South Eastern Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 12-Jan-13 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr John Stanton (New Zealand)   (Total Entry : 928)

Best in Show & Open in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
NZ Gr & Aust Sup Ch Rokeena Garcon Reveur (R J & R J Wallis / R Hay & S Marshall)
Minor in Show: Airedale Terrier
Aust Ch Yeloman Fergus Of Carrick (Suzanne Tennant)
Puppy in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Kinshasa Golden firefox (Kinshasa kennels)
Junior in Show: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Moon Dance (Chris Sue and Jason Moore)
Aust Bred in Show: Borzoi
Aust Ch Clovelly Wicked N White (Clovelly Kennels)


Group 1 Results

Specials Judge : Mr P Pisitwuttinan (Thailand)  (Group Entry : 189)

Best in Group & Intermediate in Group: Affenpinscher
Aust Sup Ch Strongfort Que Será Será (Kerry McKinnon & Ashley Reid)
Baby in Group: Havanese
Carnwath American Express (Colleen Cott)
Puppy in Group: Miniature Pinscher
Shaeire Viva Las Vegas (Marie Minnette)
Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Melloway Adrenaline Rush (J Egan / J & J Weekes)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Strongfort Que Será Será (Kerry McKinnon & Ashley Reid)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Balkana Anastasia Talking (Mr J W Camac)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sulyka Joe Cool at Monjoie (Imp UK) (John & Wendy Hutchison)
Junior of Breed: Monjoie Love On The Rocks (John & Wendy Hutchison)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Melloway Adrenaline Rush (J Egan / J & J Weekes)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dapsen A Blonde Moment (Denise Petersen)

Chihuahua (Long Coat)
Dog CC: Aust Ch Armanichi Battle of Wills (Sue Sparkman)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Morrano Bobby Buttons (Mrs Sue Sparkman)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB: Aust Ch Mohawk Easy Ryder (Vicki Bridle & Jordan Morley)
Puppy of Breed: Crestcai Magpie Magic (Ms Rebecca Newton)
Intermediate of Breed: Aust Ch Entourage Professional Widow (Ms Rebecca Newton)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Gr Ch Alwood Counterfeit (Alwood Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alwood Suduction (Alwood Kennels)

Havanese
Baby of Breed: Carnwath American Express (Colleen Cott)

Italian Greyhound
Baby of Breed: Clovelly Geoffrey Harbuckle (Clovelly Kennels)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Onya Broomstik (Dinoambre Kennels)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Leoricia Prime Mover (Mrs Lisa Prior)
Bitch CC & Puppy of Breed: Shaeire Viva Las Vegas (Marie Minnette)
Baby of Breed: Supacharm Escape From Alcatraz (Mr M Hayes)
Minor of Breed: Aust Ch Supacharm Kat Ona Hot Tin Roof (Lisa Prior)
Junior of Breed: Aust Ch Supacharm Hell Hath No Fury (Mrs Lisa Prior)

Papillon
Baby of Breed: Rivenoak Cedar Wood (Ms C O'Connell)

Pekingese
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Frawai Man About Town (Kinderscout Kennels)

Pomeranian
Puppy of Breed: Aust Ch Fylmorel Orange Pekoe (Leanne Mizzi)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Fylmorel Noble Strike (Leanne Mizzi)

Pug
R/UP BOB & Open of Breed: Am & Aust Sup Ch Caper's Snap To It (Imp USA) (Esther Joseph)
Baby of Breed: Aust Ch Triseter Mopsi Ishka (Triseter Kennels)

Tibetan Spaniel
BOB and Dog CC: Aust Ch Stakim Sir Salton (Mrs S & Mr K Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aztlon Shezgorgeous (Imp NZ) (Mrs S & Mr K Bennett)
Baby of Breed: Stakim Sweet Memories (Mrs S & Mr K Bennett)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tanteen Lookin For Trouble (Suzette Woodruffe)


Group 2 Results

Specials Judge : Ms P De Coning (SAF)  (Group Entry : 120)

Runner Up in Group & Open in Group: Airedale Terrier
Aust Ch Tjuringa Kristmas Kiss (K L & P J Lovell)
Baby in Group: Skye Terrier
Santlin Shaken Not Stirred (David and Julie Cartledge)
Minor in Group: Airedale Terrier
Aust Ch Yeloman Fergus Of Carrick (Suzanne Tennant)
Puppy in Group: Smooth Fox Terrier
Aust Ch Optimo Optical Illusion (K & J Campbell)
Junior in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Joymont Lady Ga Ga (Cathy Scotton)
Aust Bred in Group: Border Terrier
Aust Ch Bohunt Serial Thriller (Gaela Whyte)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tjuringa Kristmas Kiss (K L & P J Lovell)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Yeloman Fergus Of Carrick (Suzanne Tennant)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB & Puppy: Amseraphs Divine Justice (J Maloney & K Taylor)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amseraphs Beau is Arrows (J Maloney & T Steen)
Intermediate of Breed: Aust Ch Amseraphs Pure Obession (J Maloney & K Taylor)

Australian Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Coppahed Cleopatra (Mrs Margaret Snelders)
Junior of Breed: Aust Ch Coppahed Candycane (Mrs Margaret Snelders)
Open of Breed: Aust Gr Ch Teritopaz Ruff N Tuff (Mrs Leanne Bywater)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bohunt Serial Thriller (Gaela Whyte)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ Ch Bohunt Poker Face (Gaela Whyte)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Joymont The Spy Who Loved Me (Cathy Scotton)
Baby of Breed: Joymont Top of the Town (Cathy SCotton)
Puppy of Breed: Joymont Ginger Rodgers (D Nimmons-Marvin & A Marvin)
Junior of Breed: Aust Ch Joymont Lady Ga Ga (Cathy Scotton)

Smooth Fox Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Pinnacle Kiwi Made (Imp NZ) (K & J Campbell / S Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Optimo Optical Illusion (K & J Campbell)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Baylock Heart Of Fire (Miss K Azzopardi & Mr N Luke)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Classicyds Destinys Child (Jason / Nadia & Jenni Attridge / Kimberley Azzopardi & Nick Luke)
Junior of Breed: Aust Ch Whatajack Lucy (S Cadan & D Hippisley)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Argowan Brighde (Bugges / Bettis & Sullivan)

Skye Terrier
Baby of Breed: Santlin Shaken Not Stirred (David and Julie Cartledge)

Soft Coated Wheaten Terrier
Puppy of Breed: Saphyr Nonis Delight (M A Gray)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Neworder Never Miss a Beat (Mrs B & Miss K Marsh)
Puppy of Breed: Bronyayr Classy Guy (Pam Bonanno)
Junior of Breed: Lilrock Da Devil N Disguise (Katrina Coulson)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Terrelle Terrors Might Enpower (Paula Stirzaker)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Madusty Jersey Girl (Paula Stirzaker)
Minor of Breed: Tentella Wundurra (Pam Martin)
Puppy of Breed: Aust Ch Terrelle Terrors Pride Enjoy (Paula Stirzaker)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Whitebriar Jerseyboy (Imp NZ) (Ms Greta Willenberg & Mrs Sue Stewart)


Group 3 Results

Specials Judge : Mrs F Browning-Cristina (SAF)  (Group Entry : 157)

Runner Up in Group & Open in Group: Gordon Setter
Aust Gr Ch Triseter Celtic Jai (Triseter Kennels)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Edpra Coco Chanel (R Raven)
Minor in Group: Labrador Retriever
Blackrange Sorcerer's Apprentice (Catraz Kennels)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Ballyoran River Of Dreams (Ann Byrne)
Junior in Group: Golden Retriever
Aust Ch Wysiwyg Livn The American Dream (A Adamopoulos)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: CaledoniaAU Brownie ChewGooder (D Nimmons-Marvin & J Scougal)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: CaledoniaAU Clusterfluff (A Marvin & D Nimmons-Marvin)

Cocker Spaniel
Puppy of Breed: Ballyoran River Of Dreams (Ann Byrne)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kinsheran Kilimanjaro (V McPhee)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rowemaris Reach for the Stars (R & W Stobbie / C Stobbie)
Puppy of Breed: Aust Ch Cardhu Deal Or No Deal (Lyn Ayres)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Injitali Intriguing Secret (R Williams)
Dog CC: Aust Ch Injitali Intriguing Tale (R Williams)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kobidan Grand Inquisitor (J Cattell & S Nichols)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Abovin Devil Wears Prada (R Raven)
Baby of Breed: Edpra Coco Chanel (R Raven)
Junior of Breed: Aust Ch Canawindra Rock N Rollin (M J & F L Park)

Golden Retriever
BOB & Bitch CC: Aust Ch Annador Little Miss Splendid (Mrs D & Miss A Alexander)
Junior of Breed: Aust Ch Wysiwyg Livn The American Dream (A Adamopoulos)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Triseter Celtic Jai (Triseter Kennels)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Triseter Celtic Jaydee (T Edwards & E Joseph)

Hungarian Vizsla
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hubertus I Did It My Way (AI) (Agnes Pali)
Baby of Breed: Aust Ch Hubertus Queen O Hearts (Agnes Pali)
Puppy of Breed: Kenoz Rafs Red Rose (Rob Buchan)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Gr Ch Tirriki Emotion Explosion TSDX (P Gelme / H & B van Haasteren)

Labrador Retriever
BOB & Bitch CC: Aust Ch Catraz Golly Miss Molly (Catraz Kennels)
Dog CC & Minor of Breed: Blackrange Sorcerer's Apprentice (Catraz Kennels)
Baby of Breed: Catraz National Velvet (Catraz Kennels)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Scaraval Monte Carlo Baby DWDF.S HTM.S (Raylene Laver)

Sussex Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Shevington Silver Dollar (Andrew Marvin & Daphne Nimmons-Marvin)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Grauhund Just a Miracle AI (Imp NZ) (Grauhund Kennels)
R/UP BOB & Open: Aust Ch Bromhund Madison Avenue (AI) (Bromhund Kennels)
Dog CC: Aust Ch Grauhund Just Dzina Jeans AI (Imp NZ) (Grauhund Knls)
Puppy of Breed: Aust Ch Bromhund Back N Time (AI) (Bromhund Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Silkwind Turn Me Loose To Bromhund (Imp USA) (Bromhund Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Maesgwyn King of Hearts (AI) TD (T Van Ewyk / Y Kyriacou & D Read)



Group 4 Results

Specials Judge : Mr John Stanton (New Zealand) (Group Entry : 91)

Best in Group & Open in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
NZ Gr & Aust Sup Ch Rokeena Garcon Reveur (R J & R J Wallis / R Hay & S Marshall)
Baby in Group: Borzoi
Clovelly Xtreme Rage (Clovelly Kennels)
Minor in Group: Basenji
Aust Ch Tambuzi The Rinpocheof Qinghai (Lisa-Jane Hunter)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Kinshasa Golden firefox (Kinshasa kennels)
Aust Bred in Group: Borzoi
Aust Ch Clovelly Wicked N White (Clovelly Kennels)

Afghan Hound
Baby of Breed: Kjavu My Generation (Colin & Helen Hamilton)

Basenji
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tambuzi The Rinpocheof Qinghai (Lisa-Jane Hunter)
Junior of Breed: Aust Ch Unomee Sweetly Smug (S Egan & M Lindsay)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Unomee Ultra Million (Mick Linsey)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bayparque Night Stalker (Imp NZ) (Jane Miller)
Minor of Breed: Aust Ch Longbay Ziggy Stardust (Jane Miller)

Beagle
BOB and Dog CC: Aust Ch Treeview Nitro Charger (Karen Mangan)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Merrilyn Major Trouble (AI) (C Bowler / C Nance & D Quinlivan)

Borzoi
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Clovelly Wicked N White (Clovelly Kennels)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Clovelly Unique N White (Clovelly Kennels)
Baby of Breed: Clovelly Xtreme Rage (Clovelly Kennels)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Witchwood Dark Side of the Moon (Mrs M Willox-Jones)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wyredach Maximum Xposure (Mrs M Willox-Jones)
Puppy of Breed: Witchwood Magnifcent Xposure (Mrs M Willox-Jones)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Chipal Thunder N Lightning (Colleen Cornelissen)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Bitch CC: Aust Gr Ch Stardayne Dee Lovely (Mrs V Tapp & Mr R Hackett)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dileann Aroon Milish (Dileann Kennels)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Dileann Aroon Cashel (Dileann Kennels)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr & Aust Sup Ch Rokeena Garcon Reveur (R J & R J Wallis / R Hay & S Marshall)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kinshasa Bronzed Aussie (Kinshasa Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kinshasa Golden firefox (Kinshasa kennels)
Baby of Breed: Skiska The Labyrinth (Leanne Lewis)
Junior of Breed: Skiska Keeper Of Time (Nicole Patterson)

Whippet
Bitch CC & Intermediate of Breed: Shawthing One Night Stand (Krystal Lewis)
Minor of Breed: Nabihah The Elin Sorcerer (Krystal Lewis)
Puppy of Breed: Nabihah The Ominous Naraku (Jill Absolom)


Group 5 Results

Specials Judge : Ms Yvonne Smith (New Zealand)  (Group Entry : 100)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Khayoz Perfect Crime (Khayoz Kls)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Louanda Legends Of Time (Louanda knls)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Kamiri Black Velvet (Diane Baillie)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Louanda Indiana Rose (Louanda knls)
Junior in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Moon Dance (Chris Sue and Jason Moore)
Aust Bred in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch Perfu Dancing Queen (Mr & Mrs C Moore)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Pavesi Maluckyday (Jean Purcell)
R/UP BOB: Blueranch Shep's Idol (Jean Purcell)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ellagant Rhythm N Blue PT (Ellagant Kennels)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Owjedoo Rugged Ranger (Ellagant Kennels)
Bitch CC: Aust Gr Ch Ellagant Pretty N Blue (Ellagant Kennels)
Baby of Breed: Ellagant Greatest Hits (Ellagant Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Ellagant Legally Blonde (Ellagant Kennels)

Bearded Collie
BOB and Dog CC: Aust Ch Shaggydogz Timely Enchanter (S Templeton)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bonibraes Dancing Lady (C & C Evans)
Baby of Breed: Abmaci Star Gazer (C & C Evans)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Khayoz Perfect Crime (Khayoz Kls)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Khayoz Heaven Can Wait (Khayoz Kennels)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Coltie Star Attraction (Coltie Kennels)

Collie (Smooth)
BOB and Dog CC: Aust Ch Robgai Rocki Mtn Hi (R & G Doe)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Robgai Nightyme Inparis (R & G Doe)

German Shepherd Dog
R/UP BOB & Open: Aust Sup Ch Decklan Osz A Star (Decklan Knls)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Awmas Heavens Grey Ghost (George Gaut)
Junior of Breed: Aust Ch Decklan Time Travla (Decklan Knls)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Decklan Undaraps (Decklan Knls)

Old English Sheepdog
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Perfu Dancing Queen (Mr & Mrs C Moore)
Junior of Breed: Aust Ch Perfu Moon Dance (Chris Sue and Jason Moore)

Puli
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rustufarion Crazy Talk (AI) (Mr D Hughes / Mr R Valore & Mr R Barker)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & UK Ch Rannerdale The Time Warp (Imp UK) (Louanda knls)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Stars N Stripes (T & S Fox)
Bitch CC: Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Moonbeams (Miss Lisa Berrill)
Baby of Breed: Louanda Legends Of Time (Louanda knls)
Puppy of Breed: Louanda Indiana Rose (Louanda knls)
Junior of Breed: Shelmanna White Diamond (Mrs S Fox)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dosslynne Aquamarine (Bethwyn Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
Minor of Breed: Kamiri Black Velvet (Diane Baillie)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Uran Shiro of the White Wolves Home (Imp NDL) (Rhiannon Bartolo)



Group 6 Results

Specials Judge : Mr T Miyagawa (JAP)  (Group Entry : 172)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Aldonza Fly Like ET (AI) (Jenny Ockenden and Fay Tucker)
Baby in Group: Dobermann
Aust Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
Minor in Group: Akita
Yukibear Billy Flynn (Mike Higgins & Stephen Rodger)
Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Ocean Cruiser Yoshi and Us (Imp SLO) (John and Dawn Wilders)

Akita
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Millmond Baba O Reilly (Mike Higgins & S Rodger)
R/UP BOB & Minor of Breed: Yukibear Billy Flynn (Mike Higgins & Stephen Rodger)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Southrnwolf's Catch Me Ifu Can (Mrs A Wagenvoort)

Anatolian Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Takas Hidden Dragon (L Grgat)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tyeanbo Miss Smarty Pants (D & S F Crooks / G Munro)
Dog CC: Aust Ch Sjecoin Spies And Lies (Rosina Brace)
Baby of Breed: Belchlo Lexie (Mr S Bonnici)
Open of Breed: Aust Gr Ch Targeted By Newlaithe (Imp UK) (David and S Faye Crooks)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Nightquest Rose Of England (Mrs M Edwards)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bulavista Boston Firecracker (AI) (Sue & Vaughan Ellis)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Coppertop Red Hot Design CCD (J Hovell)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Sup & NZ Ch Ikons Born To B A Star (AI) (Imp NZ) (Daniel Filipovic)
Baby of Breed: Aust Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
Minor of Breed: Aust Ch Cabochon Immaculate Conclusion (Harwood and Ginich)
Junior of Breed: Aust Ch Copperdobe Keep Em Guessing (Imp NZ) (J Hovell)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lambda Look Into It (N & J Perkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lambda Athena (Mr S Bonnici)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Deep Love French Eiffel at Paddlepaws (Imp FRA) (W / J & M Boundy)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Newfcastle Main Attraction (Miss C Wrench)
Puppy of Breed: Aust Ch Seadale Serial Thrilla (Miss B C Chapman)

Rottweiler
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eclipsen Leapovfaith (Mr J L & Mrs S P Bristow)
Junior of Breed: Eclipsen Honky Tonk Woman (Mr J L & Mrs S P Bristow)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aldonza Fly Like ET (AI) (Jenny Ockenden and Fay Tucker)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Lunasea My Game My Show (AI) (Helen Chen)
Minor of Breed: Aldonza I Believe I Can Fly (Fay Tucker)
Junior of Breed: Aust Ch Ocean Cruiser Yoshi and Us (Imp SLO) (John and Dawn Wilders)

Miniature Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Schaylyn Start A Rukus (Edgington & Hocking)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Forestal Rain Dance (Ms P Haigh)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Yukan No Tenichi Go Ryu (AI) (Anna-Lee Forsberg)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Yukan Itami No Ko (Anna-Lee Forsberg)


Group 7 Results

Specials Judge : Mr A Hayashiad (JAP)  (Group Entry : 99)

Best in Group & Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Sup Ch Darkat Agent Provocateur (Tracey Coyle)
Runner Up in Group & Open in Group: Shih Tzu
Aust Sup / Am & Can Ch Ashbury's Inferno At Beswick (Imp CAN) (Mr D Green & Mr G Lamb)
Minor in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Xceed The Speed (J L Clark-Pearman)
Puppy in Group: Standard Poodle
Starus Think UR Cooler Than Me (Miss N R Tetof)
Junior in Group: Toy Poodle
Aust Ch Sintee Starman (Jennifer Sculac)

British Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karazma Dare To Be Different (Karazma Knl)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Jendally Smooth Criminal (Caroche Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Krystaway Wicked in Silk (Cecilia Langton-Bunker)
Minor of Breed: Aust Ch Paceaway Xceed The Speed (J L Clark-Pearman)
Junior of Breed: Lendalbas Black Serenity (A Lenne)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust ch Jordajake Judgement Day (S White)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust ch Silkston Catcha Risin Starr (S White)
Baby of Breed: Silkston Aj Krumpet (S White)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Darkat Agent Provocateur (Tracey Coyle)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Darkat Asti Riccadonna (Kathy Smith & Darren Ripper)
Minor of Breed: Swayd Every Which Way But Yours (AI) (Kerry McKinnon)
Junior of Breed: Aust Ch Annador Dash Of This (Mrs D & Miss A Alexander)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Calivale True Spirit (D I & D J Wall / K Santas)

Lhasa Apso
BOB and Dog CC: Aust Ch Zaland Tell It Like It Is (Mrs Doreen Morgan)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Elshamara Spellbreaker (Elshamara Kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Rimpoche Black Caviar (Rimpoche Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Elshamara Bazzinga (R Shearer)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Myikyi Kyi Ra Ba (Mysticrafael Kennels)

Standard Poodle
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Ahornstreets Vallimont (Imp GER) (C Sharpe)
Puppy of Breed: Starus Think UR Cooler Than Me (Miss N R Tetof)

Toy Poodle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sintee Starman (Jennifer Sculac)
Minor of Breed: Montaires Magic Mick (Peter Haas)
Puppy of Breed: Aust Ch Garwey Tommy Tucker (Garwey Kennels)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adorin Prince Of Mystery (Ms Rochelle Manderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Beadale Tell No Tales (Ms Rochelle Manderson)
Puppy of Breed: Aust Ch Adorin Million Dollar Baby (Ms Rochelle Manderson)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Shine's Gift Wrapped For Silkston (Imp USA) (S White)
Baby of Breed: Dobromil Ulan (Stacey White)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup / Am & Can Ch Ashbury's Inferno At Beswick (Imp CAN) (Mr D Green & Mr G Lamb)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Placky Oh So Dreamy (S J Plackett)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rogspa Man Of The Moment (R & Mrs V Bennetts)