Newcastle & Northern District Kennel Club (NSW)

Date of Show : 11-May-2013 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Linda Stevens (ACT)

Best in Show & Open in Show: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway At Rosemount (F Darling / R & D Besoff & G Vernon)
Minor in Show: Collie (Rough)
Cathkin R U Ready For This (Gaye Jones)
Puppy in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Nicholyev Jamaican Me Melt (S Kelly & J Bower)
Junior in Show: Afghan Hound
Aust Ch Calamus Night Black Jack (Imp POL) (Louise Hickie)
Intermediate in Show: Golden Retriever
Aust Ch Harvikgold Storm Breaker (D & V Harris / J / F & B Hession)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)

Minor in Group: Pug
Nulkaba Maggie Sottero (Mrs S Chapman)
Intermediate in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Diamonchi Diamond Dust (Imp UK) (Carter / Kelly & Schonrock)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hautchien Walking On Sunshine (Rosedale Kennels & Mrs N F Walker)
Bitch CC: Aust Ch Bedafareal River Song (Rosedale Kennels & Mrs N F Walker)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tejada Gotya Nickers In A Knot (K Spiteri & G Greig)

Chihuahua (Long Coat)
Baby of Breed: Voncronan The Dutchess (Rick Carter)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Diamonchi Diamond Dust (Imp UK) (Carter / Kelly & Schonrock)
Junior of Breed: Aust Ch Salinacruz New Kid On The Block (Imp NZ) (Ms D Kent)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karakush Puffen Up Princess (G Cleland / L & H Gibson)
Baby of Breed: Aust Ch Karakush Wax On Wax Off (Le & Helen Gibson / S & L Toomey)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Balliol Gellert Grindlewald (M Parker Brien & J Tremenheere)
Bitch CC: Aust Ch Balliol Esmerelda Easter Egg (J Tremenheere & M Parker-Brien)
Baby of Breed: Kehael Luna Lovegood (Jannelle Tremenheere)
Junior of Breed: Aust Ch Cricklewood Night Of Magic In Paris (Imp NZ) (Miss A Barber & Ms M Parker-Brien)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Little Wonder's Dash Downunder (Imp CAN) (D & B Mackay / J Mackay)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Segugio Al Golden Akalat (Rachael Taylor)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Chacombe Red Louie (Imp UK) (C Rodrigues)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wilsight Sabrinas Spell (C Rodrigues)

Lowchen
BOB and Dog CC: Tilcha Macho Man (Mr P D Brockway & Mrs K F Cartwright)
Baby of Breed: Darkrai Twisted Sunshine (Mr J Powell)

Maltese
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Erintoi Sno Kisses (J L Sheppard)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Happyecho Magic Spice (Phillip and Elaine Cross)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Minelphi I am on Fire (P J & E E Cross)
Baby of Breed: Minelphi Lindt (P J & E E Cross)
Minor of Breed: Minelphi Just The Way You Are (E G Cross)
Puppy of Breed: Aust Ch Yaramanlodge Touch Of Gold (Barbara Smith)

Pekingese
Bitch CC: Aust Ch Valvista Diva (L Jackson)

Pug
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Little Miss Splendid (Kathy Minns)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nulkaba Ralph Lauren (S M Chapman)
Minor of Breed: Nulkaba Maggie Sottero (Mrs S Chapman)
Puppy of Breed: Troycole Master Plan (R & J Dunn)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Robyn Brown (NSW)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Wyninebah Checkmate (Doug and Annette Bowe)
Runner Up in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Argowan Brighde (Bugges / Bettis & Sullivan)
Baby in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Ardgaeithe Ballinbar Magnus (N Smith)
Minor in Group: Welsh Terrier
Waratah All That Shimers (A Adams)
Puppy in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust Ch Silktrader Neva A Dull Moment (Imp NZ) (Ms L A Davis)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Vanstaff I Am Cool (C & A Van Kleeff)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Multi Ch Orion Red Mist King Of Rings (Imp SRB) (J Martiniello)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Multi Ch Orion Red Mist King Of Rings (Imp SRB) (J Martiniello)
Junior of Breed: Aust Ch Newbelle Nitiki (Mr M Anderson & Mrs Karen Sloane)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Piperdene Hell for Leather (Eileen Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Piperdene Blu Sky Blu (Eileen Clarke)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Niallan Wynonna (Kelvin & Margaret Frost)
Dog CC: Aust Ch Bulrrush Gilbert of Putney (Penny Prott)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullacktiv Spotted Owl (P Zullo)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bullacktiv Apache Teardrop (P Zullo)
Baby of Breed: Urubu Lady Morgana (D Kidner)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Emeraldcity Mark Of Zorro (Liz Mansfield)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wyninebah Checkmate (Doug and Annette Bowe)
Baby of Breed: Aust Ch Emelpee Electric Blue (Kelly Hooper)
Puppy of Breed: Firezan Deep Purple (Mrs A Bowe)
Junior of Breed: Aust Ch Riverlands Mr Brownstone (Kelly Hooper)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Jacattack Bean A Skylark (Hobbs / Cartner)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Jacknthebox Molly May (Jacinta Cartner)
Minor of Breed: Joelleigh Diamond Dazzler (Leesa Musgrove)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Argowan Brighde (Bugges / Bettis & Sullivan)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Argowan Dennis McGregor (Anita Bugges)
Baby of Breed: Argowan Some Like It Hot (Bugges / Bettis & Sullivan)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Silktrader Neva A Dull Moment (Imp NZ) (Ms L A Davis)
Baby of Breed: Ardgaeithe Ballinbar Magnus (N Smith)
Junior of Breed: Aust Ch Larnook U Got It (Ms L A Davis)
Intermediate of Breed: Aust Ch Ardgaeithe Aurnia Solveig (N Behne-Smith)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Ardgaeithe Ailisi Orlaith (Dr N Smith)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Vanstaff I Am Cool (C & A Van Kleeff)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Numoon Devils Romance (K Snerling)
Puppy of Breed: Stafforce Brindle Babe (Kim Sammut)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Atenta Christmas Cracker (Mrs L Pezely)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Atenta Honeys Raja (G L & J A Spears)
Bitch CC & Junior of Breed: Tentapride Siriuslii Sweet (Leanne Bennett)
Baby of Breed: Madusty Terrors Son Of A Gun (Margo Fitzpatrick)
Minor of Breed: Aust Ch Atenta Tommy Teeko (G L & J A Spears)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch Mooregreens Metropolis (Imp USA) (Adrian Adams/ Diann Flory)
R/UP BOB: Am / Can & Aust Ch Darwyn's Webslinger (Imp CAN) (Sonya Cornick & Larisa Hotchin)
Bitch CC & Minor of Breed: Waratah All That Shimers (A Adams)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Russell Britten (NSW)

Best in Group & Open in Group: Flat Coated Retriever
NZ Gr & Aust Sup Ch Firebush Sergeant Pepper CD RRD (Mrs K Blair)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Harvikgold Storm Breaker (D & V Harris / J / F & B Hession)
Baby in Group: Golden Retriever
BlueBreeze Legend of Saltire (Debra Stubbings)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Reibey World Premiere (AI) (S Lancaster & G Render)
Puppy in Group: Golden Retriever
Aust Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Silvaspring Ribbons Of Colour (E / M & A Borg)
Aust Bred in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Ashbolt Ark Royal (Amanda Williamson)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Arsenico Venator D'Ursus For HiPoint (Imp HUN) (Hipoint Kennels)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Riverlands Mark Of The Beast (Ms K Hooper)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Boroniahil Befana (S & S Strang)

Cocker Spaniel
Minor of Breed: Wysiwyg Glammed If I Do (A Adamopoulos)
Junior of Breed: Aust Ch Elspan Liberty Belle (Belinda Petrowsky)

Cocker Spaniel (American)
Baby of Breed: Highgatte Fabulosity (E Smith & V Masterfield)

Curly Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Curltriever Not A Day Goes By (AI) (Christine Kelly)

English Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Eireannmada Corpus Christi (Dee Jones & Greg Browne)
Dog CC: Aust Gr Ch Aldersett Amber Atsunset (Paul Terrett)
Puppy of Breed: Aust Ch Bendeela To The Manor Born (Paul Terrett)

English Springer Spaniel
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Reibey World Premiere (AI) (S Lancaster & G Render)
Bitch CC & Junior of Breed: Silvaspring Ribbons Of Colour (E / M & A Borg)
Puppy of Breed: Aust Ch Reibey Premiere Downunder (AI) (S Lancaster & G Render)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr & Aust Sup Ch Firebush Sergeant Pepper CD RRD (Mrs K Blair)
R/UP BOB: Aust Ch Hawksdale Lasting Impression (Gillian Holmes)

German Shorthaired Pointer
Minor of Breed: Aust Ch Trupoint Bend It Like Beckham (R W & L Corbett)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Harvikgold Storm Breaker (D & V Harris / J / F & B Hession)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup & NZ Ch Dykinta Take A Chance (Wendy Atkins)
Baby of Breed: BlueBreeze Legend of Saltire (Debra Stubbings)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pitswarren Picasso (Imp UK) (Ms R Hanney)
Junior of Breed: Metropolis Avant Centaurus (Robyn Hanney)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Palaway Mon Bijou (Robyn Hanney)

Irish Setter
Junior of Breed: Aust Ch Tynagh A Link To Maree (Karen Fuller)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bonnsway Perfect Time (Dianne Travers)
Minor of Breed: Bonnsway Time Warp (Dianne Travers)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lagottostar Bellatrix (Cathie Ashurst)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lagottostar Arrakis RN (Cathie Ashurst)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarshona My Lucky Star (Mrs K and Miss C Walker)

Pointer
Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Hipoint Devious Child Of Sgurr (Imp NZ) (J & R Mirto)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ashbolt Ark Royal (Amanda Williamson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ashlaren High Calibre (N Greig & B Turner)
Baby of Breed: Ashlaren Hooked On Hudson (N Greig & E Knox)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Red Rocket (Debbie Meagher)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Goldmaid Everybody Duck (D L Meagher)
Minor of Breed: Tazlon Delduo Buzz (P & R Ellis)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)

Best in Group & Open in Group: Saluki
Aust Sup Ch Pazada Double Identity (G & P Russell / R Davies)
Runner Up in Group: Beagle
Aust/ Can & Am Gr Ch Langrigg Star Of The Stage (Jeremy Cook / Le & Helen Gibson)
Baby in Group: Afghan Hound
Karakush By The Grace Of God (K & R Hutchings / L & H Gibson)
Minor in Group: Saluki
Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)
Puppy in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Nicholyev Jamaican Me Melt (S Kelly & J Bower)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Calamus Night Black Jack (Imp POL) (Louise Hickie)
Aust Bred in Group: Borzoi
Aust Sup Ch Kenibea Murphys Law (Shannon / Ros & Greg Barden)

Afghan Hound
BOB & Bitch CC: Aust Ch Karakush Black Gold Texas Tea (L & H Gibson / L Kavanagh)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Calamus Night Black Jack (Imp POL) (Louise Hickie)
Baby of Breed: Karakush By The Grace Of God (K & R Hutchings / L & H Gibson)

Basenji
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Remwin African Deity (L A Hughes)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dowjac Tchaikovskys Tempo (S J Dowell & J A Vandenberg)
Bitch CC: Aust Ch Dowjac Dame Shirley Bassey (S J Dowell & J A Vandenberg)

Beagle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust/ Can & Am Gr Ch Langrigg Star Of The Stage (Jeremy Cook / Le & Helen Gibson)

Bloodhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Flushtimes CW Lady of the Lake (Imp SWD) TD (Michelle Ashpole)

Borzoi
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kenibea Murphys Law (Shannon / Ros & Greg Barden)
Baby of Breed: Kenibea Show Meth Money (S & D Albert / R & G Barden)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Eng Ch Barratini Bumble at Ashridge JW (ImpUK) (S Kelly & J Bower)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Nicholyev Jamaican Me Melt (S Kelly & J Bower)
R/UP BOB & Junior of Breed: Nicholyev Tootsie Roll (S Kelly & J Bower)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nicholyev Malucky Man (S Kelly & J Bower)

Deerhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nelungaloo Rhys (J M Kernot)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ardtalamcu Yuma (Sandra Waugh)

Finnish Spitz
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Triscole Edgar Allen Poe (Imp NZ) (Rosalie Mayo-Ramsay)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eurabbie Kupitza (Rosalie Mayo-Ramsay)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Debucher Milord (Imp UK) (Mr D & Mrs D Matthews)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rickaby Break O Day (D & D Matthews)
Baby of Breed: Rickaby Cruise (D & D Matthews)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Brantarby Historys Paige (AI) (Claire Needham)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whirlaway All Time Classic (Whirlaway Kennels)
Dog CC & Intermediate of Breed: Shantiah Dream in Colours (Claire Needham)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wulfgar Aine (John Verrell)
Minor of Breed: Wulfgar Deirdre (S Gendle)

Rhodesian Ridgeback
Bitch CC: Aust Gr Ch Ballahond Dara Sea Serene ET (Sandra Bell)
Baby of Breed: Macumazahn Coz I Can (Mrs S Temlett)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pazada Double Identity (G & P Russell / R Davies)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Baghdad Divine Diva AtSkyzar (Nicole Snerling)
Minor of Breed: Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)
Puppy of Breed: Pazada Luv Luv Me Do (B Aldrich)

Whippet
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goodwill Dont touch My Duco (Steve & Debbie Albert)
Bitch CC: Aust Ch Goodwill Soul Sister (Steve & Debbie Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (JL Docksey)
Minor in Group: Collie (Rough)
Cathkin R U Ready For This (Gaye Jones)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Queblue Skilled Logic (Flora McKeown)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Bojojamile Butter Crunch (R H & V J Hutton)

Australian Cattle Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Queblue Skilled Logic (Flora McKeown)

Australian Shepherd
Junior of Breed: Aust Ch Dykinta I Gotta Feeling (Ros Fraser)

Bearded Collie
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Llandtree Ftstpsofa Angl (Murray & Penny Brooks)
Minor of Breed: Aust Ch Stylyn Weaver of Dreams (Murray & Penny Brooks)

Briard
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tiahart Hellene (D & JM Bartley)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aubrey's French Kiss (Imp NZ) (D & J M Bartley)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cathkin R U Ready For This (Gaye Jones)
Puppy of Breed: Aust Ch Cathkin Cameron (Carol Cross)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ausvarg Dragonvalcore (Mrs C Howard)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Ausvarg Vivacia (Mr R & Mrs F Holtkamp)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Freevale Sitting Pretty (M & C Morris)
R/UP BOB: Aust Ch Yukisan Samaye (J Lawler)
Minor of Breed: Freevale Peek A Boo (M & C Morris)
Junior of Breed: Aust Ch Rubysway Passion Pop (Gail & Danielle Edmunds)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rimerini Always N Forever (Megan Porter)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (JL Docksey)
Minor of Breed: Beauideal Starr Attraction (J L Docksey)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dorwyn Another Miracle (J Morris & J Stapleton)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Dorwyn Get In Step (AI) (J Morris & V J Stapleton)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nireno Goldfinger (R H & V J Hutton)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Bojojamile Butter Crunch (R H & V J Hutton)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bojojamile Bit of a Rumor (R H & V J Hutton)
Baby of Breed: Aust Ch Bojojamile Beam of Sunshine (R H & V J Hutton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)

Best in Group & Open in Group: Schnauzer (Miniature)
Am & Aust Sup Ch Beauideal I Have A Dream (Imp USA) (C Kelly)
Baby in Group: Samoyed
Aldonza Lucy in Disguyze (F Tucker)
Puppy in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Mystery Girl (B & C Yate / A Becconsall & K Fisher)
Junior in Group: Newfoundland
Aust Ch Newfcastle Devil Gate Drive (Nagle / Durell)

Akita
Baby of Breed: Shokuma On The Catwalk (Mr D Klingberg / Miss W Osborn)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snowsteeds Ethereal Fire (Britt & E'vette Levett)

Bernese Mountain Dog
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Zanzebern Absolute Wipeout (L Carpenter / J Porter & N Lennon)

Boxer
Baby of Breed: Oleala Hide N Seek (Jensen/Hoole/Kelly)
Puppy of Breed: Casqueen Shady Lane (Margret O'Brien)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Guardian CelticGoddessOfHarmony (Guardian Kennels)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Inizio Tamara (Ai) (S & N Cooper)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Newfcastle Devil Gate Drive (Nagle / Durell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Newfcastle Black Label (Wallace & Newfcastle)

Rottweiler
R/UP BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Zalapa Son Of A Gun (D Borg & M Krueger)
Baby of Breed: Treverhund Django (Deborah Thomas)
Puppy of Breed: Darkgypsy El Loco Jose (AI) (D Borg & M Krueger / D & K McKeown)
Junior of Breed: Aust Ch Treverhund Black Caviar (R Campbell & D Thomas)

Samoyed
Baby of Breed: Aldonza Lucy in Disguyze (F Tucker)
Puppy of Breed: Belaia Where Theres Magic (Belaia Kennels)
Junior of Breed: Belaia I Love The Night Life (Belaia Kennels)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Sup Ch Beauideal I Have A Dream (Imp USA) (C Kelly)
Junior of Breed: Kyushu Play the Game (C Kelly / K Grigg)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch UtopiaLand Show Me ET (D Lan & K Lucas)
Puppy of Breed: Aeukanmanuva Mystery Girl (B & C Yate / A Becconsall & K Fisher)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Graeme Missen (VIC)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway At Rosemount (F Darling / R & D Besoff & G Vernon)
Runner Up in Group: Shih Tzu
Aust Sup / Am & Can Ch Ashbury's Inferno At Beswick (Imp CAN) (Mr D Green & Mr G Lamb)
Minor in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Myflair Black Hurricane (Judy Hannah)
Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling, G Vernon & R & D Besoff)
Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Erintoi Do U C Me (J L Sheppard)

British Bulldog
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Headshot Special Edition (Lisa & Graham Robinson)
Baby of Breed: Aust Ch Klicklaack Double or Nothing (Tracy Klaack)
Puppy of Breed: Aust Ch Headshot First Edition (Lisa & Graham Robinson)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway At Rosemount (F Darling / R & D Besoff & G Vernon)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling, G Vernon & R & D Besoff)

Great Dane
Junior of Breed: Aust Ch Kochak Waldo Pepper (Mark Bradburn & Debbie Selden)

Keeshond
Baby of Breed: Tamaari Because I Am (Mr J & Mrs M Matwijow)

Lhasa Apso
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Amesen What a Guy (J Longmire & M B Camac)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Crosswynds Serendipity (Margaret Goodfellow and Tracy Hood)
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Myflair Black Hurricane (Judy Hannah)
Dog CC: Aust Ch Myflair Limited Edition (Mr B G & Mrs P M Barton)

Poodle (Toy)
Bitch CC & Minor of Breed: Erintoi Fire N Ice (J L Sheppard)

Shar Pei
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch ZhongCheng Char Lee (Karenne Boorman)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Wayatinah Cherokee (Mrs M D Batey)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wayatinah Iyeohei (Mrs M D Batey)
Baby of Breed: Wayatinah Jhombel Bayjing (Ms M D Batey)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup / Am & Can Ch Ashbury's Inferno At Beswick (Imp CAN) (Mr D Green & Mr G Lamb)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Erintoi Do U C Me (J L Sheppard)
Minor of Breed: Kajushih Looking Hot (R & R Gill)