Twilight Canine Country Club Inc (VIC)

Date of Show : 14-Feb-2020 (Friday)

Championship Show (FCI show)

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Prof Brian Corbitt (NSW)

Best in Show 1st: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Chaduna Blu Sub Zero (R Watt)
Best in Show 2nd: Samoyed
CIB/ Am Gr/Aust Sup/ Fin Ch Smiling Snowball Luminous Pandora (Imp USA) (Ying Chen (Helen))
Best in Show 3rd & Champion Class in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch Etosha Uatu of the Asgard (Anna Lane)
Best in Show 4th: Cocker Spaniel (American)
Dk/Sw/Pt Nw/USA/Lux & Int Ch Galaksi I Have A Dream (Imp DEN) (Valerie & Erin Carter)
Baby in Show: Pomeranian
Dochlaggie Drum Roll Please (Denise Leo)
Minor in Show: Australian Shepherd
Voncronan Chasing The Sun (Miss C Rixon & Miss T Sunman)
Puppy in Show: Welsh Corgi (Cardigan)
Llandaff I Dream of Dragons (AI) (Llandaff Kls (Jan and Alison West))
Junior in Show: Beagle
Aust Ch Hounsley Hey Hey My My (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Open in Show: Borzoi
Clovelly Cameo Of Crystal (Clovelly Kennels)


Group 1 - Sheepdogs & Cattle Dogs

Specials Judge : Mr Nick Gouzos (SA)

Group 2nd: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Inneslake Orlando (E Lasry)
Group 4th: Australian Shepherd
Am Gr & Aust Sup Ch Copperridges Under Surveillance (Imp USA) (Ellagant Kennels)
Minor in Group: Australian Shepherd
Voncronan Chasing The Sun (Miss C Rixon & Miss T Sunman)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Llandaff I Dream of Dragons (AI) (Llandaff Kls (Jan and Alison West))

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Nerralee Silver Surfer (W & L Greasley)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Pavesi Kiss This (W & L Greasley)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed [CACIB]: Am Gr & Aust Sup Ch Copperridges Under Surveillance (Imp USA) (Ellagant Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ellagant Covert Surveillance (A Richardson & K McKinnon)
Minor of Breed: Voncronan Chasing The Sun (Miss C Rixon & Miss T Sunman)
Puppy of Breed: Ellagant Capture The Moment (Ellagant Kennels)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Aust Ch Beljekali X Man Kuma (L Wadham / C & J Fynmore)
Res Bitch CC & Champion Class of Breed [Res CACIB]: Aust Ch Beljekali Xquisite (Ms K Houston)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Beljekali Cast in Neon (Mr C & Mrs J Fynmore)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed [Res CACIB]: Aust Ch Toujour Quick Go For Love (Ms B Durran & Mrs M Borg)

Briard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Aust Ch Narbrisse Ophira (Kim Kucera)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Jencol Danzliknooneswatchin (Miss S Buckley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed [Res CACIB]: Aust Ch Yaxeka Surfers Paradise (Mrs M & Mr S Almond)

Collie (Smooth)
Res Dog CC [Res CACIB]: Dual Ch (T) Sunshard The Alchemist CD RE (Clare Hodges)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Lakamari Totally Tameeka (Lakamari Kennels)
Dog CC [CACIB]: Aust Sup Ch Allendell Quick Silver (R Bentley / D Elliott)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed [CACIB]: Lordavo Midnight Fantasy (David & Lorelle Organ)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Aust Ch Lordavo Royal Commander (Kathleen Raven)

Polish Lowland Sheepdog
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Mirriyuula Playboy (Janelle Sleebs)

Schipperke
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Monterrez Watch This Space (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
R/UP BOB & Bitch CC [CACIB]: Aust Sup Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Inneslake Orlando (E Lasry)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Stirling Julburn Treasure (Imp USA) (Mrs Julie A Burnett)

Welsh Corgi (Cardigan)
Puppy of Breed: Llandaff I Dream of Dragons (AI) (Llandaff Kls (Jan and Alison West))

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Clarelly Russian Roulette HT JC (Jan Kelly)


Group 2 - Pinschers, Schnauzers & Molossoid Breeds

Specials Judge : Mrs Annette Kay O'Carroll (New Zealand)

Group 1st & Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar Smoking Gun (AI) (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Group 2nd & Champion Class in Group: Boxer
Aust Gr Ch Tyeanbo Turn Back Time (Ms Sharon Mead)
Group 4th: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Forestal River Of Dreams (Ms P Haigh)
Minor in Group: Tibetan Mastiff
Bravura Kundun (J M & D A Burke)
Puppy in Group: Newfoundland
Capebass You Got The Look (Mr L & Mrs J Leeder)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed [CACIB]: CIB & Aust Ch Swayd Running With Scissors (Kerry McKinnon & Emma-Lee Slavin)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Swayd Lights Camera Action (Kerry McKinnon)

Bernese Mountain Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kraigoaks Indian Summer (Craig Phillips & Kym Oakley)
Res Dog CC & Champion Class of Breed [Res CACIB]: Aust Sup Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)
Baby of Breed: Darkcrush Imperator Furiosa (S Holmes)

Boxer
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Tyeanbo Turn Back Time (Ms Sharon Mead)
Baby of Breed: Tyeanbo Karmas A Btch (S F Crooks)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Bewtifulbul Pride And Joy (Ian & Karlene Wilson)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Adavenbulls Glory Bound (Ian & Karlene Wilson)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Bewtifulbul Going One Better (Ian & Karlene Wilson)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Nightquest Magic Affair (Mrs M Edwards)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Nightquest Star Magic (Mrs M Edwards)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed [CACIB]: Aust Ch Vansitar Smoking Gun (AI) (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Vansitar Annie Oakley (AI) (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Res Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [Res CACIB]: Aust Sup Ch Walamara Xtreme-Force (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Baby of Breed: Walamara Glowing Tribute (Mrs B/Mr G Alexander & Ms M Wissmer)
Minor of Breed: Walamara Faiths Folly (T Versteegen & A Quinn)
Puppy of Breed: Walamara Faiths Fury (T Versteegen & Mrs A Quinn)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Durhamdogues Kahlessi (AI) (Richard Healey)

Great Dane
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Underane Got The Look (Mrs M & Mr R Buckland / Mrs R Harvey)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Underane Girl on Fire (Alisha Watson & Rhonda Harvey)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Danefred Memories Rmade O This (AI) (Frieda Clifton)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Underane Iyiz Beautiful (Mr R & Mrs M Buckland)
Baby of Breed: Annador Feel The Beat (AI) (Ms Lynne King/ Ms A & Mrs D Alexander)

Leonberger
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Glamourford Mercury Man (B Bieleny/S Robertson)

Mastiff
BOB & Bitch CC [CACIB]: Aust Ch Redshadeaux blackdaggers Phury (Joellen Hall)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Capebass Moccona Classic (Miss E Durant)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Capebass You Got The Look (Mr L & Mrs J Leeder)

Rottweiler
BOB and Dog CC [CACIB]: Aust Gr Ch Schwartzhund Taylors Top Gun (AI) (N K Hann)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed [CACIB]: Aust Ch Yarrawon Zen (R Maruff)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Raksha Agent Aron (L M Tipple & F Robinson)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Forestal River Of Dreams (Ms P Haigh)
Bitch CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Aust Ch Cranmil Brandy Schnapps (Deanne Strahan)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Sharluka Gimme A Fiddle (P & T Griffin)

Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Bravura Iha Sangha (J M & D A Burke)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bravura Kundun (J M & D A Burke)


Group 3 - Terriers

Specials Judge : Mr S Hartanto (Indonesia)

Group 1st: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Chaduna Blu Sub Zero (R Watt)
Group 2nd: Airedale Terrier
Aust Sup Ch Oldiron Easy Peasy (Mr R & Mrs A Sorraghan)
Group 3rd: Welsh Terrier
Aust Sup Ch Waratah Hms Victory (May Wong & Hollie Mann)
Baby in Group: Border Terrier
Duname BT Lady Dogiva (John & Marie van Eggelen)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Saintsoldier All Eyes On You (Mr Paolo Gibilisco)
Puppy in Group: Kerry Blue Terrier
Balkanablu Ace Of Spades (J W Camac/ R Watt/ S Ross)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Lionsden Smooth Mover (Andrew & Joulyet Lyon)
Open in Group: Cairn Terrier
Natuska Dream Lover (Cathy Scotton)

Airedale Terrier
BOB & Bitch CC [CACIB]: Aust Sup Ch Oldiron Easy Peasy (Mr R & Mrs A Sorraghan)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Trumps Road Tripper (Sue Wilson)

American Hairless Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lilcracka A Girl Has No Name (Mrs D Treadwell & Mrs K Holmes)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Amstafomine Double Or Nothing (Deborah Hughes)
R/UP BOB & Res Dog CC [Res CACIB]: Aust Ch Iroq Heaven On Earth (Miss T Staszek & Mr S & Mrs M Green)
Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Rythmnblu Belle Starr (AI) (L & S Dowdell)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Sentima By My Side (Mr B Matthews & Ms N Quinlan)
Minor of Breed: Saintsoldier All Eyes On You (Mr Paolo Gibilisco)
Puppy of Breed: Sentima Shine Like It Does (Mr B Matthews & Ms N Quinlan)
Junior of Breed: Aust Ch Ironklad Pretty Boy Floyd (Mr J Urch & Miss K Oseckas)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Balkana Stevie Wonder (James Camac)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed: Aust Ch Balkana Take A Chance On Me (James Camac)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Regisvista Showdown At Dusk (Regisvista Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust & CIB Ch Regisvista Dare T Be Different (Regisvista Kennels)
Res Dog CC: Aust Ch Tryaterror Hunter (Greg Bradshaw)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Guilcroft Field Marshall Finn (Mrs A Tuxworth & Mrs P Harding)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Bohunt Oh For Dogs Sake (John & Marie van Eggelen)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Duname Barkhemian Rhapsody (John & Marie van Eggelen)
Baby of Breed: Duname BT Lady Dogiva (John & Marie van Eggelen)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Proicutta White Knight (AI) (Mr G & Mrs C Moran)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Joymont Secret Agent (C Scotton)
Bitch CC & Open of Breed: Natuska Dream Lover (Cathy Scotton)

Fox Terrier (Smooth)
BOB & Bitch CC [CACIB]: Aust Ch Sundar Star of Sunshine (Ken & Jan Campbell)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Chaduna Blu Sub Zero (R Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Balkanablu Ace Of Spades (J W Camac/ R Watt/ S Ross)

Manchester Terrier
BOB & Bitch CC [CACIB]: Aust Gr Ch Rosemerta Chyna Black RN (Janet Palmer)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Glosters Drama Queen (Mrs J Bromley)
Dog CC & Junior of Breed [CACIB]: Corduroy's Undisputed (Imp NLD) (Mrs J Bromley)
Res Dog CC: Aust Ch Windypark Made Of Stone (Mr Lee Rodrigues & Mr Ian Gillam)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Mazberg Ziggy Stardust (M Connell & M Berg)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Taram Black Truffle (M Berg)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: CIB & Aust Sup Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Avalon Ridgie Didge Jam-Tart from Kolohe (Imp USA) (Dr Monica O'Kelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Saphyr Independent Treat (AI) (M A Gray)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Saphyr Johannes Kepler (AI) (M A Gray)
Res Bitch CC: Aust Ch Saphyr Ice Creme (AI) (M A Gray)
Junior of Breed: Larnook Irish Eyes (Dr M O'Kelly)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Sup Ch Lionsden Royal Renegade (Mr A W & Mrs J Lyon)
Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Lionsden Lady Charlotte (Andrew & Joulyet Lyon)
Junior of Breed: Aust Ch Lionsden Smooth Mover (Andrew & Joulyet Lyon)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Waratah Hms Victory (May Wong & Hollie Mann)



Group 4 - Dachshunds

Specials Judge : Mrs J Brooker (New Zealand)

Group 1st & Intermediate in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Belcara Dare Devil (Carolyn Mibus)
Group 3rd: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Sup Ch Hahndorf Feeln Reddy (Ms B Howell / Mrs B Skepper & Ms M Cooper)
Group 4th & Junior in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Kamahi Tell It To My Heart (Ms B Howell & Ms M Cooper)
Baby in Group: Dachshund (Long Haired)
Belcara The Charmed The Piper (Carolyn Mibus)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Westpriors Vera Wang (Mrs J & Ms C Missen)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Aust Ch Belcara Dare Devil (Carolyn Mibus)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Belcara Goddess Of Life (Carolyn Mibus)
Baby of Breed: Belcara The Charmed The Piper (Carolyn Mibus)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Westpriors Vera Wang (Mrs J & Ms C Missen)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Hahndorf Feeln Reddy (Ms B Howell / Mrs B Skepper & Ms M Cooper)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Berghutte Lil Blk Dress (Kinderscout Knls)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Casbas Turn Back Time (Sylvano Cassingena)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kamahi Tell It To My Heart (Ms B Howell & Ms M Cooper)


Group 5 - Spitz & Primitive Types

Specials Judge : Prof Brian Corbitt (NSW)

Group 1st: Samoyed
CIB/ Am Gr/Aust Sup/ Fin Ch Smiling Snowball Luminous Pandora (Imp USA) (Ying Chen (Helen))
Group 2nd: Shiba Inu
Aust Ch Yukan Be Cawt Redd Handed (AI) (Anna-Lee Forsberg)
Group 3rd & Intermediate in Group: Norwegian Buhund
Aust Ch Delaroche Freyja Of The Vinar (Caroline Russell & Andrew Catt)
Group 4th: Karelian Bear Dog
Pol Ch Karia Albus (Imp POL) (C Whitney)
Baby in Group: Pomeranian
Dochlaggie Drum Roll Please (Denise Leo)
Minor in Group: Swedish Vallhund
Ubiqque Stop Your Fussin (Mrs J Eaton)
Junior in Group: Keeshond
Hunkeedori Shaken Not Stirred (Ms H Whincp & Ms K Santas)

Akita
BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Shinano Star Attraction (Julia Jones & Gary Freestone)

Alaskan Malamute
BOB and Dog CC [CACIB]: Aust Ch Whitewarrior Nakomas Quest (AI) (Brett White)
Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Niltaran Shyyn On Sophia (Niltaran Kennels)

Basenji
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Tambuzi The Secret Society (Adam Druce)
R/UP BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Tambuzi Seven Streams Of Soma (Adam Druce)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Taigakoira Tahtien Valo (Ms H Lim)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Llancarfan Magic N Mystery (Janelle Sleebs)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Daesdaemar Foreign Exchange (IID FIN) (Rebecca Bentley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Belzbentley The Eminem Show (Leonie Wallace)
Bitch CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Aust Ch Belzbentley The Last Stand (Leonie Wallace)

Karelian Bear Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed [CACIB]: Pol Ch Karia Albus (Imp POL) (C Whitney)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hunkeedori Mister Party Man (J Whincup)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Venlo Limited Edition (Pam & Andrew Yu)
Bitch CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Aust Ch Venlo Spice Up The Party (Pam & Andrew Yu)
Junior of Breed: Hunkeedori Shaken Not Stirred (Ms H Whincp & Ms K Santas)

Norwegian Buhund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Aust Ch Delaroche Freyja Of The Vinar (Caroline Russell & Andrew Catt)
R/UP BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch & CIB Kimura's Viking (Imp NOR) (Caroline Russell & Andrew Catt)

Peruvian Hairless Dog (Large)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Agenor rolled in Peru gold (Cindy Craig)

Pomeranian
BOB and Dog CC [CACIB]: Aust Ch Dochlaggie Dark N Dangerous (Denise Leo)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Dochlaggie Daizee Dancer (Denise Leo)
Baby of Breed: Dochlaggie Drum Roll Please (Denise Leo)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed: CIB/ Am Gr/Aust Sup/ Fin Ch Smiling Snowball Luminous Pandora (Imp USA) (Ying Chen (Helen))
R/UP BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Kalaska Legacy Of Jazz (Shane Dekker)
Baby of Breed: Lunasea Nothing Holdin Me Back (AI) (Ying Chen (Helen))

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed: Aust Ch Yukan Be Cawt Redd Handed (AI) (Anna-Lee Forsberg)

Swedish Vallhund
Minor of Breed: Ubiqque Stop Your Fussin (Mrs J Eaton)
Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Osuno Great Gatsby At Ubiqque (Imp NZ) (Mrs J Eaton)

Xoloitzcuintle (Miniature)
Baby of Breed: Amorenekid Nuevos Comienzos (Lynette Lancaster)
Baby (Bitch) of Breed: Wazzat la luna (Ms Cindy Craig & Mrs j Dinis)


Group 6 - Scenthounds & Related Breeds

Specials Judge : Mrs J Brooker (New Zealand)

Group 1st & Champion Class in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch Etosha Uatu of the Asgard (Anna Lane)
Group 2nd: Beagle
Dual Ch (T)/Dual Gr Ch (TS) & Aust Sup Ch Hounsley Hey Ho Here She Goes (AI) (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Group 3rd: Dalmatian
Aust Sup Ch CCDals CalvinKlein Iconic Fame RN TDX ET CA WPD (Mr A & Mrs S Gallo)
Group 4th: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Gr Ch Mistypoint Let It Go (T L Edwards)
Baby in Group: Dalmatian
Krystaway Splash Of Class (A S Gallo & R D Harbin)
Minor in Group: Dalmatian
Edelevlek Tried N Terrific (Miss Alisha Van Vliet)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Koruridge Watch Me Shine At Kimbisha (AI) (Imp NZ) (Ms S Miles)
Junior in Group: Beagle
Aust Ch Hounsley Hey Hey My My (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Taiping Some Like It Hot (AI) (S Fowler & S Miles)

Beagle
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Dual Ch (T)/Dual Gr Ch (TS) & Aust Sup Ch Hounsley Hey Ho Here She Goes (AI) (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hounsley Hey Hey My My (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Hounsley Hooked On A Feeling (Ingrid Matschke)
Puppy of Breed: Devma The Diplomat (Miss S A Hutcheson)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch CCDals CalvinKlein Iconic Fame RN TDX ET CA WPD (Mr A & Mrs S Gallo)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Paceaway Penniwise (J O'Connor)
Baby of Breed: Krystaway Splash Of Class (A S Gallo & R D Harbin)
Minor of Breed: Edelevlek Tried N Terrific (Miss Alisha Van Vliet)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB & Bitch CC [CACIB]: Aust Gr Ch Mistypoint Let It Go (T L Edwards)
R/UP BOB and Dog CC [CACIB]: Aust Ch Mistypoint Firstime in Forever (T Edwards)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Etosha Uatu of the Asgard (Anna Lane)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Koruridge Watch Me Shine At Kimbisha (AI) (Imp NZ) (Ms S Miles)
Bitch CC & Junior of Breed [CACIB]: Aust Ch Nkalakatha PridePred Georgiana (Macdougall / Horsfield / Spittal)
Baby (Bitch) of Breed: Nkalakatha Gwynedd Rhiannonn (J Horsfield & Dr C Macdougall)
Open of Breed: Taiping Some Like It Hot (AI) (S Fowler & S Miles)


Group 7 - Pointing Dogs

Specials Judge : Mr Gopi Krishnan (Malaysia)

Group 1st & Puppy in Group: Weimaraner
Aust Ch Vonderwei Dare To Dream (Joel Wallis)
Group 2nd: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Arosa UR A Class Act (AI) (Imp NZ) (Heiderst & M Reichmuth)
Group 3rd: Pointer
Aust Sup Ch Tyeanbo Take Another Look (G Munro)
Baby in Group: Pointer
Onpoint You Got The Look (Mr G Munro)
Intermediate in Group: Weimaraner
(T) Ch Ashlaren Guess My Name (AI) (Seecar Kennels)
Open in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Roll My Way (MJ & F L Park)

English Setter
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Orwin Prince Of Polaris (E Reid)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Arosa UR A Class Act (AI) (Imp NZ) (Heiderst & M Reichmuth)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Kobidan Raise Your Glass (Mrs J Cattell & Mrs S Nichols)
Res Dog CC: Aust Ch Liverpoint Crackerjack (AI) (Caroline Hatherley)
Baby of Breed: Kobidan This Fox Rocks (Mrs J Cattell & Mrs S Nichols)
Puppy of Breed: Canawindra Over And Over Again (M J & F L Park)
Puppy (Bitch) of Breed: Canawindra Over The Moon (M J & F L Park)
Junior of Breed: Canawindra Roger Juliet (Raelene Trimble)
Intermediate of Breed: Canawindra Believe In Magic (M J & F L Park)
Open of Breed: Canawindra Roll My Way (MJ & F L Park)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Huntwyre Planet Ocean (Nick Shannon/Rebecca Fall)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: CIB/Aust Gr Ch Kemsley Dare To Dream RN (Natalie Collins)
Baby of Breed: Konnierose Kurant Blush (Bronwyn Collins)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Aceweis Kiss The Girls At Heiderst (Aceweis & Heiderst kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Hubertus Pure Attraction (A Pali)

Irish Setter
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Eirean In To My Arms (AI) (Mrs D Anderson)

Large Munsterlander
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Mistypoint Send Me An Angel (T Edwards)

Pointer
BOB and Dog CC [CACIB]: Aust Sup Ch Tyeanbo Take Another Look (G Munro)
Baby of Breed: Onpoint You Got The Look (Mr G Munro)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Vonderwei Dare To Dream (Joel Wallis)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed [CACIB]: Aust Ch Bromhund Bells N Whistles (Bromhund Kennels)
Res Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Bromhund Bulletproof ET (Joel Wallis)
Res Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed: Dual Ch (T) Grausturm My Elegant Design (Mrs A & Mr W Mooney)
Intermediate of Breed: (T) Ch Ashlaren Guess My Name (AI) (Seecar Kennels)



Group 8 - Retrievers, Flushing Dogs & Water Dogs

Specials Judge : Mr Gopi Krishnan (Malaysia)

Group 1st & Champion Class in Group: Cocker Spaniel (American)
Dk/Sw/Pt Nw/USA/Lux & Int Ch Galaksi I Have A Dream (Imp DEN) (Valerie & Erin Carter)
Group 2nd & Junior in Group: Golden Retriever
Aust Ch Santamaria Don't Stop Me Now (Dianne Lee)
Group 3rd & Intermediate in Group: Portuguese Water Dog
Uptrend Celestial Navigator (Ms C Taylor & Mr R Barger)
Group 4th: Field Spaniel
CIB & Aust Ch Fieldspan Pursuit of Happiness (J M Reimer)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Carawood First Choice (Meg Hardy)
Minor in Group: Labrador Retriever
Skyrose Rock With You (John & Marie van Eggelen)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Kabova Tru Calling (J Whitney)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Taniwha Te Wahipounamu (J Patchett & C Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Taniwha Manaia (J Patchett & C Ryan)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Belcroft One Man Show (David & Merryn Bellamy)
Res Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed: Aust Ch Glenbrook Good Vibrations (Meg Hardy)
Baby of Breed: Carawood First Choice (Meg Hardy)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed: Dk/Sw/Pt Nw/USA/Lux & Int Ch Galaksi I Have A Dream (Imp DEN) (Valerie & Erin Carter)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Curltriever JIMI Hendrix (Curltriever kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Curltriever Shirley Temple (Curltriever Kennels)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Aust Ch Cardhu Mate Of mine (AI) (J Waite)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Cardhu PS I Love You (AI) (J Waite)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: CIB & Aust Ch Fieldspan Pursuit of Happiness (J M Reimer)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Santamaria Don't Stop Me Now (Dianne Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Santamaria Indecent Proposal (Cassidy Lee-Hartford)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Fernfall The Sound of Music (Christine Pulis)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Kelindebar English Oak (Mrs Linda Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Kelindebar Pretty Flash (Linda Adams)
Res Dog CC & Minor of Breed: Skyrose Rock With You (John & Marie van Eggelen)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Glenmave Sea Traveller (Ai) (Ms G Forster)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Glenmave Renaissance Girl (AI) (G Forster)
Baby of Breed: Glenmave My Girl (G Forster)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Uptrend Celestial Navigator (Ms C Taylor & Mr R Barger)

Sussex Spaniel
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Marquell Yes I Can (Imp UK) (Pauline Grutzner/Linda Pullen)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed [CACIB]: Aust Ch Tazlon Twice The Impact (E Weston)


Group 9 - Companion & Toy Dogs

Specials Judge : Mr Chua Ming Kok (Singapore)

Group 1st & Open in Group: Lowchen
Aust Sup Ch Kristarz Puff The Magic Dragon (K Harding & C Harding)
Group 2nd: Papillon
Aust Sup Ch Nightfire's Xclusive Winner (Imp DEU) (John & Joyce Sullivan/Kristy Lewis)
Group 4th: Poodle (Miniature)
Jenuin Southern Midnight Son (Mrs J Sculac & M Wong)
Baby in Group: Tibetan Spaniel
Tibrockney Spellbound (Pam Dunlop)

Bichon Frise
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Aust Ch Monjoie Walking On Sunshine (J & W Hutchison/ M Newman)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Monjoie The Wizard (J & W Hutchison)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Monjoie Cool Merlin (J & W Hutchison / M Newman)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed [CACIB]: Aust Gr Ch Bostonbob Little Lulu (J Semmler/ V Clarke/ A Clarke)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Saihabostons Dextersmdniteruna (Rod Kirby)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed: Aust Ch Reynosa Diamond Ballerina (Mrs Allison Rhodes)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Folkvar Ultimo At Ertae (Melinda Sterrett & Cara Letson)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Ertae Leather N Lace (Melinda Sterrett)
Puppy of Breed: Karakush U Said Come As U Are (R & M van Roosmalen)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed [CACIB]: Gold-Sierra Tasillo (Imp HUN) (Tufsteen Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tufsteen After Dark (Tufsteen Kennels)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Mambilou Ma Choupinet (IID POL) (Mambilou Kennels)
Baby of Breed: Tufsteen On Fire (Tufsteen Kennels)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Troubadour Raspberry Tart (S Stewart)
Baby of Breed: Troubadour Thistle Do (S Stewart)

Havanese
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: CIB & Aust Gr Ch Karyme Peloton (Tracy Stewart)
Minor of Breed: Carnwath Revolver (L J Bolden)
Puppy of Breed: Aust Ch Ananda Stars Aligned (Mrs A Lay)
Junior of Breed: Aust Ch Ananda Stopdragn Myheartaround (Anne Lay)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Kiseki Kazumii (Ms L McArthur)

Lhasa Apso
R/UP BOB & Bitch CC [CACIB]: Aust Ch Chic Choix Parti Trouble At Elshamara (Imp FIN) (Sue Schulz)

Lowchen
BOB, Dog CC & Open of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Kristarz Puff The Magic Dragon (K Harding & C Harding)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Aust Ch Sparchens Aero Mystique (N Millward)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kristarz Bless Your Cotton Sox (Kari & Cheryl Harding)
Baby of Breed: Sparchens The Masked Ranger (N Millward)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Nightfire's Xclusive Winner (Imp DEU) (John & Joyce Sullivan/Kristy Lewis)
R/UP BOB, Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed [CACIB]: Aust Ch Kennoway Xclusively Panache (John & Joyce Sullivan)

Pekingese
Baby of Breed: Waaini Lord Oftha Dance (Kinderscout Knls)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Jenuin Southern Midnight Son (Mrs J Sculac & M Wong)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Dog CC & Champion Class of Breed: Aust Sup Ch Garwey Tin Soldier (Garwey Kennels)

Pug
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Sweetess Guess I Still Love U (K De Freitas)

Shih Tzu
Res Dog CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Rus Jr Ch Bai Kuin Hamlet (Imp RUS) (John & Chris Pedini)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aztlon The Maestro (Imp NZ) (Naomi Liss)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed [CACIB]: Aust Ch Tibrockney Dancing In The Sun (Naomi Liss)
Baby of Breed: Tibrockney Spellbound (Pam Dunlop)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tsanggold Tsephel Geleg (R & V Bennetts / V Sutcliffe & C Vroblfski)


Group 10 - Sighthounds

Specials Judge : Mrs J Brooker (New Zealand)

Group 1st & Champion Class in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Alaqadar Wellington (Carolyn Mibus)
Group 2nd: Saluki
Aust Ch Talkabout Playing With Numbers (Tony Kyman & Allan Wishart)
Group 3rd: Borzoi
Aust Ch Clovelly Arctic Sky (Clovelly Kennels)
Group 4th: Whippet
Aust Ch Taejaan Birds Of Tokyo (N J Rule-Steele/Sonia Turay)
Baby in Group: Greyhound
Xilone Dream A Little Dream (G Hurley-Kees)
Junior in Group: Saluki
Aust Ch Crisnick Whiskey On Ice (AI) (Mr T Kyman/ Mrs N Lawton/ Mr A Wishart)
Open in Group: Borzoi
Clovelly Cameo Of Crystal (Clovelly Kennels)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Sup Ch Alaqadar Wellington (Carolyn Mibus)
Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Alaqadar La Boheme (AI) (Mrs M A Barras)

Azawakh
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: CIB & Aust Ch Imidiwan Amali (Imp POL) (Miss T Cox & Ms D Huon)
R/UP BOB, Dog CC & Champion Class (Dog) of Breed [CACIB]: Aust Ch Jumadabey Peldri (Debra Huon)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Jumadabey Qandry (Debra Huon)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Champion Class of Breed [CACIB]: Aust Ch Clovelly Arctic Sky (Clovelly Kennels)
R/UP BOB and Dog CC [CACIB]: Aust Sup & Slo Jnr Ch Full Moon Fever Tantezampe For Clovelly (Imp ITY) (Clovelly Kennels)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Clovelly Burlington Bertie (Clovelly Kennels)
Res Bitch CC & Open of Breed: Clovelly Cameo Of Crystal (Clovelly Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Clovelly Cloud Of Silver (Clovelly Kennels)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed [CACIB]: Caberfei Isla JC (Mr R W & Mrs F K Hastings)
Res Bitch CC & Champion Class (Bitch) of Breed: Aust Ch Caberfei Eilean Eilaidh (Kenn & Els Airens)
Junior (Bitch) of Breed: Caberfei Ciara (K & E Airens)

Greyhound
Baby of Breed: Xilone Dream A Little Dream (G Hurley-Kees)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Clovelly Snazzy Schultz (Clovelly Kennels)
Puppy of Breed: Zanbellia Who's The Boss (R Bourke)

Saluki
BOB and Dog CC [CACIB]: Aust Ch Talkabout Playing With Numbers (Tony Kyman & Allan Wishart)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Crisnick Whiskey On Ice (AI) (Mr T Kyman/ Mrs N Lawton/ Mr A Wishart)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed [CACIB]: Aust Ch Taejaan Birds Of Tokyo (N J Rule-Steele/Sonia Turay)
Intermediate of Breed: Kerrypark Diamonds Are Forever (Miss Caisha Tanis & Mr Ben Quarrell)