
Aust Ch Tryaterror Hunter (Greg Bradshaw)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Powerpaws Abbey Road (Miss Suzanne M Raven)
Runner Up Neuter in Group: Manchester Terrier
Aust & Neut Gr Ch Kazkei Hunters Arms (L J Saxton)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amdominus Eye Of The Tiger (Mr Paolo Gibilisco)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Redplatinum I Shot The Sheriff (AI) (Paolo Gibilisco)
Baby of Breed: Farfromova Dont Close Ur Eyes (G Ward & B Taylor)
Junior of Breed: Adoralink Monalisa (K Sorrell & S Linek)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tryaterror Hunter (Greg Bradshaw)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Glenbogle Just Keeping Up (Sue Mewse)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glenbogle Just Raisin Hell (Sue Mewse)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hulia Im A Tiger (ROM) (Alcaneeka Kennels)
Baby of Breed: Romierez Take a chance (K& F Willox)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Ecirp Paparazzi's Heir (Ms Robyn Price)

Manchester Terrier
Baby of Breed: Cathasaigh Coopers The Man (L J Saxton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Kazkei Hunters Arms (L J Saxton)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Shortblak Express Yourself (Stacey Sullivan)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Larnook Irish Eyes (Dr M O'Kelly)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch Avalon Ridgie Didge Jam-Tart from Kolohe (Imp USA) (Dr Monica O'Kelly)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lionsden Royal Renegade (Mr A W & Mrs J Lyon)
Baby of Breed: Lionsden Lady Charlotte (Andrew & Joulyet Lyon)
Junior of Breed: Brookstreet Speechless (AI) (Miss Suzanne M Raven & Mr S Wilkes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Powerpaws Abbey Road (Miss Suzanne M Raven)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Scotswhahae Angus (Elizabeth McLean)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Shannon Lancaster (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: Pointer
Aust Ch Tyeanbo Take Another Look (G Munro)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Liverpoint Crackerjack (AI) (Caroline Hatherley)
Intermediate in Group: Field Spaniel
Aust Ch Fieldspan Pursuit of Happiness (J M Reimer)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Gr Ch Belcroft Dream A Li'l Dream (D & M Bellamy)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Heiderst Winter Wonderland (Liverpoint Kennels)
Runner Up Neuter in Group: Weimaraner
Aust Neut Ch Greywei Jumpin Jack Flash (Terry Freeman)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Belcroft Dream A Li'l Dream (D & M Bellamy)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Glenbrook Good Vibrations (Meg Hardy)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Belcroft One Man Show (David & Merryn Bellamy)

Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Azel Black Jack (Mr J Carter / Mrs V Carter / E Carter / A McGivney-Harper)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Taryk The Winner Takes It All (Linda McGregor and Tanya Smith)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Curltriever Say No More (AI) (Ms A & Ms T Hinks)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Curltriever Yours Truly (Curltriever Kennels)
Baby of Breed: Curltriever Born To Be Alive (Chris Kelly)

English Setter
Baby of Breed: Fireplay Walk My Way (Richard Scott)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cardhu Boys To Men (AI) (Lyn Ayres)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Glenkinchie Darcys Pryde (Mrs Anita Stewart)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fieldspan Pursuit of Happiness (J M Reimer)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Injitali Treasure Seeker (Rhonda Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Dual Grand Ch (TS) Dual Ch (T) Injitali Intriguing Tale (R Williams)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Liverpoint Brown Eyed Girl (Liverpoint Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Liverpoint Crackerjack (AI) (Caroline Hatherley)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Canawindra Good Times Ahead (M J & F L Park)
Res Bitch CC: Aust Ch Canawindra Buck N A Half (M J & F L Park)
Baby of Breed: Canawindra Roger Whiskey (Raelene Trimble)
Minor of Breed: Liverpoint Call Me Miss Harry (AI) (Liverpoint Kennels)
Junior of Breed: Canawindra Ready When Ur (Raelene Trimble)
Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Canawindra Roll The Dice (M J & F L Park)
Open of Breed: Aust Ch Canawindra Storm In A Teacup (Ms Raelene Trimble)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Heiderst Winter Wonderland (Liverpoint Kennels)

Gordon Setter
Baby of Breed: Triseter Celtic Yankee Of Brodruggan (AI) (Triseter Kennels)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Graebrook Colour Me Happy (Mrs Alison Cox)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Hubertus Keep The Magic (A Pali & G Schweier)

Irish Setter
Bitch CC: Aust Ch Rhiannon Science N Faith (Marina & Jacinta Scott)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelindebar English Oak (Mrs Linda Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kelindebar Madison Avenue (L Adams)
Junior of Breed: Aust Ch Kelindebar Pretty Flash (Linda Adams)

Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tyeanbo Take Another Look (G Munro)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Weissenberg Flirtn with Fire AI (Imp NZ) (C Wright/ B Wilson/ K White)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bromhund A Super Model (Bromhund Knls)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bromhund Secret Weapon (Bromhund Kennels)
Baby of Breed: Bromhund Extra Ego (MrJ V & Mrs S J Boland)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Greywei Jumpin Jack Flash (Terry Freeman)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bryndoain GI Joe (Imp NZ) (Angela Henderson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Nellie Abela (NSW)

Best in Group & Open in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Multi Int Ch Frosty Snowman (Imp NLD) (RJ Wallis, S Marshall & G Huikeshoven)
Runner Up in Group & Junior in Group: Whippet
Aust Ch Khayoz Dancing In The Rain (Khayoz Kennels)
Minor in Group: Borzoi
Clovelly Cloud Of Silver (Clovelly Kennels)
Puppy in Group: Beagle
Aust Ch Almanzor Franks Very Much (Mrs D Reid-Orr/ Miss K & Mr G Orr)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Neut Ch Berghutte Paint It Black (Kinderscout Knls)

Afghan Hound
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alaqadar La Boheme (AI) (Mrs M A Barras)

Azawakh
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Imidiwan Amali (Imp POL) (Miss T Cox & Ms D Huon)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am GCH & Aust Ch Akuaba N Eldorado Time Traveler (Imp USA) (S Coe)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Tambuzi Land Of Legends (Claire Warrell)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tambuzi Elysium (Adam Druce)

Beagle
Puppy of Breed: Aust Ch Almanzor Franks Very Much (Mrs D Reid-Orr/ Miss K & Mr G Orr)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Slo Jnr Ch Full Moon Fever Tantezampe For Clovelly (Imp ITY) (Clovelly Kennels)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Svetlanov Softly Softly (Clovelly Kennels)
Minor of Breed: Clovelly Cloud Of Silver (Clovelly Kennels)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hahndorf Feeln Reddy (Mrs B Skepper)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Berghutte Paint It Black (Kinderscout Knls)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tinsnips Quitya Lion (Mrs C Gray)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tinsnips Rooby Tuesday (Ms Claire Gray)

Deerhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clachtoll Uallach (Ahsatan Kennels)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Multi Int Ch Frosty Snowman (Imp NLD) (RJ Wallis, S Marshall & G Huikeshoven)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Koruridge Eleguas Paradox (Imp NZ) (Ms Julie Spittal)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Nkalakatha PridePred Georgiana (Macdougall / Horsfield / Spittal)
Junior of Breed: Nkalakatha Getoor Esmeralda (C Macdougall & J Horsfield)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elarabie Oasis Odyssey (S Green/ E Guthrie & A Green)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Khayoz Dancing In The Rain (Khayoz Kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Brett Thompson (NSW)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Am & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
Runner Up in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Pukawidgee Name Of The Wind (Ashlee Houlden & Jarrod Tyler)
Baby in Group: Border Collie
Kellagem Bohemian Rhapsody (A J Cowin/ M & W Morgan)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aziah Winter Stills The Soul (AI) (Mrs R Smith)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Zandrac Jaguar (Shebelle Kennels)
Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Ch Steadfast That Ol' Black Magic ET (Ms Gaye McKiernan)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Rainstorm (Mr A & Mrs R Spargo)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Nerralee Silver Surfer (W & L Greasley)
Res Bitch CC: Pavesi Blue Winx (A & J Park)
Baby of Breed: Bluverado Royal Rampage (Alan & Robyn Spargo)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pukawidgee Name Of The Wind (Ashlee Houlden & Jarrod Tyler)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Steadfast That Ol' Black Magic ET (Ms Gaye McKiernan)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kellagem Somthn Inthway Shmovs (Brooke Taylor)
Baby of Breed: Kellagem Bohemian Rhapsody (A J Cowin/ M & W Morgan)
Minor of Breed: Bordalace Strike A Pose (AJ Cowin & T Piercy)
Puppy of Breed: Bordalace By Royal Decree (Miss A J Cowin / Mr G & Mrs T J Piercy)

Briard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Narbrisse OTT of Brieberger (Susie Losa)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Narbrisse Ophira (Kim Kucera)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ellerran Enigma Blue Beguile (Bryan & Sandra Crowley)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: TS Grand / Dual Ch (T) Neut Ch Ellerran Rioja Blue Distinctn (Bryan & Sandra Crowley)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zandrac Jaguar (Shebelle Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Karastro True Blue Shakaya (Ms D Berghofer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Tri Neut Ch (T) (RO) Colwhip Golden Shimmer CCD RAE RM HTM S FS S TDX ET (L Brownhill)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lordavo Royal Symphony (Mr D & Mrs L Organ)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lordavo Royal Commander (Kathleen Raven)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Karastro Noble Nana (Ms D Berghofer)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Perfu Dancn With Starsnstripes (Mr C / Mrs S Moore & Mr J Moore)
Baby of Breed: Perfu Wishing And Hoping (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Baby (Dog) of Breed: Perfu Captain Midnight (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shelmanna Casscade Ov Diamonds (Mrs Shirley Fox)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Shelmanna Reach for the Stars (Shirley Fox)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aziah Winter Stills The Soul (AI) (Mrs R Smith)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clarelly Russian Roulette HT (Jan Kelly)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Soverenpark Bring It On HT ET JC (C van der Wolde/J Kelly/K Scholz)
Baby of Breed: Clarelly You Only Live Twice (Jan Kelly)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Best in Group & Intermediate in Group: Akita
Aust Ch Monarkin Take My Shot (Mike Higgins)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Schanata Crimson Secret (AI) (B & M Schier)
Baby in Group: Newfoundland
Apalie First We Dream (Melissa Fraser)
Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Pitcha Perfect (AI) (Imp NZ) (Julie Hovell)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Always Enchanting (AI) (Imp NZ) (Mrs T Versteegen & Mrs A Quinn)
Open in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Gr Ch Dabinette Cut To The Chase (Denise Hocking)

Akita
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Monarkin Take My Shot (Mike Higgins)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Monarkin Midnite Masquerade (Mike Higgins)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kraigoaks Heart Of Gold (Mr C Phillips & Miss K Oakley)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aus Ch Kesdar Risky Romance (Paul Salnitro)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Lambda Don't Ask Don't Tell (Jennifer Davis & Helen Keele)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Copperdobe Pitcha Perfect (AI) (Imp NZ) (Julie Hovell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Walamara Always Enchanting (AI) (Imp NZ) (Mrs T Versteegen & Mrs A Quinn)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Walamara Venture To Victory (Imp NZ) (Mrs Emily Manning)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Durhamdogues No Nonsense (R Healey)
Baby of Breed: Durhamdogues Rolls Royce (R Healey)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Apalie First Edition (Melissa Fraser)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Yesallaw Around The World with Paddlepaws (AI) (Paddlepaws & Sanders)
Baby of Breed: Apalie First We Dream (Melissa Fraser)
Junior of Breed: Krystalcove Blue Steel (Miss R Cutler & Mr S Bell)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mezen Thief Of Hearts (K Blackley)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dabinette Game Changer (Denise Hocking)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dabinette Cut To The Chase (Denise Hocking)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rushmere Femme Fatale (Lay & Williams)
Baby of Breed: Rushmere Its All About Me (Lay & Williams)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Schanata Crimson Secret (AI) (B & M Schier)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Schanata Golden Enforcer (AI) (B & M Schier)
Puppy of Breed: Schanata Golden Glacier (B & M Schier)
Junior of Breed: Arctickara Black Opal (B & M Schier)

Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bravura Iha Sangha (J M & D A Burke)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)

Runner Up in Group & Open in Group: Poodle (Miniature)
Aust Sup Ch Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins / Mr M Clarke)
Baby in Group: French Bulldog
Craigrossie Tonz De Plaisir (Craigrossie Kennels)
Minor in Group: Boston Terrier
Saihabostons Solatiar Sensation (Rod Kirby)
Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Winchilda Uptown Girl (AI) (Christine & Peter Fry)
Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Sup Ch Cheran DaydreamBeliever (AI) (Tracey Coyle)
Runner Up Neuter in Group: Schipperke
Aust & Neut Ch Ophnbark Creme De La Creme (Ophnbark Kennels)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bostonbob Little Lulu (J Semmler/ V Clarke/ A Clarke)
R/UP BOB & Minor of Breed: Saihabostons Solatiar Sensation (Rod Kirby)
Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Louveteau Cosmik Strike (Mrs K Ewing)
Baby of Breed: Loualli Wizards Wand (J Caccaviello)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bewtifulbul Going One Better (Ian & Karlene Wilson)
Dog CC & Puppy of Breed: Adavenbulls Glory Bound (Ian & Karlene Wilson)

Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Paceaway Starz N Stripes (AI) (Jenni Oconnor)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Craigrossie Louis Vuitton (Craigrossie Kennels)
Baby of Breed: Craigrossie Tonz De Plaisir (Craigrossie Kennels)
Baby (Bitch) of Breed: Mambilou Merci Beauoup (Mambilou Kennels)
Junior of Breed: Mambilou I Have A Dream (Mambilou Kennels)
Intermediate of Breed: Multi Ch/ Bul Jr Gr Ch Samuel Rada Han (Imp POL) (Mambilou Kennels)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Orionstars The Dragon Slayer (K & T Doyle/ M & J Field)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Mediaevalage Dressed To Thrill (Ophnbark Kennels)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Cheran DaydreamBeliever (AI) (Tracey Coyle)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Winchilda Uptown Girl (AI) (Christine & Peter Fry)
Dog CC: Aust Ch Swayd Fire When Ready (Kerry McKinnon & Kathy Smith)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar My Fair Lady (Ms Jane H Buckland)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daesdaemar Here Comes The Sun (Jane Buckland)
Baby of Breed: Belzbentley Nights Moves (R Bentley)
Minor of Breed: Puddleducky Bees Knees (Jane Buckland)
Junior of Breed: Aust Ch Whitewishes Cadence Rising Sun (C Darby & D Hanslow)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hunkeedori Mister Party Man (J Whincup)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Hunkeedori Shaken Not Stirred (Helen Whincup & Katrina Santas)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hunkeedori Buda Bing Buda Boom (Jill Whincup & Katrina Santas)

Lhasa Apso
Baby of Breed: Bovais Made To The Measure (R & Mrs V Bennetts)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins / Mr M Clarke)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Capanash Mistress of The Dark (Caroline Sharpe)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Garwey Tin Soldier (Garwey Kennels)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Garwey Social Butterfly (Garwey Kennels)

Schipperke
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ophnbark Creme De La Creme (Ophnbark Kennels)

Tibetan Terrier
Res Bitch CC & Minor of Breed: Bovais Always Glowing (Gerda Schellens)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sonderwol Legend Zap (Imp RUS) (S Richards & J Laszuk)