Port Adelaide Kennel Club (SA)

Date of Show : 19-Jan-2013 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Annette Bowe (NSW)

Best in Show & Open in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Bravadobe Yes Its Time (Samantha / Mark and Deborah Jackson)
Runner Up in Show & Junior in Show: Shar Pei
Aust Ch Miniatura Picture Perfect (Mr Rodney J Connelly)
Baby in Show: Akita
Shokuma Fast N Furyous (Mr D Klingberg & Miss W Osborn)
Minor in Show: Pointer
Aust Ch Turnix Almost Illegal (D Delaine & J Powell)
Intermediate in Show: Akita
Aust Ch Ruthdales Unleash The Fury (Imp UK) (D Klingberg & W Osborn)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Toni Comerford (NSW)

Best in Group & Open in Group: Griffon Bruxellois
Aust Sup Ch Statuesque Pumper Nickel (Gemcourt Kennels)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Adrahil A Secret of Keepsakes (Rick Carter)
Junior in Group: Pug
Pandanlamo Sweet Valentine (RJ & EW Fabrici)
Intermediate in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Foirfigh Fortune Cookie (R J Brown)

Chihuahua (Smooth Coat)
Baby of Breed: Aust Ch Adrahil A Secret of Keepsakes (Rick Carter)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Foirfigh Fortune Cookie (R J Brown)
Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sherabill Foreign Liason (Julia Brown)
Minor of Breed: Xioma Put A Spell On You (S & S Johnson)
Puppy of Breed: Xioma Darktown Strutter (S & S Johnson)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB and Dog CC: Aust Ch X-pected Dine Mites Dovre (Imp NWY) (Bob Douglass)

Griffon Bruxellois
Open of Breed: Aust Sup Ch Statuesque Pumper Nickel (Gemcourt Kennels)

Havanese
Minor of Breed: Shartooz Parti Poppa (S J Baillie)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tunamara Sterling Silver (C Scott)
Baby of Breed: Tunamara Calamity Jane (C Scott)
Junior of Breed: Tunamara Golden Nugget (Daniella Madalinski)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Krystalaine Khan (Chris & Elaine Burdett)

Maltese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Patrician Porshe Panamera (Bronwyn White)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Erintoi Sno Kisses (J L Sheppard)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hevnlee Sugar and Spice (Bev Chapman)

Papillon
Puppy of Breed: Aust Ch Sailoz Ice Warrior (Kennoway Kennels & K Lewis)

Pug
R/UP BOB & Junior of Breed: Pandanlamo Sweet Valentine (RJ & EW Fabrici)
Dog CC: Pandanlamo Rudolf Valentino (R J & E W Fabrici)

Tibetan Spaniel
BOB & Bitch CC: Tunamara Cheralee (C Scott)
R/UP BOB and Dog CC: Natebit Look At Me Cruzin (C Scott)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Annette Bowe (NSW)

Best in Group & Open in Group: Bull Terrier
Aust Sup Ch Maolmhin Bad Romance (Diane Cuthbert)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Castlebar Jest A Giggilo (G & K Jordan / R Bawden)
Junior in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Daboda Making a Grand Entrance (Andrew Foster-Johnson)
Intermediate in Group: Border Terrier
Aust Ch Chanpema Luke Skywalker (C / H & B van Haasteren & Chanpema Kennel)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chanpema Luke Skywalker (C / H & B van Haasteren & Chanpema Kennel)
Bitch CC: Aust Gr Ch Patterdale Spirit In The Sky (Imp NZ) (C P/ H R & B N van Haasteren)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Maolmhin Bad Romance (Diane Cuthbert)
Bitch CC: Aust Ch Sirram Queen of the North (Brasshead Kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Trahern Yankees Skipper (Mr B D Grant)
Junior of Breed: Aust Ch Trahern Caribbean Jewel (Trahern Kennels)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Trahern Iti Lil Venus Rising (Trahern Kennels)
Dog CC & Open of Breed: Aust ch Speiread Tennessee Gold (Speiread kennels)
Minor of Breed: Aust Ch Prefurabull Little Star (Mr T & Mrs C Kaplanis)
Junior of Breed: Aust Ch Schardale Man In The Mirra (Trahern Kennels)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Natuska A Foreign Affair (Kerryn Pearson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Natuska Lovely To Look At (Kerryn Pearson)
Baby of Breed: Wilmavohnne Devil In Disguise (Y Halfpenny)
Puppy of Breed: Aust Ch Natuska Dressed To Thrill (Kerryn Pearson)
Junior of Breed: Aust Ch Windline's Shouting Hello (Imp NWY) (Kerryn Pearson)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rozebridge First Offence (D Smith)

Norfolk Terrier
Baby of Breed: Nyfti Nughtius Maximus (Paul & Tanya Jennings)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Kanidor Eldar (G & S P Swalling)
Intermediate of Breed: Kanidor Diva La Viva (G & S P Swalling)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Vanstaff Whats Brewing (Renee Hartnett)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Anvilhart Muddie Maddie (J Rasche / D Tomney)
Baby of Breed: Anvilhart Hot Onya Heels (J Rasche & D Tomney)
Minor of Breed: Castlebar Jest A Giggilo (G & K Jordan / R Bawden)
Junior of Breed: Vanstaff Crazy In Love (J Rasche & D Tomney)
Intermediate of Breed: Mokuishla Bling It On (G & K Jordan)
Aust Bred of Breed: Broomsquires Nell Of Northwich (G & S P Swalling)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Gumhaven Chasing Stars (Maureen Schutt)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Doubleg Single Malt (Maureen Schutt)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Gumhaven Willow (Maureen Schutt)
Baby of Breed: Gumhaven Hot Chocolate (Maureen Schutt)

Welsh Terrier
Baby of Breed: Waratah Glow and Behold (Palana Kennels)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Daboda Making a Grand Entrance (Andrew Foster-Johnson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Alborada Tamborilero (Imp ESP) (Cathy Kuchel)
Baby of Breed: Bobbinray Hopes N Dreams (Cathy Kuchel)
Puppy of Breed: Aust Ch Aonais Tons O Trouble (Fiona Mackness)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Sue Bownds (NSW)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Chaleur Valentino (Mrs Ruth Thompson)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Kebarlea Killing Me Softly (Geoff Love/Kerry Hutt)
Baby in Group: Irish Setter
Martinridge Hope Burns Eternal (B Martin)
Minor in Group: Pointer
Aust Ch Turnix Almost Illegal (D Delaine & J Powell)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Arosa UR A Class Act (Imp NZ) (Heiderst & M Reichmuth)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Baswei U B The Pirate At Bayparque (imp NZ) (Kerryn O'Brien & Jill Brooker)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kebarlea Killing Me Softly (Geoff Love/Kerry Hutt)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Steinholme Stick Em Up (Geoff Love/Kerry Hutt)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Azel Always Bet On The Black (John / Valerie and Erin Carter)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dizzyki CM Strzlecki Desert (Dizzyki Kennels)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Dizzyki FG Windward Drift (Dizzyki Kennels)
Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dizzyki MF David Crosby (Dizzyki Kennels)

English Setter
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mistypoint Follow Your Dreams (AI) (Tracie Edwards)
R/UP BOB & Junior of Breed: Wysiwyg Shooting For the Stars (Mr J & Mrs S Nickholds / Miss A Adamopoulos)

English Springer Spaniel
Minor of Breed: Ozdezign The Black Pearl (Mrs Kate Callery)

Field Spaniel
Puppy of Breed: Shevington Rover (Dr G M Davies & M McCaffery)

Flat Coated Retriever
BOB and Dog CC: Aust Ch Fetchitup Man Of The Hour (Tina Corbell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sherepoint Precious Jade (AI) (J & R Bryant)
Baby of Breed: Skyehaven Hot Jamaican (Tina Corbell)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arosa UR A Class Act (Imp NZ) (Heiderst & M Reichmuth)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chaleur Valentino (Mrs Ruth Thompson)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chaleur Hubba Bubba (Mrs R Thompson)
Minor of Breed: Chaleur Hilfiger (Mrs R Thompson)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Triseter Ebonie Yukon (AI) (Tracie Edwards & Esther Joseph)
R/UP BOB & Junior of Breed: Triseter Celtic Nickel (T Edwards, A Fraser & E Joseph)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aceweis Yabba Dabba Doo (Aceweis & Heiderst Kennels)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aceweis I Am Sam I Am (Mrs L Jarvis & Mrs L O'Malley)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Martinridge Flirting WTulane (B Martin)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Martinridge Whisperin Secrets (B & S Martin)
Baby of Breed: Martinridge Hope Burns Eternal (B Martin)
Minor of Breed: Martinridge Promises Promises (B Martin)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch AlpyneAir Southern Cross (AI) (S & B Washington/ D Venables)

Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Beautelle Ova The Rainbow (B & H Clarke / A Marsden)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Chesterhope My Foreign Envoy (Imp NZ) (B & H Clarke)
Minor of Breed: Aust Ch Turnix Almost Illegal (D Delaine & J Powell)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Waldwieze Dirty Lil Secret (Imp NZ) (Waldwiese Kennels)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Waldwiese A Cause For Applause (Waldwiese Knls / K Christison)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Waldwieze Don't Ask Why (Imp NZ) (Waldwiese Kennels)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Aceweis Sensation Fixation (Aceweis Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Waldwiese Coz I Can (Ingrid Matschke)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Auldana Tizza Bella (Mr J & Mrs S Nickholds)
R/UP BOB and Dog CC: Auldana Tobys Son (Mr J & Mrs S Nickholds)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Joseph Daidone (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Stardayne Flight Command (Mrs V Tapp)
Runner Up in Group & Open in Group: Saluki
Aust Sup Ch Pazada Grand Royale (A Jones & B Farrell / G & P Russell)
Baby in Group: Irish Wolfhound
Hollymorn Shadow Dancer (J Hooper)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Stardayne Regal Lillie (Mrs V Tapp)
Puppy in Group: Whippet
Aust Ch Chakrata Whispering Jack (Mrs A E E Curran)
Intermediate in Group: Harrier
Aust Ch Fellhunters Cant Touch This (P & F Danaher)

Afghan Hound
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Tahkira Take A Chance On Me (B Ferguson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Suliman What Comes Around (K & K Hutchings)
Baby of Breed: Aust Ch Tahkira AgraniFirefly (B Ferguson)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Longbay Yeoman of The Guard (Chris Lawrence)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Beauchasseur Mustang Sally (Chris Lawrence)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Stardayne Flight Command (Mrs V Tapp)
Bitch CC & Minor of Breed: Stardayne Regal Lillie (Mrs V Tapp)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boskahun Molton Gold (S Packer)
Junior of Breed: Tullacrest Kiwi Casanova (Tullacrest Kennels)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Epic Jesting (Imp SWE) (Whirlaway Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whirlaway Classic BeyondBelief (AI) (Whirlaway Kennels)

Harrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fellhunters Cant Touch This (P & F Danaher)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Fellhunters Light My Fire (Alison Boyce)
Aust Bred of Breed: Fellhunters Mr Mysterious (Alison Boyce)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tirowen Quinn (J Hooper / Dr F & A McEvoy)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Greycroft Annika (John and Sue Lewington)
Baby of Breed: Hollymorn Shadow Dancer (J Hooper)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chambre Freddy Will Rocku (Imp NZ) (Mrs Alex Heitmann)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Rokeena Xtravaganza (Adam Fraser & Tracie Edwards)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Almazart Bright Shadow (Almazart Kennels)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pazada Grand Royale (A Jones & B Farrell / G & P Russell)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arjai Aint Available (Geoff Love / Kerry Hutt)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chakrata Whispering Jack (Mrs A E E Curran)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Joan Bray (NSW)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Nigma Cadfael (I & C Spangler)
Runner Up in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Grastone Mrs Rutherford (Ken & Vivien Murrell)
Baby in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Vladimir Glam I Am (Cristel Leonard)
Minor in Group: Border Collie
Tullacrest Black Caviar (Tullacrest Kennels)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Sunland Suntory (A Lim & P Brennan-Lim / R Egel & A Egel )
Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Sutter So Bedazzled (Imp NZ) (K Davis)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Regalshep Eclipse (Alimanda Kennels)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Landmaster Memphis Blues (R B & C J Redhead)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Landmaster Wooden Heart (R B & C J Redhead)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Glendari Piping Hot (E J Delaporte)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glendari The Tar Boy (E J Delaporte)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shartooz Stop Thinking (Sarah McInerney)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tolazrun Carribean Queen (IID) (Sarah Mcinerney / Martin Tolar)
Junior of Breed: Aust Ch Sutter So Bedazzled (Imp NZ) (K Davis)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Peppagrove Onya Springtime (Ron & Doreen Green)

Border Collie
Bitch CC & Minor of Breed: Tullacrest Black Caviar (Tullacrest Kennels)

Briard
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cacharel Homme De Mes Reves (Liz Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch J'Aint She A Dream Moravia Campanella (Imp CZE) (Liz Bennett)

Finnish Lapphund
Baby of Breed: Finnesse Aim For Fame (AI) (K Thompson)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regalshep Eclipse (Alimanda Kennels)
Baby of Breed: Shepherdhill Uriel (Susan Mertineit)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Narathor Jazz Diva (Cristel Leonard)
Baby of Breed: Aust Ch Vladimir Glam I Am (Cristel Leonard)
Puppy of Breed: Aust Ch Damonte Bear Essentials A'Z (Damonte Kennels)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Grastone Mrs Rutherford (Ken & Vivien Murrell)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Abbotthall Royal Rascal (imp NZ) (B & K Baxter)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nigma Cadfael (I & C Spangler)
Minor of Breed: Rimini Treasure Hunter (J Elaine Hall)
Puppy of Breed: Sunland Suntory (A Lim & P Brennan-Lim / R Egel & A Egel )
Intermediate of Breed: Aust Ch Shelsian Last Tango (Tabitha Dziego & Dawn Turci)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Afonwen Run N On Cold (Afonwen Kennels)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Afonwen Luvs Two Win (Afonwen Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Afonwen Amore (Afonwen Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Afonwen Luvs Two Dance (Afonwen Kennels)

White Swiss Shepherd Dog
BOB and Dog CC: Aust Ch Saffioraire Albarino Weekends (Shepherdhill Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Andesyn Little Bit Jealous (Shepherdhill Kennels)
Baby of Breed: Eishund Seize The Dream (Shepherdhill Kennels)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr John Comerford (NSW)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Bravadobe Yes Its Time (Samantha / Mark and Deborah Jackson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Akita
Aust Ch Ruthdales Unleash The Fury (Imp UK) (D Klingberg & W Osborn)
Baby in Group: Akita
Shokuma Fast N Furyous (Mr D Klingberg & Miss W Osborn)
Minor in Group: Shiba Inu
Maharg Aki Hidemitsu (Miss K Martin & Mrs H Perrett)
Puppy in Group: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Treuliebe Kindred Spirit (S P & S K Foote)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Treuliebe Kumiko (S P & S K Foote)

Akita
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ruthdales Unleash The Fury (Imp UK) (D Klingberg & W Osborn)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shokuma The Way U Make Me Feel (David Klingberg & Wendy Osborn)
Baby of Breed: Shokuma Fast N Furyous (Mr D Klingberg & Miss W Osborn)

Alaskan Malamute
BOB and Dog CC: Aust Ch Runningdog That's Kool (Runningdog Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Kataku Mystical Charm (G R & L J Martin / S Turner)
Baby of Breed: Iglignaq Time Lord (T Jones)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bravadobe Yes Its Time (Samantha / Mark and Deborah Jackson)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Coppertop So Tempting (Jeni Matthews)
Puppy of Breed: Aust Ch Copperdobe Style Vixen (Imp NZ) (J Matthews & J Hovell)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Masterkarn Fancy Free N Easy (Gill Harding / J & A Fryer)

Mastiff
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kustali Into The Darkness (Toramis & Kustali Kennels)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Blackcombe Fall From Grace (Dr R Veale / Mr W & Mrs J Grundy)
Dog CC: Aust Ch Westobri Gemdru Fletcher (Kerryn O'Brien)

Samoyed
Baby of Breed: Eskydon Diamonds In The Sky (AI) (Janet Dunbar and Tahnee Dendy)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remporter Wild Child (Colin & Margaret Reedman)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Treuliebe Takit T Thlmit (J Chapman & S Foote)

Schnauzer (Giant)
BOB and Dog CC: Aust Ch Volition Jackaroo (Foote / Helps / Slattery)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Treuliebe Kindred Spirit (S P & S K Foote)

Schnauzer (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gemais Winsome Rosie (Asyut kennels / I Mundy)
Baby of Breed: Terismo Stare N Whisper (Robyn Rogers)
Junior of Breed: Aust Ch Treuliebe Kumiko (S P & S K Foote)

Shiba Inu
R/UP BOB & Minor of Breed: Maharg Aki Hidemitsu (Miss K Martin & Mrs H Perrett)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Romeka Moonlite Dancer (Ms Kellie Rayner)
R/UP BOB & Minor of Breed: Romeka Queen Of The Nite (Kellie Rayner)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Sandra Patterson (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Shar Pei
Aust Ch Miniatura Picture Perfect (Mr Rodney J Connelly)
Runner Up in Group & Open in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
Baby in Group: British Bulldog
Embolden Royal Flush (Cherie Terry)
Minor in Group: Schipperke
Aust Ch Beadale Total Eclipse (Beadale Kennels)

British Bulldog
BOB and Dog CC: Aust Ch Bullyack Muskateller (M & B Ackland)
R/UP BOB: Aust Ch Paseya Rising Tothe stars (Mrs F Smith & Ms Y Smith)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bullyack Kssd Byn Angel (M & B Ackland)
Baby of Breed: Embolden Royal Flush (Cherie Terry)
Minor of Breed: Kervilees Wishes Do Come True (G F J & P Cattell)

Chow Chow
R/UP BOB & Bitch CC: Chowleigh The Mysterious Lady (J Mouroufas)
Minor of Breed: Chowleigh The Mysterious Lady (J Mouroufas)
Junior of Breed: Touchofchow Lmtd Edition (J Mouroufas)

Dalmatian
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Instride Don't Tell Devil (Ms Kerryn Harvey)
Baby of Breed: Aust Ch Instride Xceptional (AI) (Ms Kerryn Harvey)
Puppy of Breed: Aust Ch Adstaff Cotto Vino (Rick & Wendy Baker)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Gr Ch Pendragan Showem How (Cadd/O'Rourke/Hedburg)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kiangsi Godess of Love (Ms A Cadd)
Baby of Breed: Kiangsi Game on Guyz (Ms Mandy Cadd)

Japanese Spitz
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Eskydon Arctic Kitsune (Janet Dunbar and Tahnee Dendy)
Baby of Breed: Aust Ch Eskydon Yanagi (Janet Dunbar & Tahnee Dendy)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Amesen Gold Class (Mr Michael Camac & Mrs Jenny Longmire)

Schipperke
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Beadale Total Eclipse (Beadale Kennels)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Miniatura Picture Perfect (Mr Rodney J Connelly)
R/UP BOB: Aust Ch Hannibal of Evsars (Imp NZ) (Wally & Jacqui Walloscheck)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rollsalong Artic Storm (Wally & Jacqui Walloscheck)