Durack Grounds Committee Amenities Show (QLD)

Date of Show : 24-Apr-2016 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Stephanie Rickard (VIC)   (Total Entry : 576)

Best in Show & Open in Show: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Picardy Is My Aphrodisiac (Boyd/Foulds)
Runner Up in Show & Junior in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Elsa von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
Baby in Show: Hungarian Vizsla
Ciganyoz Shutup N Dance Withme (AI) (Mrs A Page)
Minor in Show: Weimaraner
Ashlaren Make Mine Champagne (Mrs E M Knox)
Puppy in Show: Havanese
Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
Intermediate in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Aust Bred in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Gr Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
Open Neuter in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Neut Ch Dakley Lazarus Thone (D Cross)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)  (Group Entry : 103)

Best in Group & Intermediate in Group: Lowchen
Aust Gr Ch Paceaway Bon Choix (Fran Darling)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Havanese
Aust Gr Ch Cubet The Sheik ov Araby (Susan L Cronshaw)
Baby in Group: Griffon Bruxellois
Tzani Aunty Jack (Diana Norman/Tim Mills/ Kerry Bell)
Minor in Group: Lowchen
Paceaway Spellbound (Fran Darling)
Puppy in Group: Havanese
Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
Junior in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Tunamara China Display (Jill Marks)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Daisymont Time In Motion (Bronwen Gordon/ Patricia Fernleigh)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Oronsay Time Of My Life (D & V Wyness)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Jehannah Practical Magic (D & V Wyness)
Junior of Breed: Elvyne The Colour Of Magic (Megan Jackson)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Thomas James (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Poochiekoo Long Awaited (Amanda Thompson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Poochiekoo Dejavu (Amanda Thompson)
Baby of Breed: Aust Ch Wachowa Armed N Fabulous (Mrs Jennifer Watt)
Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Angelica Pickles (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Jp Geisha Girl (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Kimi Finster (Mrs Jennifer Watt)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Griffonsburg Miss Georgia (Diana Norman, Tim Mills & Kerry Bell)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tzani Mr Magoo (Tim Mills & Diana Norman)
Baby of Breed: Tzani Aunty Jack (Diana Norman/Tim Mills/ Kerry Bell)
Junior of Breed: Aust Ch Tzani Xox (Tim Mills & Diana Norman)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Cubet The Sheik ov Araby (Susan L Cronshaw)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Karyme Perhonen (Susan and Michael Cronshaw)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Oakway Gold Escort (Jill Marks)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tunamara China Display (Jill Marks)

Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Paceaway Bon Choix (Fran Darling)
Bitch CC & Minor of Breed: Paceaway Spellbound (Fran Darling)

Maltese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Soyeux Beautiful Mia (B Beeves)

Papillon
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Caroblee Fianna (Mrs C Walker)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Roseswain Quinntus the Guard (Miss H Tilley & Mrs J Moy)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Roseswain Glamour Gal (Mrs J A Moy)
Baby of Breed: Roseswain Buzz Light Year (J Moy)
Minor of Breed: Roseswain Wild Lilly (Mrs J A Moy)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Yebbli Espratz (Barbara Bielby)

Pekingese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Glenroyal Chasin A Fools Dream (Miss A L Moore)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Zeigen Fortune Favors Th Brave (Kim Haddon)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zeigen Queen Of Dreams (Mrs Kim Haddon)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Zeigen Orion Star Aura (Mrs Kim Haddon)
Open (Bitch) of Breed: Cr Simply Sexy (Imp USA) (Mrs Kim Haddon)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova All Fired Up (AI) (Ms Janet McGregor)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabova Wicked Games (J M Williams)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Mackerly Who Dares Wins (Ms Janet McGregor)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karojenbe Shaken Not Stirred (M R & L C Shaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karojenbe Cointreau On Ice (M R & L C Shaw)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Mathew Morse (VIC)  (Group Entry : 69)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Eng / JR Ire / Ire / Am & Aust Ch Kebulak Dirty Harry (Imp USA) (Dr R Young/ G Winch/ C Reid)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Baby in Group: Welsh Terrier
Waratah Finding Oz (Adrian Adams)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Classicyds If I Aint Got U (J/ N & M Attridge)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Classicyds Keepn Up wth The Ks (Jason/ Nadia & Mel Attridge)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Xanthorrhoea Finishd in Style (Ann Davies)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Wanora La Walkin on Sunshine (Wanora Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Xanthorrhoea Charlottes Web (A Davies & C Thompson)

Bull Terrier
Baby of Breed: Aust Ch Credem Dark Knight (AI) (Joe D'Angelo)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Idylewins Lara (Dr R Young/ G Winch/ C Reid)
Open (Dog) of Breed: Aust Ch Mystreebox Joseph Harlin (Robyn Scott)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Classicyds Keepn Up wth The Ks (Jason/ Nadia & Mel Attridge)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Classicyds If I Aint Got U (J/ N & M Attridge)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Eng / JR Ire / Ire / Am & Aust Ch Kebulak Dirty Harry (Imp USA) (Dr R Young/ G Winch/ C Reid)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Swanky The Enforcer (AI) (Mr S Avery / Mr J F/ Mrs V & Miss T Ross)
Baby (Bitch) of Breed: Aust Ch Mazali Yo Da One (Ms A Litfin & Miss J Bligh)
Junior of Breed: Lachcon Ssssssmokin (R & J Haley)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Nudimah Siah Sunshine (David & Mary Holt)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Charbon Chase The Ace (C E & J F Chambers)
Baby of Breed: Nudimah Victorias in Vogue (David & Mary Holt)
Minor of Breed: Aust Ch Charbon Dream Traveller (C E & J F Chambers)

Welsh Terrier
Baby of Breed: Waratah Finding Oz (Adrian Adams)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Stephanie Rickard (VIC)  (Group Entry : 103)

Best in Group & Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Gr Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
Runner Up in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Angel In The Sky Three Ponds Valley (Imp POL) (S Phillips & R Arnott)
Baby in Group: Hungarian Vizsla
Ciganyoz Shutup N Dance Withme (AI) (Mrs A Page)
Minor in Group: Weimaraner
Ashlaren Make Mine Champagne (Mrs E M Knox)
Puppy in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)
Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Besko Colls Many Spirits (AI) (Bromhund Kennels)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Driftway The Time Keeper (Guy Spagnolo/ S Luchterhand)
Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Gr Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Crowlee No Regrets (Margaret Wedgwood)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tenarda My Dad's a Grande CCD (Margaret Wedgwood)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Tenarda Make Way for Winnie (Margaret Wedgwood)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ravensnite Happy Snap (Alecia Ugrinic)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cobalt Andy Pandy (Holly Rey)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cobalt Pretty Pretzel (Holly Rey)
Junior of Breed: Ravensnite Passing The Bux (Alecia Ugrinic)

English Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Orwin Jolene Jooleen (Ruth Best & Lesley Shirley)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Angel In The Sky Three Ponds Valley (Imp POL) (S Phillips & R Arnott)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Cathatina Whispers In The Wind (S Phillips & C Williams)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Aust Ch Kaetamy Rockabilly Rebel (Karen Cooley & Quentin Ward)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tanzenhund Moonlite Xpress (Dr Ann-Marie Boyd)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tealpoint Young Blood ET JC (Ann-Marie Boyd)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kobnko Fox River (P Bond-Beckett)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ikentrieve La Vida Loca (AI) (Mrs B Kent & Miss M Kent)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE RM (Miss C Ryan)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Gamecall Tayke Aim (AI) JC (Mr L & Mrs K Morris)
Baby of Breed: Ciganyoz Shutup N Dance Withme (AI) (Mrs A Page)

Irish Setter
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Roseswain Mindil Sunset (AI) (Mrs J A Moy)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Driftway The Time Keeper (Guy Spagnolo/ S Luchterhand)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: (T) Ch Catraz Sweet Temptation (Carmel Vierow)
Res Bitch CC: Aust Ch Terracarol Southern Girl (Ms D & Miss J Creagh)
Baby of Breed: Sandwoodlabs Sparkling Goddess (K Wood)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ashlaren Make Mine Champagne (Mrs E M Knox)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ashlaren Million Dollar Gem (Mrs Lainie Knox & Mrs Amy Page)
Dog CC: Aust Ch Cocomoselle Aperitif (Ms K Rogers)
Baby of Breed: Bromhund Elegant Lady (Bromhund Kennels & Weisact Kennels)
Minor (Dog) of Breed: Ashlaren Drinks R On Us Gus (Mrs E M Knox)
Puppy of Breed: Silberweis Walking On Sunshine (Ann Masjakin & John Robinson)
Junior of Breed: Aust Ch Besko Colls Many Spirits (AI) (Bromhund Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Silberweis Harvey Wallbanger (Ann Masjakin & John Robinson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ricochez Dyfri Emyr (B & B Cornish)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bruce & Bev Cornish)
Minor of Breed: Aust Ch Ricochez Gerwyn Elyan (AI) (B & B Cornish)
Puppy of Breed: Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Esther Joseph (VIC) (Group Entry : 102)

Best in Group & Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Elsa von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
Runner Up in Group: Beagle
Aust Ch Langrigg All in the Name (J & L Osmotherly / J & R Cook)
Minor in Group: Afghan Hound
Aust Ch Bayan Norse Maiden (AI) (D C & C A McGreevy)
Puppy in Group: Norwegian Elkhound
Aust Ch Kyxen Sparkling Moscato (Aleisha Senior)
Intermediate in Group: Bloodhound
Torulla Screen Legend (Miss L J Ryan)
Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Bondestin Right On The Kisser (Miss A Cooney & Dr C West)
Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Neut Ch Dakley Lazarus Thone (D Cross)

Afghan Hound
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Bayan Norse Maiden (AI) (D C & C A McGreevy)
Puppy of Breed: Bayan Ragnarok (AI) (D C & C A McGreevy)

Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Nikrus Daily Special (Mrs K Jennings)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Nailah Has The Puzzle Pieces (Mrs K Jennings)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Langrigg All in the Name (J & L Osmotherly / J & R Cook)

Bloodhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Torulla Screen Legend (Miss L J Ryan)

Borzoi
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Svetlanov Wells Fargo (H Russell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Svetlanov Silent Witness (H Russell)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Legend (V Bowden)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Valgarden Parisienne (V Bowden)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Almarjo Elsa von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Almarjo Centrecourt (Mark & Jo Yardley)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Dakley Franz Joseph (D Cross)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dakley Charlie Brown (D Cross)
Baby of Breed: Neimor Smokey Topaz (D Moran & Rev L Neighbour)
Puppy of Breed: Aust Ch Almarjo Grandslam (Mark & Jo Yardley)
Intermediate of Breed: Aust Ch Cwmdarhian Gran Turismo (Dennis Moran & Leigh Neighbour)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Dakley Cagney (Daryl Cross)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Dakley Lazarus Thone (D Cross)
Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Gr Ch Splendak Dancin inth Dark (B and Y Shaw)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adbesare Phirst Class (Miss S Wheatley)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shasdin Wiry All Shook Up (J & T McDonald)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Dachdotcom Wired Not Wifi (AI) (L Woods / J & T McDonald)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kyxen Sparkling Moscato (Aleisha Senior)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Bondestin Right On The Kisser (Miss A Cooney & Dr C West)

Rhodesian Ridgeback
Bitch CC & Junior of Breed: Adbesare Coco's Curtain Call (AI) (Miss S Wheatley)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Adbesare Khi Different Song (AI) (Miss S Wheatley)

Saluki
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tazillah Alexandria (Imp FIN) (Rana Spencer)

Whippet
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Elmaro Hard Act To Follow (E Mooney & S Burn)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Wendy Hutchison (VIC)  (Group Entry : 71)

Best in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Am Gr Ch Hum'nbird Rock Your Socks (Imp USA) (J McCann & J Burgess)
Runner Up in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Sup Ch Hum'nbird Water Music (Imp USA) (Joanne McCann & John Burgess)
Baby in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Ch Mirribandi Tarantella HT (Kathryn Winton)
Puppy in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch MIrribandi Rebellion HT (K Winton & H Cremona)
Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Oatland Logo (Mrs D Kent)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms Donna Puttock)
Open Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust & Neut Ch Coomerith Ruby Rose RN (Daphne Daniel)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Countryglen Riding High (Mr Andrew Ziebell)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Coomerith Ruby Rose RN (Daphne Daniel)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Oatland Logo (Mrs D Kent)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dewregal K T (Mark & Glenys Armstrong)
Res Bitch CC: Aust Ch Oatland Pollywaffle (Mrs D Kent)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms Donna Puttock)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Senturian Sing The Blues (Miss Chelsea Brown)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch MIrribandi Rebellion HT (K Winton & H Cremona)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nordenstamm Dess RN (Mrs Nikki Bultitude)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Mirribandi Shampagne On Ice (AI) HT (Kathryn Winton)
Baby of Breed: Aust Ch Mirribandi Tarantella HT (Kathryn Winton)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Mirribandi Viceroy Odin PT (R & S Hansen)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Royalborda Whisper of Fire RN PT (Royalborda Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Kelsdon Miss Maggie (Royalborda Kennels)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Keamaree painted cowboy (Ms M L Clarke)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Keamaree touched by faith (Ms M L Clarke)
Puppy of Breed: Mazarelli Minnie Mouse (Ms K Garrad)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Indio di Casa Nobili HIT (Imp ITA) (Karham German Shepherds)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Castastar Evita HIT (Mandy Doyle)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Baby of Breed: Aust Ch Cossavane Touch Of Magic HIT (Nicole Hammond)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hairbear One Cool Dude (Maria Zekic)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bluefall No Ordinary Girl (AI) (Nicole Jardine)
Baby of Breed: Hairbear Hot Property (Maria Zekic)

Shetland Sheepdog
Puppy of Breed: Maliddie Wizard Of Merlot (Helen Gordan)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Lynann Song Of My Angel (Toni Chandler)
Dog CC: Aust Ch Trehilyn Front and Finish (David & Tania Brady)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch Hum'nbird Rock Your Socks (Imp USA) (J McCann & J Burgess)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Hum'nbird Water Music (Imp USA) (Joanne McCann & John Burgess)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Andrew J Burt (VIC)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Alaskan Malamute
Aust Sup Ch Darksky Real Wild Moves (Fionna Paton & Rodney Surawski)
Baby in Group: Shiba Inu
Wolfworx Mimi Sachiko (A R Craze & J M Wheeler)
Minor in Group: Dobermann
Aust Ch Martyn Was Expecting a Witch at Ebondobe (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Aust Bred in Group: St Bernard
Aust Sup Ch Casperscove Franklin (Sandi Paull)
Puppy Neuter in Group: Samoyed
Aspenbeauty lucent light (Mr C Chatto & Ms C Cartmill)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Darksky Real Wild Moves (Fionna Paton & Rodney Surawski)
Bitch CC & Puppy of Breed: Koolrunnings Sea Breeze A I (Mrs S Wilson & Ms C Loft)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Trivale Shiningphoenix (M Smith & G Keown)

Boxer
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chizack Mad Max (AI) (Imp NZ) (L J Cassidy/ A Hobday)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Atmyside Iz Something Special (V Owen)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Martyn Was Expecting a Witch at Ebondobe (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Res Bitch CC: Derringer Proud Romance (Imp NZ) (Fabian / Harnell)

Dogue de Bordeaux
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Bordogue Alexandria (Keith & Kylie Reid)

Samoyed
Bitch CC: Aust Ch Kalaska Gold N Class Girl (Joan Webb & Denise Klaaysen)
Junior of Breed: Aust Ch Kalaska Lovida Lover Girl (J & D Maguire)
Puppy Neuter of Breed: Aspenbeauty lucent light (Mr C Chatto & Ms C Cartmill)

Schnauzer (Giant)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Hun Jr Ch & Aust Ch Silver Senator Kaoma Night (Imp HUNG) (Yvonne Hopf)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Chicabud Basket Full O Trouble (Mrs J Windle & Mrs J Sharland)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wolfworx Hitoshi Kumakichi (Alan Craze & Joyce Wheeler)
Baby of Breed: Wolfworx Mimi Sachiko (A R Craze & J M Wheeler)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Casperscove Franklin (Sandi Paull)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)  (Group Entry : 74)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Picardy Is My Aphrodisiac (Boyd/Foulds)
Runner Up in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Calivale True Spirit (D I & D J Wall / K Santas / L Cassidy)
Baby in Group: Chow Chow
Aust Ch Malaboo Oriental Treasure (J & T Cumner)
Minor in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Wazzat Chamuco (AI) (Kim Haddon & Jacqi Dinis)
Intermediate in Group: Lhasa Apso
Soolim The Holy Terror (Sonya Rae Erhart)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Keez Keep Em Talkin (P & M Hickey / E Hickey & R Stewart)
Open Neuter in Group: Tibetan Terrier
Aust & Neut Ch Tsanggold Anyanka (Carol Bunkum)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Stonebridge Mr NicNac Paddywac (AI) (Mrs D Morrison-Teirney)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stonebridge Miss Scagglethorpe (AI) (Mrs D Morrison-Teirney)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Majestueux Legacy in the Makin (AI) (J & T Cumner)

Chow Chow
Baby of Breed: Aust Ch Malaboo Oriental Treasure (J & T Cumner)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shaunuff Banjo Player (Jacqui Shaw)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Divadanes Made You Look (V Lansbury)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Aldridge A Sky Full Of Stars (Philip & Michelle Hickey)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Mulgadane Lyka Tora (A & S Bruce)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Calivale True Spirit (D I & D J Wall / K Santas / L Cassidy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Keez Keep Em Talkin (P & M Hickey / E Hickey & R Stewart)
Bitch CC: Aust Ch Hunkeedori Get Thparty Started (L Cassidy / B Thompson)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Soolim The Holy Terror (Sonya Rae Erhart)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Myflair Black Devil Inthe Night (Mr & Mrs P M Barton)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Picardy Is My Aphrodisiac (Boyd/Foulds)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ziada Raising the Question (Mrs J Craig)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wayatinah Yeoel (R & K Abell / M Batey)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eliterolys Two Times A Lady (Rodney & Kim Abell)
Baby of Breed: Aust Ch Tubeez Buttoned Up Suit N Tie (AI) (Rodney & Kim Abell)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Oeshih So What If I'm Black N White (M Moore/D Dallinger)

Tibetan Terrier
Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tsanggold Anyanka (Carol Bunkum)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Wazzat Chamuco (AI) (Kim Haddon & Jacqi Dinis)