Dogs NSW PR Committee Christmas Show (NSW)
Date of Show : 22-Dec-2012 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Kerry Cannon (NSW)
Aust Gr Ch Emeraldcity PopThe Cork (Liz Mansfield & Ginnette Loft)
Puppy in Show: Italian Greyhound
Aust Ch Delco wait for the magic (K W & C A Hodge)
Junior in Show: Australian Cattle Dog
Littlewaco Best Kept Lies (M H & A J Goodman)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Simon Mills (NSW)
Aust Ch Frawai The Ultra Will (Frances Wickens)
Runner Up in Group: Pomeranian
Can / HK & Aust Ch Pomamanias Safari Glass Tiger (Imp HK) (Livia Ingham / Edwina Thomas)
Baby in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Sasndash Black Velvet (Mr J C and Mrs S J Wills)
Minor in Group: Chinese Crested Dog
Karakush Puffen Up Princess (L & H Gibson)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Delco wait for the magic (K W & C A Hodge)
Chihuahua (Smooth Coat)
Minor of Breed: Calysta Forever More (Courtney and Simon Locke)
Chinese Crested Dog
Minor of Breed: Karakush Puffen Up Princess (L & H Gibson)
English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB: Aust Sup Ch Sasndash Ebonyngold (Mrs L Rattray)
Dog CC: Aust Ch Sasndash Buzz Aldrin (Mrs L Rattray)
Baby of Breed: Sasndash Black Velvet (Mr J C and Mrs S J Wills)
Griffon Bruxellois
BOB & Puppy of Breed: Cricklewood Night Of Magic In Paris (Imp NZ) (Ms M Parker-Brien)
Havanese
BOB: Aust Ch Cubet Abracadabra (Gail Ransom)
Junior of Breed: Oleala Amaretto (P Hoole / K Jensen)
Italian Greyhound
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Delco wait for the magic (K W & C A Hodge)
Papillon
BOB: Aust Ch Guilcroft Good Golly Its Ollie (Pamela and Garth Harding)
Puppy of Breed: Elenbah Ice On Fire (Carmel dowley)
Pekingese
BOB: Aust Ch Frawai The Ultra Will (Frances Wickens)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aristic Holsters N Handbags (Marlow Magnayon & Jonathon Nash)
Pug
Minor of Breed: Tranabby Chardonnay (E J Harrison)
Puppy of Breed: Bibigirl Roxy (E J Harrison)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Kerry Cannon (NSW)
Aust Gr Ch Emeraldcity PopThe Cork (Liz Mansfield & Ginnette Loft)
American Staffordshire Terrier
BOB: Aust Gr Ch RufDiamonz Platinum Cruizer (G & V Ling)
Australian Terrier
BOB: Aust Ch Rebelglen Blue Vagabond (Kevin Heald)
Bedlington Terrier
Puppy of Breed: Piperdene Hell for Leather (Eileen Clarke)
Border Terrier
BOB: Aust Ch Guilcroft Esprit De Corps (Pamela & Garth Harding)
Minor of Breed: Guilcroft Kept The Secret (Pamela and Garth Harding)
Bull Terrier (Miniature)
BOB & Junior of Breed: Bullacktiv Spotted Owl (P Zullo)
Bitch CC: Aust Ch Schardale Shes Wicked (Mrs M J Schafer)
Puppy of Breed: Aust Ch Bullacktiv Apache Teardrop (P Zullo)
Cairn Terrier
BOB: Aust Gr Ch Emeraldcity PopThe Cork (Liz Mansfield & Ginnette Loft)
Dog CC: Aust Sup Ch Joymont Shaken Not Stirred (Liz Mansfield & Cathy Scotton)
Fox Terrier (Smooth)
BOB: Aust Sup Ch Wyninebah Checkmate (Doug and Annette Bowe)
Jack Russell Terrier
BOB: Aust Sup Ch Whatajack Rebel (J Purss & C Walker)
Baby of Breed: Riverlands Super Nova (Kelly Hooper)
Soft Coated Wheaten Terrier
BOB & Junior of Breed: Ardgaeithe Aurnia Solveig (N Behne-Smith)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Blake Wistuba (NSW)
Aust Gr Ch Fieldspan Jammie Dodger (John & Rachel Robertson)
Runner Up in Group: Irish Setter
Aust Ch Gwyndara Joint Venture (P Middleton & J Salvestrin / T & L Jone)
Minor in Group: Pointer
HiPoint Under The Tuscan Sun (AI) (Hipoint Kennels)
Puppy in Group: Gordon Setter
Clanset Stormin Norman (Ms M MacCormick)
Junior in Group: Golden Retriever
Harvikgold Storm Breaker (D & V Harris)
Bracco Italiano
BOB & Junior of Breed: Moloscyg Brunelleschi (AI) (Dr C & Y Girling / J & R Mirto)
Cocker Spaniel (American)
BOB: Aust & NZ Ch Nujax Houdini (Imp UK) (Hanley/Brown/Gray)
Minor of Breed: Sunfire Time To Star (H Roberts & P Grutzner)
English Setter
Bitch CC: Aust Ch Graylors Lisa Lotto (Julie Touzell)
English Springer Spaniel
BOB: Aust Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
Field Spaniel
BOB: Aust Gr Ch Fieldspan Jammie Dodger (John & Rachel Robertson)
Bitch CC: Meadowbriar Miss Georgiana (John & Rachel Robertson)
Minor of Breed: Meadowbriar Benwick Blue Sky (John & Rachel Robertson)
Flat Coated Retriever
Bitch CC: Riverlands Black Velvet (Kelly Hooper)
German Shorthaired Pointer
Puppy of Breed: Edelhof The Chatterbox (Mrs D E A Moran)
German Wirehaired Pointer
BOB: Aust Ch Hotwyr No Bizniz Like Show Bizniz (Fiona Dempster)
Minor of Breed: Hotwyr Game Ov Thrones (AI) (Fiona Dempster/Rae Bank)
Golden Retriever
BOB: Aust Sup & NZ Ch Dykinta Take A Chance (Wendy Atkins)
Dog CC & Junior of Breed: Harvikgold Storm Breaker (D & V Harris)
Puppy of Breed: Harvikgold Outward Bounder RN (D & V Harris)
Gordon Setter
BOB: Aust Gr Ch Clanset Hot Shot (M MacCormick)
Puppy of Breed: Clanset Stormin Norman (Ms M MacCormick)
Hungarian Vizsla
Bitch CC: Aust Ch Kimlise La Cygne (Robyn Hanney)
Minor of Breed: Metropolis Avant Tout (Metropolis Knls)
Irish Setter
BOB: Aust Ch Gwyndara Joint Venture (P Middleton & J Salvestrin / T & L Jone)
Labrador Retriever
BOB: Aralyen Devine Ice (Anne D O'Connor)
Lagotto Romagnolo
BOB & Junior of Breed: Incavale Devil Wears Prada (Valerie Morse)
Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB & Minor of Breed: Tarshona Mega Mind (David Jones)
Pointer
BOB: Aust Ch Hipoint Devious Child Of Sgurr (Imp NZ) (J & R Mirto)
Bitch CC & Minor of Breed: HiPoint Under The Tuscan Sun (AI) (Hipoint Kennels)
Puppy of Breed: HiPoint Here Comes The Sun (AI) (HiPoint Kennels)
Weimaraner
BOB: Aust Gr Ch Carnmellis Jovita Ashlaren (Imp NZ) (David T Hall)
Weimaraner (Long-haired)
Baby of Breed: Wynwhisper Wicked (LH) (Bronwyn Gaywood)
Welsh Springer Spaniel
BOB: Aust Ch Goldmaid Red Rocket (Debbie Meagher)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Carol Mulcahy (NSW)
Aust Ch Beagelee Archangel (AI) (L & C Duval)
Minor in Group: Afghan Hound
Aboukir Suckit Up Buttercup AI (Day Sinclair)
Junior in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Man After Midnight (RJ & RJ Wallis)
Afghan Hound
Minor of Breed: Aboukir Suckit Up Buttercup AI (Day Sinclair)
Basenji
BOB: Aust Gr Ch Remwin Kissmycheek (Lyn Hughes)
Basset Hound
BOB: Aust Ch Lachambre Sir Star Gazer (Amber and Julie O'Flynn)
Bitch CC & Junior of Breed: Dowjac Dame Nellie Melba (S J Dowell & J A Vandenberg)
Puppy of Breed: Dowjac Tchaikovskys Tempo (S J Dowell & J A Vandenberg)
Beagle
BOB: Aust Ch Beagelee Archangel (AI) (L & C Duval)
Baby of Breed: Beagelee Angel Dust (Ms K Knowles / Mr C & Mrs L Duval)
Borzoi
BOB: Aust Ch Mistraka Vanessa Williams (Mistraka Knls)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB: Wadadaky Athena By The Sea (A I & P M McMaster)
Dog CC: Aust Gr Ch Mitteldac Merlin The Magic Man (J Phillips)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB: Aust Ch Lowender Recoleta (John and Melissa Craig)
Dog CC: Stardayne Royal Emperor (Janice Sharp)
Finnish Spitz
BOB: Eurabbie Pippuri (R J Mayo-Ramsay)
Bitch CC: Eurabbie Kupitza (Rosalie Mayo-Ramsay)
Grand Basset Griffon Vendeen
BOB: UK Ch Wilmit Braconnier De Debucher (UK) (D & D Matthews V Phillips)
Ibizan Hound
BOB: Birrarun Hot Little Number (Anu K Lummevaara)
Irish Wolfhound
BOB: Greycroft Tullamore Knight (JK McKay & M Patison)
Bitch CC: Aust Ch Wulfgar Aine (John Verrell)
Baby of Breed: Wulfgar Deirdre (S Gendle)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB: Aust Sup Ch Rokeena Versailles (J & B Hession)
Bitch CC: Jimab Love Me Do (Mr B P & Mrs J Knowles)
Junior of Breed: Aust Ch Rokeena Man After Midnight (RJ & RJ Wallis)
Rhodesian Ridgeback
BOB: Aust Sup Ch Ballahond Moola Bayou ET (Sandra Bell)
Saluki
BOB: Aust Ch Baghdad A Miss Demeanor (Paula Bockman-Chato & Margot Keast)
Whippet
Dog CC: Aust Ch Benbridge Angel of Faith at Buffalo (Imp NZ) (Mike & Sandra Patterson)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Dean Freshwater (NSW)
Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (J Docksey)
Runner Up in Group: Collie (Rough)
Aust Sup Ch Cathkin Seriously Sexy (Gaye Jones & Sharon Power)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Bojojamile Butter Crunch (R H & V J Hutton)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Littlewaco Best Kept Lies (M H & A J Goodman)
Australian Cattle Dog
BOB & Junior of Breed: Littlewaco Best Kept Lies (M H & A J Goodman)
Dog CC: Aust Gr Ch Warrukadli Farr Rising (Prof Bill Ballard)
Australian Kelpie
BOB: Aust Ch Jevna Baralga (Megan Kain)
Minor of Breed: Tegoura Quality Street (Megan Kain)
Australian Shepherd
Bitch CC: Aust Gr Ch Blueamble Stelaluna (Mr & Mrs A & J Lamberton)
Minor of Breed: Dykinta Royal Blue Dolton (Wendy Atkins)
Puppy of Breed: Tolazrun Too Good To Be Blue (M & H Tolar)
Junior of Breed: Blueamble My Toyboy is Black (A & J Lamberton)
Bearded Collie
BOB: Aust Ch Edinglen Enchanting (AI) (Michele Cooper)
Dog CC: Aust Ch Bonibraes Wolfmans Encore (Michele Cooper / P J & K J Finlayson)
Baby of Breed: Edinglen Till There Was You (Michele Cooper)
Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Puppy of Breed: Beljekali Groove Like Jaxson (J / C & J Fynmore)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB: Aust Gr Ch Beljekali Yor Majyk (Melissa Hutchinson / C & J Fynmore)
Bitch CC & Junior of Breed: Teangibelge Biscayne (Craig Parmenter & Susanne Valencour)
Puppy of Breed: Mirribandi Corsini Grayson (AI) (Tracy Glawson)
Border Collie
Puppy of Breed: Khayoz Momento (AI) (A J Cowin / C Valk)
Collie (Rough)
BOB: Aust Sup Ch Cathkin Seriously Sexy (Gaye Jones & Sharon Power)
Dog CC: Aust Ch Cathkin Howzat (Gaye Jones)
Minor of Breed: Cathkin Katusha (Gaye Jones)
Finnish Lapphund
BOB: Lapinlumon Velho (Imp SWE) (C Fitzgerald / C & R Seare / M & T Brady)
Bitch CC: Aust Ch Sibermoon Niina (Ms Chrissy Fitzgerald)
Puppy of Breed: Armahani Diamond Dansut (AI) (M Gurney & J Lincoln)
Maremma Sheepdog
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Glendawn Shadow n Shade (Debra Stubbings)
Old English Sheepdog
BOB: Aust Ch Hartwyn Royal Zulu CCD (Pauline A Hartwell)
Puli
BOB: Aust Sup Ch Rustufarion Crazy Talk (AI) (Mr D Hughes / Mr R Valore & Mr R Barker)
Bitch CC: Aust Ch Rustufarion Outta Star (AI) (Mr R Valore)
Puppy of Breed: Rustufarion Wicked Witch (Royson Valore)
Shetland Sheepdog
BOB: Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (J Docksey)
Junior of Breed: Aust Ch Beauideal Midnight Rush (VJ Royston)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB: Aust Sup Ch Dorwyn Another Miracle (J Morris & J Stapleton)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB & Puppy of Breed: Bojojamile Butter Crunch (R H & V J Hutton)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Martina Butcher (NSW)
Am Ch / Aust Sup Ch Beauideal I Have a Dream (Imp USA) (Miss C Kelly)
Minor in Group: Boxer
Alonot Mississippi Gambler (Margaret Aldous)
Akita
Junior of Breed: Aust Ch Daykeyne Takin Names N Kickin Ass (Mr A Molan)
Anatolian Shepherd Dog
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Takas Cio Cio San (E & A Esad / L Grgat)
Boxer
Minor of Breed: Alonot Mississippi Gambler (Margaret Aldous)
Bullmastiff
Dog CC: Aust Ch Brinkybull Like a Hurricane (M & L McAllister/S Brinkworth)
German Pinscher
BOB: Am Ch Nevars Man On A Mission (Imp USA) (N Sheeran & D Etchells)
Bitch CC: Aust Ch Ravenred Soo Smooth (Anne Machan)
Leonberger
BOB: Furrychild Fire Ant (M McDowell)
Newfoundland
BOB: Newfcastle Carbon Copy (Newfcastle)
Portuguese Water Dog
BOB: Aust Ch Arcticpalace Bobbin Inda Ocean (C & R Foster)
Rottweiler
BOB: Aust Ch Zalapa Son Of A Gun (D Borg & M Krueger)
Minor of Breed: Darkgypsy El Loco Jose (AI) (D Borg & M Krueger / D & K McKeown)
Samoyed
Baby of Breed: Beyond The Glorious Years (Imp NZ) (K Anderson / L Yau)
Schnauzer
BOB & Junior of Breed: Regenstauf Courage Under Fire (Regenstauf Kennels)
Schnauzer (Miniature)
BOB: Am Ch / Aust Sup Ch Beauideal I Have a Dream (Imp USA) (Miss C Kelly)
Bitch CC & Puppy of Breed: Colebrook Flip Of The Coin (R & N E Inglis)
Minor of Breed: Kyushu Play the Game (C Kelly / K Grigg)
Junior of Breed: Colebrook Come In Spinner (R & N E Inglis)
Siberian Husky
Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)
St Bernard
BOB: Aust Ch Jaygaard Roll The Dice (Kelly Barr)
Bitch CC & Puppy of Breed: Jaygaard In The Mood (Kelly Barr)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Sylvia Brackman (NSW)
Aust Sup Ch Pendragan In Toto (D W & L M Thorpe / J Daidone)
Runner Up in Group: Dalmatian
Aust Gr Ch Hillosilver Paparazzi (R & D Harbin)
Minor in Group: Keeshond
Rymiska Howzat (T Parker)
Junior in Group: British Bulldog
Bumbullb Boo T Lishus (D Whillock)
British Bulldog
Junior of Breed: Bumbullb Boo T Lishus (D Whillock)
Chow Chow
BOB & Junior of Breed: Mitedibear Miss Pippa In Cream (Katy Campbell)
Baby of Breed: Ciaobears Once In A Blue Moon (Katy Campbell)
Dalmatian
BOB: Aust Gr Ch Hillosilver Paparazzi (R & D Harbin)
Dog CC: Aust Gr Ch Krystaway Weekend Hustler (R & D Harbin)
French Bulldog
BOB: Aust Sup Ch Pendragan In Toto (D W & L M Thorpe / J Daidone)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pendragan Scintilla (D & L Thorpe / J Daidone)
German Spitz (Mittel)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mediaevalage Champagne On Ice (G & B Katon)
Great Dane
BOB: Aust Ch Kochak Omnipotent (Sharyn Wright)
Dog CC: Aust Sup Ch Kochak Quentin Crisp (Christina Mascord)
Baby of Breed: Darjoce Hope N Faith (Ms Kerry Adams)
Japanese Spitz
BOB: Aust Gr Ch Daesdaemar New Moon (Amanda Huggins)
Bitch CC & Junior of Breed: Mannerking Breaking Dawn (Debbie King)
Baby of Breed: Esilanna Cupcake (Rob & Lesley Kane)
Minor of Breed: Mannerking Read All About It (Debbie King)
Puppy of Breed: Aust Ch Daesdaemar Just A Kiss (Amanda Huggins)
Keeshond
BOB: Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan (Katrina L Santas & Brett Thompson)
Bitch CC & Puppy of Breed: Rymiska Diamond Jubilee (R & M Parker)
Minor of Breed: Rymiska Howzat (T Parker)
Junior of Breed: Rymiska Grand Duke (Tracey Parker)
Poodle (Miniature)
Dog CC: Aust Gr Ch Coifico Zanzibar (A & J Raftl / J Edwards)
Minor of Breed: Tanje Gold And Black (Susie Kearnes)
Junior of Breed: Aust Ch Pudelicious Apri Coral (Susie Kearnes)
Shih Tzu
BOB: Aust Ch Shemara Bad Romance (Mr Joel Landrelli)
Minor of Breed: Shaddle Roman Reloaded (Mr J Landrelli)
Tibetan Terrier
BOB & Minor of Breed: Tibetoes Look at Me No NV (Pamela Ellis)