Hunter Kennel Club Inc (AM Show) (NSW)

Date of Show : 1-May-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Diana Fenton (NSW)   (Total Entry : 459)

Best in Show & Open in Show: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Dipped In Ink (Louise Hickie)
Runner Up in Show: Border Collie
Aust Ch Kellagem Somthn Inthway Shmovs (Brooke Taylor)
Baby in Show: Jack Russell Terrier
Rhaegal Tighty Whitey (Samantha King)
Minor in Show: Pug
Kangala Versace On The Floor (Kerry Cannon)
Puppy in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Nerricky Willowangels (Nerida Gilfillan)
Junior in Show: Weimaraner
Terrae Incognitae Red Max (Imp ITY) (Val Peters)
Intermediate in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Terracarol Saving Grace (Vernon / Bell / O'Connor)
Aust Bred in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Pug
Aust Neut Ch Kangala Kung Fu Kevin (Kerry Cannon & Greg Lamb)
Runner Up Neuter in Show: Lhasa Apso
Aust Gr & Neut Ch Zaland Let Your Hair Hang Down (Melissa O'Brien)

Baby SweepStakes - 1st Place: Whippet
Goodwill Under Pressure (Steve & Debbie Albert)
Baby SweepStakes - 3rd Place: German Shorthaired Pointer
Heiderst Flash the Cash (AI) (Lara Haynes & Heiderst kennels)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Samoyed
Auramist Enchanted Eclipse (AI) (Bailey Campbell)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Bearded Collie
Keiramyst Fly Me To The Moon (Sharon Roche)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Nerricky Willowangels (Nerida Gilfillan)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Daniel Gilson (NSW)  (Group Entry : 89)

Minor in Group: Pug
Kangala Versace On The Floor (Kerry Cannon)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Chevalove Sweetsensation (K & M Munro)
Intermediate in Group: Maltese
Aust/Lva Jnr/Ltu Jnr & Ltu Ch Tauro Axel (Imp LTU) (Mr J Sheppard)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Kangala Kung Fu Kevin (Kerry Cannon & Greg Lamb)
Runner Up Neuter in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Magical Story (Rachel Walsh)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Matmor Last Night Of The Proms (AI) (Mathew Morse & Will Henderson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Chevalove Sweetsensation (K & M Munro)
Baby of Breed: Chevalove Shield Maiden (K & M Munro)
Intermediate (Dog) of Breed: Marcavan The Wind In My Sails (M Silvester)
Open of Breed: Aust Ch Chevalove Nobel By Design (K & M Munro)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Marcavan Pretty Little Liar (Amanda Dunne)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Invalhalla Hot As Mustard (P & A Schultze)
Baby of Breed: Invalhalla Blizard of Ozz (A & P Schultze)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Furnlea Propaganda Princess (Mrs Anita Mudd)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Rosezett Hi Ransom (A Mudd)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Neverland Rose Royale (Anita Mudd)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljala Game Set And Match (James & Alanna Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Beljala Honor Roll (James & Alanna Bell)
Minor of Breed: Beljala Jumpstart My Heart (James & Alanna Bell)

Italian Greyhound
Minor of Breed: Vantarsi Some Like It Hot (S Ryan)
Junior of Breed: Furperson Fire InThe Mist (S Ryan)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Wilsight Red Loki (C Rodrigues)

Maltese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust/Lva Jnr/Ltu Jnr & Ltu Ch Tauro Axel (Imp LTU) (Mr J Sheppard)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Erintoi Eyesar Candy Girl (John Sheppard)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Athalow Platinum N Pearls (J Nash)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Athalow in Ruby Red Pumps (J Nash)
Baby of Breed: Athalow Ace of Sin (J Nash / M Magnayon)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pomquest Imagine Dragons (B Abraham & R Walsh)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Lest We Forget (Mr B Abraham)
Puppy of Breed: Sunnioaks Foxtrot Dansa (Ms J Holt)
Junior of Breed: Pomquest Daydreamer (B Abraham & R Walsh)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Pomquest Magical Story (Rachel Walsh)

Pug
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kangala Versace On The Floor (Kerry Cannon)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Ricky Ticky Toc (Kerry Cannon)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kangala Kung Fu Kevin (Kerry Cannon & Greg Lamb)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Smidgit Femme Fatale (Mrs D Lemanski)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Smidgit goodness gracious (Frank & Toni Wozniak)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Carol Donaldson (QLD)  (Group Entry : 62)

Best in Group & Aust Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Kypajuka Drives Me Crazy (Ms T Tattersall)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Rhaegal Tighty Whitey (Samantha King)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Rhaegal Waitingforagirllikeu (Samantha King)
Puppy in Group: Irish Terrier
Ayladee Isle of Innisfree (Donna Robinson)
Intermediate in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton & Donna Robinson)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Portizon ring of fire (Lydia Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Redwhitenblu Miss American Pi (Lydia Jones)

Bedlington Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Piperdene Candle Inthe Wind (Anu K Lummevaara)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton & Donna Robinson)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anluan Ruff N Tumbl at Ayladee (Donna Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ayladee Isle of Innisfree (Donna Robinson)
Baby of Breed: Anluan Music To My Ears (Donna Robinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rhaegal Waitingforagirllikeu (Samantha King)
Baby of Breed: Rhaegal Tighty Whitey (Samantha King)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)
Baby of Breed: BalkanaBlu Cold As Ice (AI) (J Camac/ R Watt/ S Ross/ P Schultze & A Schultze)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kypajuka Drives Me Crazy (Ms T Tattersall)
Baby of Breed: Capilet Dnt Feed Afta Midnite (AI) (S Clark)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Southstock Shes Got The Look (Ms C l Rea)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Demala the chosen one (Miss D Macfadyen)
Baby of Breed: Demala Stepping in Style (Deidre Macfadyen)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dassin Just Push Play (C Moore & R Mallinder)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Patrice Johansen (QLD)  (Group Entry : 84)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Azucroft Vow And Declare (Mr R Lauder / Mrs Y Lauder / Miss T Perkiss)
Runner Up in Group & Junior in Group: Weimaraner
Terrae Incognitae Red Max (Imp ITY) (Val Peters)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Sandtoys Smoke N Mirrors (N & S Lane)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Terracarol Saving Grace (Vernon / Bell / O'Connor)
Aust Bred in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Brittany
Aust Gr & Neut Ch Tobenlee Moves Like Jagger CD RA JD ET JC (Samantha Ibbott-Cordi)
Runner Up Neuter in Group: Gordon Setter
Carnoustie Brave At Heart (J Teo)

Brittany
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kirinbell Get Off My Cloud ET (Samantha Ibbott-Cordi)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Kirinbell Game Changer (Mrs S Ibbott-Cordi & Ms M Boon)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Kirinbell The Girls Got Game (Samantha Ibbott-Cordi)
Baby of Breed: Kirinbell I Absolutely Love U (AI) (Samantha Ibbott-Cordi)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Tobenlee Moves Like Jagger CD RA JD ET JC (Samantha Ibbott-Cordi)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Wymeswold Mr Rumble (Imp NETH) (Phoebe & Paul McIntyre)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Sandtoys Smoke N Mirrors (N & S Lane)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Boxcrest Absolute Bliss (Mrs E V Gordon-Pandelis & Miss R Pandelis)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Azucroft Vow And Declare (Mr R Lauder / Mrs Y Lauder / Miss T Perkiss)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Azucroft Atlantic Romance (Miss T & Mrs K Perkiss)
Puppy of Breed: Silvaspring Emerald Sky (E / M & A Borg)
Junior of Breed: Silvaspring Riding On A Storm (AI) (E / M & A Borg)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)

German Shorthaired Pointer
Baby of Breed: Heiderst Flash the Cash (AI) (Lara Haynes & Heiderst kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)

Golden Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)
Bitch CC & Intermediate of Breed: BlueBreeze Romeos Passion (AI) (Debra Stubbings)
Res Bitch CC & Minor of Breed: BlueBreeze The Mikado (AI) (Debra Stubbings)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Latchmere Demolition Man (Justine Teo)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Carnoustie Brave At Heart (J Teo)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bradorla Here Comes The Sun (AI) (Vernon / Ellis / Wickham)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Terracarol Saving Grace (Vernon / Bell / O'Connor)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch OttogaL Got King Of The North (Mr G & Mrs C Ashurst)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Terrae Incognitae Red Max (Imp ITY) (Val Peters)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Camelot's Just Bewitching (Imp USA) (Val Peters & Narelle Goold)
Minor of Breed: Greydove Million Dollar Baby (Val Peters & Narelle Goold)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Carolyn Butler (NSW) (Group Entry : 45)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Ridgesetter Where The Boyz Are (J M & T A Comerford)
Baby in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Tischamingo Heluva Time (J & F Walker)
Minor in Group: Whippet
Ridgesetter Lexus (J M & T A Comerford)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Nerricky Willowangels (Nerida Gilfillan)
Open in Group: Saluki
Aust Sup Ch Pazada Reflections (G & P Russell / A Jones & B Glen)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Foxhound
Aust & Neut Ch Fudeta Matilda Me Darlin (Ms C l Rea)

Beagle
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Karakush Delicious (AI) (Jodie Walker / Le & Helen Gibson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Karakush Its Rhetorical (Mrs L Lanser & Mr J Lanser)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Laurieton Follow That Dream (AI) (Karen Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beedashie Any Dream Will Do (Miss K Smith)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dacville Kiwi Temtation (Imp NZ) (Laraine Wasson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Beedashie Cotton Candy (Miss K Smith)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Lemaison Leading The Way (Laraine Wasson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Lemaison Luv Me Do (Mrs L Wasson)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Nerricky Willowangels (Nerida Gilfillan)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tischamingo Are You Ready (J & F Walker)
Baby of Breed: Tischamingo Heluva Time (J & F Walker)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lainnir Kunzite (Sandra Waugh)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Eilrig Tanzanite at Lainnir (AI) (Sandra Waugh)

Foxhound
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fudeta Matilda Me Darlin (Ms C l Rea)

Petit Basset Griffon Vendeen
Minor of Breed: Jimab Limited Edition (Mr B & Mrs J Knowles)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pazada Reflections (G & P Russell / A Jones & B Glen)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Pazada Keeping With Tradition (AI) (G & P Russell)

Whippet
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ridgesetter Where The Boyz Are (J M & T A Comerford)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ridgesetter Sunshine N Roses (J M & T A Comerford)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Ridgesetter Lexus (J M & T A Comerford)
Baby of Breed: Goodwill Under Pressure (Steve & Debbie Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Colleen Stoate (VIC)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Ch Kellagem Somthn Inthway Shmovs (Brooke Taylor)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)
Minor in Group: Bearded Collie
Keiramyst Fly Me To The Moon (Sharon Roche)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Sarbinma Chokerrerouge CD RN (D Whyburn)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wazwallaby Quite A Catch (Elizabeth Mannix)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Delchoksky The Electra (Delwyn Whyburn)
Puppy of Breed: Goldmaid Bet On The Black (D & L Meagher)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sarbinma Chokerrerouge CD RN (D Whyburn)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cumbydene Lady Veronica (Robynne Metcalfe)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Keiramyst Fly Me To The Moon (Sharon Roche)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kellagem Somthn Inthway Shmovs (Brooke Taylor)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirriyuula Illusion By Design (AI) (T & A Jenkins)

Finnish Lapphund
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Orical Juhaofarcadia (AI) ET WPD (L Mills & T Richardson)

German Shepherd Dog
Res Bitch CC & Junior of Breed: Brashawin Evanescence Beauty (Brashawin Kennels)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Eroica Nova (Miss C Bird/ Miss J Bird & Ms K Leonard)

Shetland Sheepdog
Baby of Breed: Glenmurry Gold Rush By Nite (Mrs J D Herd)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dorwyn Meant To Be (Mrs J I Morris / Miss J Stapleton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Barbara Doyle (VIC)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Junior in Group: Siberian Husky
Taejaan How The West Was Won (AI) (NJ Rule-Steele/ M Burton/ A Taylor/ S Turay)
Runner Up in Group & Minor in Group: Samoyed
Arcticlight Little White Rock (Joanne McDougall)
Puppy in Group: Neapolitan Mastiff
Zoticus Raelan (K Watton)
Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Newfoundland
Aust & Neut Ch Newfcastle The Magic Begins (Janelle Wallace/Newfcastle)

Akita
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Centaine The Game Changer (Imp NZ) (Monica A Vaughan)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blaqveil Lorenzo Saint John (Nicola Hooper / T Szentes)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Nightquest Brave Warrior (Mrs B Henry)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dogubrute Harley Quinn (AI) (Doug Burt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Modavam Big bang (Doug Burt)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Leonoco Tuckers Daughter (Ms H Floyd & Mrs A Dobson)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zoticus Raelan (K Watton)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Happybear You R The Reason (D & D Bailey)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Newfcastle War Party (Robyn Nagle /Helen Durell)
Res Dog CC & Minor of Breed: Newfashion All Loved Up (Ms S Yeong)
Res Bitch CC: Aust Ch Capebass a promise kept (Ms S Yeong)
Baby of Breed: Seadale Day Dream Believer (Janelle Wallace)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Newfcastle The Magic Begins (Janelle Wallace/Newfcastle)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Arcticlight Little White Rock (Joanne McDougall)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Auramist Enchanted Eclipse (AI) (Bailey Campbell)
Dog CC & Junior of Breed: Auramist Merlins Whisper (AI) (Mrs Serena Neil)
Baby of Breed: Samayah Hallelujah Moon Shine (Julie Wales)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regenstauf Master of Mayhem (Susanne Ansell)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Treuliebe Crafted By Fire (Sandra Foote)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Azincourt Desert Rose (Mr A C & Mrs S L Bird)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Azincourt Ooshie (Mr A C & Mrs S L Bird)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Taejaan How The West Was Won (AI) (NJ Rule-Steele/ M Burton/ A Taylor/ S Turay)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Taejaan Asgardian (Rule-Steele/Burton)
Res Dog CC & Minor of Breed: Articpride Yellowstone Cowboy (AI) (Mr R & Mrs B Lloyd)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Cudos Mischief In The Night (Tiarne Tattersall)

Yakutian Laika
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Orical Russian Empress (Monique Devlin)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Open in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Dipped In Ink (Louise Hickie)
Runner Up in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Showcase All Guns Blazin' (Imp NZ) (Miss T & Mrs K Perkiss)
Minor in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Wazzat Ofelia (J Dinis & L Lanser)
Junior in Group: Boston Terrier
Bostonwood Xclusive Icon (Vikki Tyler)
Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Underane In Gold (AI) (Sheree Lindeman)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Lhasa Apso
Aust Gr & Neut Ch Zaland Let Your Hair Hang Down (Melissa O'Brien)
Runner Up Neuter in Group: Boston Terrier
Aust Ch Tipland Eye Of The Tiger (M Gorman)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bostonwood Xclusive Icon (Vikki Tyler)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Zareba Shinebrite Lika Diamond (M Gorman & G Skinner)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Tipland Eye Of The Tiger (M Gorman)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hullabullula Somerfords Lady (A MacKinlay)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kamea Sheza Hot Attraction (S Lovett-Laverty)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Prettyvales The Big Bang (Ms Sally Cole)

German Spitz (Mittel)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Borndownunda Rose Tattoo (G Folli)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Borndownunda Nina Simone (G Folli)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Underane In Gold (AI) (Sheree Lindeman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Underane Ishara (AI) (Sheree Lindeman/Rhonda Harvey)
Baby of Breed: Stordansk Superstar (Jane Ferguson)

Lhasa Apso
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland Bourne Legacy (B Beves & N Estatheo)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Zaland Let Your Hair Hang Down (Melissa O'Brien)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Showcase All Guns Blazin' (Imp NZ) (Miss T & Mrs K Perkiss)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Kenmar Silver Crystal (B J Biggs)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gengala Dipped In Ink (Louise Hickie)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wazzat Ofelia (J Dinis & L Lanser)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Wazzat Ozwaldo (K Mackay & J Dinis)
Junior of Breed: Sherabill La Diosa (Toni Cavers)