Dandenong Poultry & Kennel Society Inc (VIC)

Date of Show : 20-Jul-2014 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Lyn Brand (NSW)

Best in Show & Intermediate in Show: Saluki
Aust Ch Balmain Del Borghino (Imp ITA) (Talkabout Kennels)
Runner Up in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
Minor in Show: Whippet
Khayoz Me Myself And I (John & Kate Valk)
Puppy in Show: Bouvier des Flandres
Aust Ch Estrik Naughty By Nature (Estrik Kennels)
Aust Bred in Show: Airedale Terrier
Aust Ch Yeloman Fergus Of Carrick (Suzanne Tennant)
Open in Show: Whippet
Aust Ch Taejaan Step Aside Boys (N J Rule-Steele/Arnold Tan/Wayne Douglas)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Joseph Daidone (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Clovelly High Asa Kite (Clovelly Kennels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Melloway Magnifique (J Egan / J & J Weekes)
Minor in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Hollychi Black Magic (David Sempel)
Puppy in Group: Maltese
Aust Ch Silvacharm Scandalicious (Silvacharm Knls)
Open in Group: Papillon
Aust Gr Ch Basilika O Rei Pele (Pauline Scott)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Strongfort Que Será Será (Kerry McKinnon & Ashley Reid)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Balkana Whispering Jack (J W Camac)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Deltessa Gullivers Travels (Mr P & Mrs C Zechovsky)
Minor of Breed: Deltessa Guardian Angel (Mr P & Mrs C Zechovsky)
Minor (Dog) of Breed: Deltessa Smoke Getsinur Eyes (Mr P & Mrs C Zechovsky)
Puppy of Breed: Balkana Breakfast At Tiffanys (J W Camac)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Deltessa Smokeyn The Bandit (Mr P & Mrs C Zechovsky)

Bichon Frise
Open of Breed: Aust Ch Lantana Oceanid (Lantana Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Melloway Magnifique (J Egan / J & J Weekes)
Minor of Breed: Cabrook Cockney KIss (J Egan & J Weekes)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hollychi Ned Kelly (David Sempel)
Baby of Breed: Velpaj So Demanding (Mahni Brooker)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Hollychi Black Magic (David Sempel)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Alwood Counterfeit (Alwood Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Alwood Mirage (Alwood Kennels)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Clovelly High Asa Kite (Clovelly Kennels)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kiseki Tadasi (L McArthur & M A Barras)
R/UP BOB & Minor of Breed: Alwood Haruki (Alwood Kennels)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Quishu Renaissance Ice Queen (AI) (Quishu Kennels)
Dog CC & Junior of Breed: Kilgarrin Dances With Dragons (Ms J Faulkner)
Baby of Breed: Kilgarrin HighOctane Hurricane (R & D Bennett)

Maltese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Silvacharm Scandalicious (Silvacharm Knls)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vahlia Risque Rogue (Lee Beckley)
Baby of Breed: Vahlia Rhapsody Encore (Lee Beckley)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Basilika O Rei Pele (Pauline Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Basilika Tommy Girl (L & C John)
Baby of Breed: Pinklee Delicously Chocolate (Pauline Scott)

Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ormalu Dragons Breath (H & J Oborne)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ferona Won Redrival (L Mizzi & Y Rolfe)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Fylmorel Presidential Sweet (Leanne Mizzi)
Baby of Breed: Fylmorel Friday On My Mind (Leanne Mizzi)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aztlon Rioli (Imp NZ) (Pam Dunlop)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Rosemary Duffy (NSW)

Best in Group & Open in Group: West Highland White Terrier
Aust Sup/ Swd & NZ Gr Ch Alborada Natalio (Imp ESP) (Mrs S Stewart & Mrs M O'Reilly / Miss M Murphy & Mrs V Edwards)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Airedale Terrier
Aust Ch Yeloman Fergus Of Carrick (Suzanne Tennant)
Minor in Group: Border Terrier
Dewton Fox Tracks (Sue Mewse)
Junior in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Joymont Great Scott (Cathy SCotton)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Costalot Captain Calico Jack (A Dean & G Bator)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yeloman Fergus Of Carrick (Suzanne Tennant)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yeloman Jazz Funk (Suzanne Tennant)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rythmnblu No Fluff N Stuff (AI) (Mr L & Mrs S Dowdell / Mrs B Taylor)
R/UP BOB: Aust Ch Amstafomine Against All Odds (Mr R Eddy & Mrs D Hughes)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Teritopaz Ruff N Tuff (Mrs Leanne Bywater)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Coppahed Cleopatra (Mrs Margaret Snelders)
Junior of Breed: Aust Ch Taufield Dream Edition (Mrs Leanne Bywater)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dewton Fox Tracks (Sue Mewse)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mossrose Cap't Jack Sparrow At Glenbogle (Imp NZ) (Sue Mewse)

Bull Terrier (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Sariluda Betty Boop (Samantha Moile)
Intermediate of Breed: Aust Ch Sariluda A Flash of Sunshine (Samantha Moile)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Joymont Great Scott (Cathy SCotton)
R/UP BOB & Minor (Dog) of Breed: Joymont Dream Catcher (Cathy Scotton)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Joymont Yani Tseng (Cathy Scotton)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sashgar Sunrise Dreams (AI) (Ken and Jan Campbell)
Minor of Breed: Aust Ch Optimo On Cloud Nine (K & J Campbell)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Can Ch McVans Signed Sealed, Delivered (Imp USA) (Stacey Sullivan & Lynne Harwood)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Argowan Brighde (Bugges / Bettis & Sullivan)
Baby of Breed: Grajude Tank Girl (Bugges/ Bettis & Sullivan)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Costalot Captain Calico Jack (A Dean & G Bator)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tappakai Hidden Secret (Mr & Mrs R A Harvey)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rangeaire Grand Finale (Mr & Mrs R A Harvey)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup/ Swd & NZ Gr Ch Alborada Natalio (Imp ESP) (Mrs S Stewart & Mrs M O'Reilly / Miss M Murphy & Mrs V Edwards)
Baby of Breed: Whitebriar Joy To Behold (Imp NZ) (D Bell/ S Stewart and M O'Reilly)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr John Canellis (NSW)

Best in Group & Open in Group: Gordon Setter
Aust Ch & NZ Ch Azzaro Knight-Rider (Imp NZ) (Triseter Kennels)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch HiPoint Attilio (R Sloan/J Eggleton/R & J Mirto)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Taniwha Robin Hood (Imp NZ) (Mrs C J Ryan)

English Springer Spaniel
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Cardhu Deal Or No Deal (Lyn Ayres)
Puppy of Breed: Cardhu Flatbush Dreaming (Jan Waite)

Field Spaniel
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Fieldspan Ina Class of his Own (Jo Reimer)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Injitali Intriguing Secret TD (R Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Injitali Intriguing Tale TD (R Williams)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pointsure Thunder Zed (Mr P Allen)
Dog CC: Aust Ch Pointsure Storm Chaser (Ms Raelene Trimble)
Puppy of Breed: Aust Ch Trupoint Critical Acclaim (AI) (Wishart/ Lang/ Neilsen/ Hartig)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr & Dual Ch (T) Huntwyre Tribulation CDX NRA RN TSD ORA QND ET (Mr P & Mrs S Meekings)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lovewyre Rumour Has It (P & S Meekings)

Golden Retriever
Minor of Breed: Annador Wildest Fantasy (Mrs D & Miss A Alexander)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch & NZ Ch Azzaro Knight-Rider (Imp NZ) (Triseter Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Triseter Celtic Quest (Triseter Kennels)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Graebrook Shushienae ET (Ms J & Mr C Wills)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Graebrook Kausin Kaos (Graebrook Kennels)

Irish Setter
Minor of Breed: Pendoric Girl On Fire (L G & A M Hearn)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Grand Ch (TS) Grand Ch Tirriki Emotion Explosion (P Gelme / H & B van Haasteren)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Laskelsa Special Request (Laskelsa Labradors)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kelindebar Aussie Dream (Mrs Linda Adams)
Baby of Breed: Kelindebar Wizard King (Linda Adams)
Puppy of Breed: Kelindebar Bluebell (Linda Adams)
Intermediate of Breed: Aust Ch Kirkdell Frankie (Mrs Jan Farrelly)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Silkwind Turn Me Loose To Bromhund (Imp USA) (Bromhund Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Grauhund Just a Miracle (AI) (Imp NZ) (Grauhund Kennels)
Minor of Breed: Bromhund Luscious Luster (Bromhund Kennels)
Puppy of Breed: Bromhund Just It (Gaye Todd & Bromhund Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Grauhund Peek A Boo (Grauhund Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sharlani Fudgie Bear (Verity Adams)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lyn Brand (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Saluki
Aust Ch Balmain Del Borghino (Imp ITA) (Talkabout Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Whippet
Aust Ch Taejaan Step Aside Boys (N J Rule-Steele/Arnold Tan/Wayne Douglas)
Minor in Group: Whippet
Khayoz Me Myself And I (John & Kate Valk)
Puppy in Group: Beagle
Aust Ch Treeview Thats How We Roll (Kezziah Kennels)
Junior in Group: Saluki
Aust Ch Talkabout Son of a Gun (Talkabout Kennels)
Aust Bred in Group: Basset Hound
Aust Sup Ch Longbay Joe Diamonds (Jane Miller)

Basenji
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Nonaym Bells Of The Congo (Karen Odar)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nonaym Sound Of The Congo (Karen Ordar)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Longbay Joe Diamonds (Jane Miller)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Longbay Million Doller Baby (Jane Miller)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Treeview Nitro Charger (Karen Mangan)
Puppy of Breed: Aust Ch Treeview Thats How We Roll (Kezziah Kennels)
Intermediate of Breed: Melodale Sugar and Spice (Elaine Soane)

Borzoi
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Clovelly Xtreme Rage (Clovelly Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Clovelly Unique N White (Clovelly Kennels)
Minor of Breed: Clovelly Your So Brave (Clovelly Kennels)
Puppy of Breed: Georwitch Cut To The Chase (Dr D & Mrs P Barclay / Mrs M Felsbourg)
Junior of Breed: Aust Ch Georwitch Calling The Shots (Dr D & Mrs P Barclay / Mrs M Felsbourg)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stardayne Bright Signe (Pamila Sinclair)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Stardayne Black Baron (Pamila Sinclair)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kleindraht Katch A Keepsake (Mr H & Mrs J Smith)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kamahi Sedona Reflection (B Howell & M Cooper)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Emmiline Whole Lotta Trouble (K Brooks)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Witchwood Dark Side of the Moon (Mrs M Willox-Jones)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Westwire Wired For Mischief at Witchwood (Imp NZ) (Mrs M Willox-Jones)

Deerhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Liathghorm Kincaid (K and E Airens)

Rhodesian Ridgeback
Junior of Breed: Leosodawi She Who Must B Obeyd (L Cassar)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Balmain Del Borghino (Imp ITA) (Talkabout Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Pazada Someone To Talkabout (Talkabout Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Talkabout Son of a Gun (Talkabout Kennels)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Taejaan Step Aside Boys (N J Rule-Steele/Arnold Tan/Wayne Douglas)
R/UP BOB & Minor of Breed: Khayoz Me Myself And I (John & Kate Valk)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Patricia Thomas (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: Puli
Aust Sup Ch Rustufarion Crazy Talk (AI) (Mr D Hughes / Mr R Valore & Mr R Barker)
Minor in Group: Old English Sheepdog
Perfu Wedding Bell (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Puppy in Group: Bouvier des Flandres
Aust Ch Estrik Naughty By Nature (Estrik Kennels)
Intermediate in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Milas Bosa Nova (Imp USA) (R/ G & M Doe)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mainstreet The Colour Of Money (Mrs G and Miss B Knowles)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shilston Meant To Be (Shilston Kennels)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Toriavic Byshilston (AI) (Shilston Kennels)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Grandbelge Diva (N Luke & G Carroll)

Border Collie
Puppy of Breed: Aust Ch Khayoz Beyond Heaven (Kate & John Valk)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Estrik Naughty By Nature (Estrik Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Estrik Gina Ushiba (Estrik Kennels)

Briard
Baby of Breed: Aubreys Neon Gold D'Awmas (Imp NZ) (Awmas Kennels)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Milas Bosa Nova (Imp USA) (R/ G & M Doe)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalevi Cheri Flora HT (M Scriven and J Mauger)
Baby of Breed: Lempo Avenging Archie (M Scriven and J Mauger)
Minor of Breed: Taigakoira Buoremus Davvir (Ms Simone Dillon & Ms Meagan Thomas)

German Shepherd Dog
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Decklan Time Travla (Decklan Knls)
Baby of Breed: Awmas Im Captains Revenge (George Gaut)
Junior of Breed: Aust Ch Decklan Vision n Dreams (Decklan Knls)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Decklan Undaraps (Decklan Knls)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jayshell Glasgow (David & Lorelle Organ)
Baby of Breed: Awmas Im a Gypsy Spirit (George Gaut)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Bojou Grand Siecle du Packardia (Imp NZ) (L Cossart-Walsh)
Baby of Breed: Perfu Dancn With Starsnstripes (Mr C / Mrs S Moore & Mr J Moore)
Minor of Breed: Perfu Wedding Bell (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Rustufarion Crazy Talk (AI) (Mr D Hughes / Mr R Valore & Mr R Barker)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rustufarion Outta Space (Barker/Hughes/Valore)

Shetland Sheepdog
Dog CC & Junior of Breed: Arano The Marshall Turns Heads (M K Yeo)

Welsh Corgi (Pembroke)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Purdella Chasing Thunder (Mr H & Mrs J Smith)
Junior of Breed: Purdella Chasing Rainbows (Mr H & Mrs J Smith)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Shannon Lancaster (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
Runner Up in Group & Open in Group: Akita
Aust Sup Ch Millmond Baba O Reilly (Mike Higgins & S Rodger)
Minor in Group: Boxer
Tyeanbo Doing The Time Walk (D & S F Crooks / G Munro)
Puppy in Group: Dobermann
Walamara Noble Venture (Imp NZ) (Andrea Jefferies)
Junior in Group: Newfoundland
Aust Ch Seadale The French Muskateer (Miss B C Chapman)

Akita
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Millmond Baba O Reilly (Mike Higgins & S Rodger)
Baby of Breed: Monarkin Warden Of The North (Mike Higgins & Stephen Rodger)

Alaskan Malamute
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chimo Diamonds And Pearls (Ms T Syme & Mr M Frigo)

Bernese Mountain Dog
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Switzkiss Believe It Or Not (Ms M Clark)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Targeted By Newlaithe (Imp UK) (David and S F Crooks)
Bitch CC & Junior of Breed: Chizack To The Max (Imp NZ) (Andrew Hobday)
Minor of Breed: Tyeanbo Doing The Time Walk (D & S F Crooks / G Munro)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aegis Dragon Tattoo (Lynne Harwood & Denise Ball)
Puppy of Breed: Walamara Noble Venture (Imp NZ) (Andrea Jefferies)

Dogue de Bordeaux
Baby of Breed: Avecrouge sheer delight (Lorraine Di Pietro)

Leonberger
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Leokings Picture Perfect (Imp IRL) (Graham & Lyndsay Clarke)

Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marstenmoor Melted Wishes (AI) (P & G Simmonds)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seadale Frozen In Time (AI) (Miss B C Chapman)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Seadale The French Muskateer (Miss B C Chapman)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Paddlepaws Aspenglow (Bev Chapman & Joy Boundy)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ubersein Yabba Dabba Doo HT ET (Denise Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Eclipsen Honky Tonk Woman (Mrs J & Mr S Bristow)
Baby of Breed: Eclipsen Gold Dust Woman (JL & SP Bristow)

Samoyed
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Kimark Pure Excellence (Kim Wardle)
Puppy of Breed: Kalaska White Russian (Denise Klaaysen)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chicabud Come If You Dare (Keira Walker & Jan Reeves)
Baby of Breed: Aust Ch Dabinette Special Agent Gibbs (Edgington and Hocking)

Siberian Husky
Baby of Breed: Aust Ch Koolmove Who's That Girl (AI) (Darlene Fennell)
Baby (Dog) of Breed: Koolmove It's All About Me (AI) (Darlene Fennell)
Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Koolmove Son of A Dude (D Fennell / J Campbell & I Mercer)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tai Yuan King Clovis (Imp NZ) (Denny Hill)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Kerrie Reeder (NSW)

Best in Group & Open in Group: Great Dane
Aust Sup Ch Congistador Seize The Day (Imp NZ) (Christine & Peter Fry)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Magic Shamrock Vasariana (Imp ITY) (Mrs Jennifer Mackenzie)
Puppy in Group: British Bulldog
Aust Ch Janayin Anything U Can Do (AI) (Linda Dempsey & Jeff Jansz)
Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Congistador Turning Heads (Imp NZ) (Christine & Peter Fry)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Baronrath Daisy Oso pretty (Julian Mahon)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Louveteau Cosmik Strike (Mrs K Ewing)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Janayin Anything U Can Do (AI) (Linda Dempsey & Jeff Jansz)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Janayin Spellbound (AI) (Linda Dempsey & Jeff Jansz)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Paceaway Xclusive Ticket (Mr M & Mrs R Clarke)
Junior of Breed: Aust Ch Trudals Dark Shadow (Caroche Kennels)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Carrski Rumour Haz It (R & N Wilson)
R/UP BOB & Minor of Breed: Youshi Cabernet Merlot (Mr Athol Abberton)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Carrski A Portrait For Finch (R & N Wilson)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Congistador Seize The Day (Imp NZ) (Christine & Peter Fry)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Congistador Turning Heads (Imp NZ) (Christine & Peter Fry)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Belzbentley Wicked White (Rebecca Bentley)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Daesdaemar Dream Lover ET (Rebecca Bentley & Amanda Huggins)
Baby of Breed: Aust Ch Belzbentley Saturn Five (Rebecca Bentley)

Keeshond
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Venlo What About Me (Pam & Andrew Yu)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clanaran Causing Chaos (Veronica Bennetts)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Rimpoche Black Caviar (Rimpoche Kennels)
Minor of Breed: Mysticrafael Pop The Bubbly (Mysticrafael Kennels)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Magic Shamrock Vasariana (Imp ITY) (Mrs Jennifer Mackenzie)

Schipperke
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Beadale Little Snowy (Ophnbark Kennels)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Shine's Gift Wrapped For Silkston (Imp USA) (S White)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Silkston Wrapped In Roses (S White)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch O'Malley's Sebastian (Imp SWD) (Kinderscout Kennels)